سفر به اروپا - پاریس 3

خیابان شانزه لیزه

خیابان سنگفرش و پهن شانزه لیزه با پیاده روهایی عریض، الهام بخش بسیاری از حاکمان کشورهای جهان برای احداث خیابانی مشابه آن بوده، از جمله ناصرالدین شاه که بعد از بازگشت از یکی از سفرهای فرنگ، دستور ساخت خیابان لاله زار را داد.(منبع) در وصف زیبائی و مغازه های اطراف خیابان شانزه لیزه حکایتها و ضرب المثلها گفته اند شاید 100 یا 50 سال پیش اینها صحت داشته اما به نظر من، گذشته از پیشینه تاریخی‌ آن، امروز تنها نماد اولین خیابان عریض در دنیای مدرن است ولی از نظر زیبائی، گوی را به بسیاری از خیابانهای مهم باخته است.

خیابان شانزه لیزه از بالای طاق نصرت تریومف - منبع عکس

طاق نصرت تریومف

در غرب خیابان شانزه لیزه، میدان شارل دوگل قرار دارد (نقشه گوگل محل) که در وسط آن  طاق نصرت تریومف قرار گرفته که 12 خیابان به آن ختم میشود. دور زدن این میدان با ماشین و پیدا کردن خیابان مورد نظر سرگیجه آور است. در زیر طاق نصرت نام فرماندهان فرانسوی جنگهای گذشته نوشته شده و قبر یک سرباز گمنام جنگ جهانی دوم هم زیر این طاق وجود دارد که هر روز مراسم ویژه ای جهت احترام به آن برگزار میشود.

از سمت طاق نصرت که وارد خیابان شانزه لیزه میشوی، مغازه های عطر فروشی، رستوران، مک دونالد، بوتیک لباس و صوتی تصویری جلب توجه میکنند. در انتهای این خیابان هواپیمائی ایران ایر هم دفتر دارد. شرکتهای خودرو سازی رنو، پژو و تویوتا هم در این خیابان نمایشگاه دائمی دارند.

راهنمای تورمان میگفت بعضی از فروشگاههای طراحی لباس در این خیابان هستند که برای ژاپنی ها و کره ای ها بخاطر جلوگیری از کپی برداری محدودیت فروش گذاشته اند.

طاق نصرت تریومف در میدان شارل دوگل - در غرب خیابان شانزه لیزه - پاریس

میدان کنکورد

در شرق خیابان شانزه لیزه میدان کنکورد قرار دارد که و در آنطرف میدان، باغ تویلری و موزه لوور واقع شده است. که کل این مجموعه قبلا جزء کاخ پادشاه فرانسه بوده است.

میدان کنکورد در سمت شرق خیابان شانزه لیزه - پاریس

 

زوج خوشبخت شرق آسیایی که شروع زندگی خود را در پاریس جشن گرفته بودند. - میدان کنکورد در شرق خیابان شانزه لیزه

برج ایفل

داستان این برج را حتما شنیده اید که این برج توسط گوستاو ایفل ساخته شده و قرار بوده خراب شود اما گوستاو به دولت فرانسه پول میدهد تا بمدت 20 سال برج را نگه دارند و بعد از آن بدلیل مشهور شدنش دولت از خراب کردنش منصرف میشود و امروزه به یکی از جاذبه های اصلی شهر پاریس تبدیل شده است و برای بالا رفتن از آن باید ساعتها در صف ایستاد.

تور لیدرمان میگفت حتی شماره رنگی که برای رنگ آمیزی برج ایفل استفاده میشود به ثبت رسیده غیر قابل کپی و منحصر بفرد است. بعد هم ما را به میدان تروکادرو و کاخ شایلوت برد و گفت که بهترین چشم انداز برای عکس انداختن از ایفل را این محل دارد. (نقشه گوگل محل). یک گروه جوان هنرمند در حال اجرای نمایش تئاتر در محوطه کاخ شایلوت بودند و مردم زیادی دورشان حلقه زده بودند.

نمای برج ایفل از میدان تروکادرو

 

نمایشهای خیابانی توسط چند جوان هنرمند - محوطه کاخ شایلوت - پاریس

 

نمای برج ایفل از سمت École Militaire (آموزشگاه نظامی پاریس)

/ 1 نظر / 38 بازدید
رزآبي

3ساله كه وبلاگتون را مي خوونم و ازش خيلي استفاده كردم ممنون