سفر به اروپا - شهر برلین 2

ماجرای سیم کارت آلمانی

در اولین روز رسیدنمان به برلین برای خرید سیم کارت به پاساژ کنار هتل پالاس رفتم داخل پاساژ یک فروشگاه خیلی بزرگ وسایل الکترونیکی بنام SATURN  وجود داشت که هر چه متعلق به لپ تاپ و موبایل و جی پی اس بود در آن عرضه میشد در ضمن انواع سیم کارت هم داشت که بین آنها مارک  blauworld را با قیمت 9.90 یورو انتخاب کردم که ظاهرا 9.90 یورو شارژ داشت تعرفه تماس از ایران با ما، مادامی که در خاک آلمان بودیم رایگان و در کشورهای دیگر هزینه رومینگ داشت. و اگر خودمان با ایران تماس میگرفتیم در خاک آلمان هر دقیقه، 15 سنت برای تلفن ثابت، و 25 سنت برای موبایل  و 15 سنت برای اس ام اس. که تعرفه ها برای تماس با شهرهای داخل آلمان هم معادل تماس با ایران بود!!! (وبسایت شرکت). یعنی وقتی از برلین با هامبورگ تماس میگرفتیم هزینه آن با تماس از برلین به تهران یکی بود!!! نحوه راه اندازی سیم کارت را بزبان آلمانی نوشته بود که از یکی از فوشندگان  SATURN پرسیدم که با حوصله برایم به انگلیسی توضیح داد که باید وارد وبسایت شرکت عرضه کننده سیم کارت شوم و یک فرم اینترنتی را پر کنم و برای اینکار میتوانم از کامپیوتر هتل استفاده کنم و آدرس خودم را هم آدرس هتل بدهم.

فروشگاه SATURN در پشت هتل پالاس شهر برلین - فروشگاه لپ تاپ، موبایل و ...

اینترنت پولی دوست دارید یا رایگان؟!!

در هتل دو کامپیوتر وجود داشت که به اینترنت وصل بودند یکی از آنها پولی، ساعتی 10 یورو و دیگری رایگان برای موارد اضطراری. یک زوج مسن برزیلی هم منتظر اینترنت بودند که چند دقیقه ای هم صحبت شدیم خیلی خونگرم و صمیمی و اهل شهر سائوپائولو بودند. بعد از پر کردن فرم اینترنتی سیم کارت، نیم ساعت بعد خط آلمانی ما فعال شد. با ایران تماس گرفتیم و شماره خود را دادیم.

تور اجباری شهر پتسدام

در دومین روز اقامتمان در برلین، تور رایگان بازدید از شهر داشتیم منتها تور لیدر با اصرار یک تور شهر پتسدام را قبل از تور رایگان قرار داد که نفری 20 یورو بود اینطوری همه مجبور میشدند تور پولی را هم بپذیرند و از این ترفند در پاریس و وین هم استفاده شد.

شهر پتسدام  در 20 کیلومتری جنوب غربی برلین

شهر پتسدام در 20 کیلومتری شهر برلین بود و یک خانم آلمانی هم بعنوان تور لیدر در اتوبوسمان حضور داشت. ایشان به انگلیسی توضیح میداد و تور لیدر ایرانیمان ترجمه میکرد.

گل کاری محوطه کاخ ولیعهد سابق آلمان

 

گل کاری محوطه کاخ ولیعهد سابق آلمان

پتسدام یک شهر کوچک، با خانه های گران قیمت و بزرگ بود  که خانه های اشرافی و قصرهای سلطنتی در اطراف یک دریاچه ساخته شده بودند که ما کاخ ولیعهد سابق آلمان و قصر سان سوسی را از نزدیک دیدیم که بیشتر شبیه یک خانه ویلایی بزرگ بودند تا یک قصر پر ابهت.

قصر سان سوسی

 

قصر سان سوسی

بابا جون، ما آسیاب بادی دوست نداریم

در کنار قصر سان سوسی یک آسیاب بادی بزرگ بود که طبق توضیحات تور لیدر آلمانی مان محل آموزش نحوه کار با آسیابهای بادی به هلندیها بود چون بچه ها به کار پدرانشان برای اداره آسیابهای بادی در هلند علاقه ای نشان نمیدهند و تعداد زیادی از آنها بلا استفاده مانده اند.

آسیاب بادی کنار قصر سان سوسی

تور داخل شهر برلین با سرعت نور

در تور داخل شهر برلین هم چند تا ساختمان و بنای قدیمی را تندتند از داخل اتوبوس بما نشان دادند و تنها در کنار دیوار برلین برای عکس انداختن توقف کوتاه ده دقیقه ای داشتیم.

دیوار برلین

بنظرم دیوار برلین، تاثیرگذارترین بخش بازدید ما در شهر برلین بود که  نشان میداد هنوز سایه جنگ جهانی دوم  بر سر این شهر سنگینی میکند. دیوار برلین 30 سال برقرار بود و در سال 1989 فروریخت  یعنی در عمل هیچ انگاشته شد و مردم براحتی از قسمتهای خراب شده عبور میکردند، بعد از آن مردم برای یادگاری  قطعاتی از آنرا میکندند و با خود میبردند و حتی بعضیها با چرثقیل اینکار را میکردند و دولت برای جلوگیری از نابودی کامل آن، جهت یادبود و بازدیدهای توریستی، دور قسمتی از آن توری فلزی کشید هنوز هم در فروشگاههای برلین قطعاتی از دیوار برلین بفروش میرسد. - نقشه گوگل محل فعلی دیوار

دیوار برلین - که بمدت 30 سال برلین را دو نیم کرده بود

 

تاثیرات مخرب دیوار برلین

درست است که دیوار فرریخته اما هنوز دیواری نامرئی بین برلین غربی و شرقی وجود دارد مثلا دستمزد کارمندانی که در بخش شرقی کار میکنند کمتر است خانه های بخش شرقی ارزانتر میباشد میزان افسردگی در بخش شرقی بالاتر است و ... البته دولت آلمان قول داده این مشکلات را برطرف نماید.

باقیمانده های دیوار برلین

آقا جا نمونی

در کنار دیوار برلین موزه ای از تصاویر مربوط به ساخت دیوار قرار داده شده بود که به سرعت چند تا عکس از آنها انداختم اما فرصتی برای خواندن متن کنار آنها نبود. چون تور لیدرمان مرتب صدایمان میکرد "آقا جا نمونی"

موزه ای از تصاویر مربوط به تاریخچه دیوار برلین

 

یکی از تصاویر پای دیوار برلین

 

یکی از تصاویر پای دیوار برلین - رژه ارتش نازی در برلین

 

هزینه تحصیل در آلمان

طبق گفته های تور لیدرمان هزینه تحصیل در آلمان نسبت به بقیه کشورهای اروپائی پائینتر است و امکاناتی مثل خوابگاه  و کمک هزینه تحصیلی هم در اختیار دانشجویان خارجی قرار میگیرد.

/ 3 نظر / 137 بازدید
born

عزیز جان واقعا در مورد قصر سان سوسی مطالبت زیبا بود.

علي

اون سيمكارت هاي خارجي كه خريدين اونا آوردين ايران يا پسش دادين؟

علي

منظورتون از تور ليدر چيه؟