برنامه ریزی برای سفر اروپا - قسمت سوم

ماجراهای GPS

در چند سفری که اخیرا داخل کشور داشتم از جی پی اس خودرویی استفاده کردم که سخنگو بود و خیلی خوشم آمد این شد که تصمیم گرفتم برای سفرهای خارج از کشور هم از این سیستم استفاده کنم اما کدام سیستم بهتر است دو گزینه در مقابلم قرار داشت یا یک  جی پی اس خودرو میخریدم یا از همین جی پی اس هایی که بر روی گوشی موبایل نصب میشوند  تهیه میکردم.

سونی اریکسون مردود در قدم اول

واقعیتش تا  قبل از سفر فوق از جی پی اس استفاده عملی نکرده بودم و اطلاعات من در حد صفر بود خوب از موبایل شروع کردم گوشی من n73 نوکیا بود که چند سال پیش خریده بودم که ظاهرا جی پی اس روی آن نصب نمیشد   خوب یک گوشی سونی اریکسون اکسپریا مینی خریدم اما جی پی اس آن خیلی کند بود و نقشه ها و برقراری اتصال آن با ماهواره های جی پی اس انجام نمیشد. که بعد از چند ماه آنرا فروختم .

GPS خودرویی آیده آل برای سفرهای داخل کشور

بعد رفتم یک سیستم جی پی اس خودرو خریدم با مارک آرم که نقشه کل ایران را به همراه نقشه شهرهای بزرگ را داشت و سخنگو بزبان فارسی بود. که آنرا در چند سفر امتحان کردم در شهر تهران مخصوصا خیلی کمک کننده بود مخصوصا سخنگو بودن آن باعث میشد بدون نیاز به نگاه کردن صفحه مونیتور دستگاه مسیرها را براحتی پیدا کنیم.

GPS خودرویی نا کارآمد برای خارج از کشور

هنگام خرید جی پی اس خودرو یک شرط با فروشنده گذاشته بودم که با توجه به در پیش داشتن سفر اروپا حتما باید نقشه اروپا را هم روی آن برایم نصب کنند و حتی شرکت فروشنده گفت که این کار هزینه ای حدود 60 تا 90 هزار تومان دارد و من هم  قبول کردم اما بعد از دو هفته شرکت اعلام کرد خرید نقشه ها حدود یک ماه زمان میبرد و خودشان هم از نظر فنی برای نصب همزمان نقشه ایران و اروپا بر به مشکل خورده اند. خوب با اینکه دستگاه حدود دو هفته پیشم بود آنرا پس دادم و شرکت هم بدون اعتراض پولم را برگرداند.

زنده باد GPS نوکیا

چند بار تبلیغ نصب جی پی اس کل دنیا بر روی گوشی های نوکیا را در پاساژ موبایل فروشها دیده بودم این شد که پرس وجو های فراوان انجام دادم و بالاخره یک گوشی نوکیا مدل C7 به قیمت 365000 تومان خریدم. و دادم نقشه های چند کشور اروپایی مثل اسپانیا، فرانسه، آلمان، اطریش و ... را روی آن ریختند نقشه ایران را هم که خودش داشت و جالب اینکه جی پی اس آن سخنگو به زبان فارسی بود. سرعت اتصال آن به ماهواره ها با اینکه به پای جی پی اس خودرویی نمیرسید اما خوب و راضی کننده بود. یک پایه هم برای نصب گوشی داخل خودرو گرفتم و چند بار از جی پی اس گوشی مثل چی پی اس خودرویی استفاده کردم که قابل قبول و درست عمل کرد.

در تور اروپایمان از شهرهای بارسلونا – پاریس- برلین و وین بازدید خواهیم داشت که قبل از سفر نقشه های آنها را روی گوشی ام مرور کردم و نقاط دیدنی مهم آنها را روی نقشه علامت گذاری کردم امیدوارم که جی پی اس گوشی ام در عمل حالگیری نکند. البته بعد از سفر حتما نتیجه آنرا اینجا خواهم نوشت.

/ 0 نظر / 14 بازدید