سفر به اروپا - ورود به سوئیس

به سوئیس خوش آمدید

از شهر پاریس تا مرز سوئیس بیش از 500 کیلومتر راه طی کردیم تا به Basel اولین شهر سوئیس که چسبیده به مرز فرانسه و آلمان است برسیم. بعلت توقفهای مکرر، ساعت 11 شب شده بود. سوئیس آخرین کشوری است که در اواخر سال 2008 به منطقه شنگن پیوسته و هنوز این احساس که ممکن است به پلیس برخورد کنیم در من وجود داشت. در هنگام عبور از گیت های سابق مرزی یک ماشین پلیس، ماشین ها را متوقف میکرد و از آنها سوالاتی میپرسید. از من هم در حالی که پشت فرمان نشسته بودم پرسید. از کجا میآئید؟... فرانسه. مقصدتان کجاست؟.... شهر باسل. خوش آمدید.

ایست بازرسی مرز فرانسه به سوئیس - شهر Basel

قحطی پلیس در اروپا

بعد از این چند سوال و جواب، و بدون چک کردن هیچ مدرکی، ما وارد خاک سوئیس شدیم. و این تنها موردی بود که هنگام رانندگی در اروپا ما به پلیس برخوردیم. البته هنگام ورود به فرودگاه برلین از بارسلونا، پلیس آلمان پاسپورتهای بعضی از مسافران را بطور راندوم بررسی میکرد از جمله پاسپورت ما را، که البته چند ثانیه بیشتر طول نکشید.

شنگن آری، اتحادیه اروپا نه!!!

کشور سوئیس با آنکه به شنگن پیوسته اما جزء اتحادیه اروپا و لغو مقررات گمرکی نیست و ممکن است در مرز، خودروها، مخصوصا کامیونها مورد بازرسی قرار گیرند. - منبع

گردش حول یک دایره (میدان) و عبور ریل تراموا از وسط آن در شهر باسل سوئیس

عجیب و غریب در سوئیس

در همان بدو ورود به شهر باسل،  متوجه تفاوتهای محسوسی در نحوه خیابان بندی و سیستم ترافیکی شهر شدیم که گاهی ما را، با وجود داشتن جی پی اس، سر در گم میکرد. در بیشتر خیابانهای مرکزی شهر وجود ریل های متعدد تراموا، باعث تغییرات اجباری در نحوه جدول بندی و خط کشی خیابانها شده بود میدانهای شهر فقط یک دایره بود که با خط روی زمین کشیده شده بود که ریلهای تراموا آنرا چند پاره کرده بود. البته این موضوع نشان میداد که سیستم حمل و نقل عمومی شهرهای بزرگ سوئیس متکی به سیستم تراموای گسترده است.

ایستگاههای تراموا و اتوبوس در وسط یک میدان در شهر باسل- سوئیس

صرفه جوئی 240 یوروئی

در قسمت مرکزی شهر باسل به چند هتل سر زدیم که بجز دو الی سه تا از آنها دربهای ورودیشان را بسته بودند و به ضربه هایی که به درب هتل میزدیم توجهی نشان نمیدادند. یکی از هتل ها که کوچک ولی تمیز بود شبی 240 یورو میگفت. دو تا از هتلها گفتند که جا ندارند تا اینکه یک نفر به ما گفت که هتلهای اینجا ساعت 11 شب به بعد میبندند و به کسی جواب نمیدهند. ساعت از 12.5 شب گذشته بود و  تصمیم گرفتیم به طرف شهر زوریخ برویم شاید در میانه راه هتلی پیدا شود اما آنقدر خسته بودیم که در یک توقفگاه بین راه و نزدیک یک فروشگاه بزرگ، که سرویس دستشوئی و محل پارک خودرو داشت پارک کردم و شب را داخل ماشین خوابیدیم. داشتم با خودم فکر میکردم که از این به بعد، قبل از ساعت 10 شب، باید هتل بگیریم و واقعا چقدر سوئیس با دیگر کشورها متفاوت است آیا در ایتالیا هم به این مشکل برخواهیم خورد یا نه؟ که خوابم برد.

پی نوشت: مساحت سوئیس کمتر از مساحت استان آذربایجان شرقی است ولی جمعیت آن 7.5 میلیون نفر است و مردم این کشور به 4 زبان اصلی تکلم میکنند که 72 درصد آلمانی 21 درصد فرانسوی و 6 درصد ایتالیائی و کمتر از 1 درصد هم رومانیائی زبان هستند و در عمل زبان مستقلی ندارند و هر چهار زبان در سوئیس برسمیت شناخته میشوند.

تجربه احسان: من هم به بازل رفتم و رانندگی در این شهر و کلا سوییس با خطوط  تراموا و دوچرخه و عابر کمی گیج کننده است.
ضمنا در سوییس شبها ازساعت 8 تقریبا همه چیز و همه جا تعطیل می شود. این کشور 20 تا30 درصد هم گرانتر از کشورهای همسایه خودش هست. اما بسیار عروسکی و زیبا ست.

نظر عباس: کنترل بیشتر برای خروج از سوییس، توسط پلیس کشورهای همسایه صورت میگیره برای اینکه اکثرا پولهای مالیات نداده رو، از بانکهای سوییس میخوان بیرون بیارن، بخصوص المانها. همان پول شویی.

/ 5 نظر / 607 بازدید
عباس

کنترل بیشتر برای خرو ج از سوییس توسط پلیس کشورهای همسایه صورت میگیره برای اینکه اکثرا پولهای مالیات نداده رو از بانکهای سوییس میخوان بیرون بیارن بخصوص المانها همان پول شویی. شاد باشی

بهرام

سلام محمد جان خوش اومدی عزیز امیدوارم بهتون خوش گذشته باشه

احسان

سلام مسافر حرفه ایی برای من جالب که چقدر نظرات ما شبیه به هم هست . من هم به بازل رفتم و رانندگی در این شهر وکلا سوییس با خطوط تراموا و دوچرخه وعابر کمی گیج کننده است. ضمنا در سوییس شبها ازساعت 8 تقریبا همه چیز و همه جا تعطیل می شود.این کشور 20 تا30 درصد هم گرانتر از کشورهای همسایه خودش هست.اما بسیار عروسکی و زیبا ست.

مینا

سلام من دلم میخاد برای تحصیل و اقامت به سویس برم چه جوری و با چقدر هزینه میتونم اقدام کنم

شهرام

سلام خیلی عالی وروان نوشتید از خواندن مطالب واقعا لذت بردم موفق باشید[گل]