سفر به اروپا - از آمستردام تا پاریس

شهر آنتورپ

در نصف روزی که آمستردام بودیم این شهر را پر جنب و جوش و زیبا یافتم. حدود ساعت 2 بعدازظهر بطرف شهر بروکسل را افتادیم فاصله این دو شهر 200 کیلومتر است به ذهنم رسید که از بین شهرهای مسیر، وارد یکی از شهرهای بزرگ هم بشویم که آنتورپ بلژیک را انتخاب کردیم که 150 کیلومتر تا آمستردام فاصله داشت. برای ورود به مرکز شهر از همان ابتدا بر به مشکل خوردیم چون بسیاری از خیابانها را بخاطر مسابقات دوچرخه سواری بسته بودند. مجبور شدیم دوباره به اتوبان برگردیم و از چند کیلومتر جلوتر وارد مرکز شهر شویم ولی آنجا هم اکثرا اطراف قسمتهای توریستی شهر آنتورپ را بخاطر مسابقه دوچرخه سواری بسته بودند. و ما چند تا عکس از دور از جاهای دیدنی شهر انداختیم و بطرف شهر بروکسل براه افتادیم.

مرکز شهر آنتورپ در شمال بلژیک - این آقای پلیس راه سمت چپ را بخاطر مسابقه دوچرخه سواری بسته - کلیسای انتهای کوچه Cathedral of Our Lady است که ظاهرا قرار بوده مناره آن دو قلو باشد - توضیحات کامل - نقشه محل

بروکسل شهر بازی

بعد از 50 کیلومتر به شهر بروکسل پایتخت بلژیک رسیدیم. از شانس خوب دختر کوچولوی ما که حسابی حوصله اش سر رفته بود از کنار یک شهربازی گذشتیم و اینبار نوبت او بود تا کمی بازی کند. شهر بازی در وسط یک بلوار پهن قرار داشت و با وجود بزرگی هر کدام از وسایل بازیشان، مشخص بود که موقتا در روز تعطیل یکشنبه آنجا برپا شده اند چون کامیونهای بزرگی برای جابجائی در محوطه پشتی وسایل بازی پارک بودند.

یکی از وسایل بازی در شهر بازی موقت شهر بروکسل

محله عربهای شهر بروکسل

بسختی جای پارک ماشین در دو خیابان آنطرفتر پیدا کردیم که هنگام قدم زدن در خیابان متوجه شدیم اکثریت ساکنان آن محله عرب و مهاجر هستند. چند تا جوان عرب کنار خیابان برای خودشان بلال کباب میکردند همانجا از یک مغازه کافی نت یک شارژر فندکی موبایل خریدم 7 یورو که فروشنده آن هندی بود. چند عرب در همان خیابان داشتند با صدای بلند دعوا میکردند و چند نفر هم دورشان جمع شده بودند. البته امیدوارم این موضوع تصادفی بوده و کار هر روزه عربها در آن محله نباشد.

 

دروازه پیروزی بروکسل در پارک Jubelpark - شبیه این دروازه در برلین هم وجود داشت

 

Royal Palace  یا کاخ سلطنتی شهر بروکسل - نقشه گوگل محل

شهر کوچک Mons

در شهر بروکسل چند ساعت بیشتر نبودیم و بطرف پاریس راه افتادیم. در راه پاریس و 30 کیلومتر مانده به مرز فرانسه، از کنار شهر کوچک Mons  عبور کردیم که از داخل اتوبان چند کلیسا و ساختمان قدیمی جلب توجه میکرد یک گردش کوتاه در این شهر هم داشتیم و چند عکس انداختیم.

30 کیلومتر مانده به مرز فرانسه - شهر کوچک Mons


30 کیلومتر مانده به مرز فرانسه - شهر کوچک Mons

عوارض اتوبان در فرانسه

نفهمیدیم کی از مرز بلژیک به فرانسه گذشتیم چون هیچ علامتی ندیدیم. حتی فکر میکردیم شهر Mons در جنوب بلژیک جزء خاک فرانسه است. بهرحال در ابتدای ورود به فرانسه یک عوارضی وجود داشت که بلیط ورود به اتوبان را باید دریافت میکردیم و در انتها با تحویل آن مبلغ 12 یورو عوارض پرداخت کردیم.البته این مبلغ بستگی به طول اتوبان و فاصله ورود و خروج از آن داشت. و بعدا از پاریس تا مرز سوئیس 18 یورو دیگر در چند مرحله عوارض دادیم

از این باجه های اتوماتیک زرد یک بلیط بیرون کشیدیم تا گیت باز شود - نزدیک مرز بلژیک به فرانسه - نقشه محل عوارضی


نزدیک شهر پاریس بلیط ها را به همراه 12 یورو به این باجه ها تحویل دادیم. نقشه محل عوارضی

کولی ها در فرانسه

در یکی از فروشگاههای بین راه بعد از ورود به فرانسه، تعدادی کولی عرب در حالی که چادرشان را بدور کمر و سرشان پیچیده بودند شبیه همانها که در ایران فال میگیرند سعی داشتند به مسافران دستبند بدل بجای طلا بفروشند و خیلی کنه بودند. 

بعدا در پاریس و در خیابان شانزه لیزه ، تعدادی از دختران عرب، را دیدیم که با روسری و مانتو در حالی که کف دستانشان را به هم چسبانده بودند و در حالی که سعی میکردند صورتشان دیده نشود روی زمین نشسته و در حال گدایی بودند. بخاطر وقایع انقلاب کشورهای عربی شمال آفریقا اینطور بنظر میرسید که اینها اهل آنجا هستند.

پی نوشت: در بلژیک شهر توریستی زیبائی در 100 کیلومتری شمال غربی بروکسل وجود دارد بنام Brugge یا Bruges  که بدلیل کانالهای آب متعددش به ونیز بلژیک مشهور است که متاسفانه ما این شهر را ندیدیم. - نقشه محل

/ 3 نظر / 250 بازدید
مهدی

حیف این همه زیبایی نبود که این شهرها را این طوری تند و تند رد می‌کردید؟! مگه ویزاتون چند روزه بود؟

مینا

بسیار عالی بود..باز هم با این وقت کم همه مطالب و اطلاعات و عکسهایی که لازم بود رو گذاشتین..من استفاده کردم..کامل بود به نظرم..انگار خودم سفر کرده بودم..ممنون آقا محمد.

آسیه

سلام ممنون از توضیحاتتون میتونم بپرسم از بروکسل تا پاریس چند کیلومتره و چطور میشه رفت؟؟ترن داره یا اتوبوس؟؟