سفر دور ترکیه 3

نوشته شده در سه شنبه یازدهم تیر 1387 ساعت 17:19 شماره پست: 32

 در راه شهر وان

بعد از عبور از مرز بازرگان و رسیدن به شهر دغوبایزید ما به سمت جنوب ترکیه و شهر وان تغییر مسیر دادیم بهد از طی چند کیلومتر جاده باریک ٬کوهستانی و پر دست انداز شد ٬ در راه یک ایست بازرسی پر طمطراق ارتش ترکیه وجود داشت ٬ که سربازهای آن در حالت آماده باش با تجهیزات کامل سنگر گرفته بودند ٬ مدارک ما را با خوشرویی کنترل کردند و عبور کردیم. بعدا وقتی به شهر وان رسیدیم علت آماده باش را فهمیدیم٬ به علت دستگیری عبدالله اوجالان ٬ رهبر ناراضیان کرد ٬ مناطق کردنشین ترکیه نا آرام بود .

۷۰ کیلومتر بعد از دغوبایزید به شهر چالدیران رسیدیم ٬ شهری کوچک ٬ با بافت روستایی و با خیابانها و کوچه هایی که با سنگ ٬ فرش شده بود ٬ در بسیاری دیگر از شهرهای ترکیه به خیابانهای سنگفرش برخوردیم ٬ چرا؟ احتمالا به خاطر اینکه ترکیه نفت ندارد ٬ شاید هم برای جلب توریست. بهرحال چالدیران زیبا بود ٬ با نان یا ekmek ترکیه اینجا آشنا شدیم هر عدد ۲۰۰ قروش. - هر لیر ترکیه ۱۰۰۰ قروش و معادل ۷۵۰ تومان ایران - اکمک شبیه نان ساندویچ ولی بزرگتر و با کیفیت بهتر است.

۲۰ کیلومتر بعد از چالدیران از کنار شهر کوچک مرادیه  muradiye گذشتیم ٬ آبشار مرادیه جزء جاذبه های این منطقه است. از مرادیه به بعد و در حاشیه دریاچه وان ٬ وضعیت جاده کمی بهتر شد بزرگراهی نه چندان مناسب ٬ ترکیه انگار واقعا مشکل قیر و آسفالت دارد ٬ خلوتی جاده ها ابتدا برایمان جالب بود اما بعد از رسیدن به شهر دیار بکر و ته کشیدن بنزین ماشینمان ٬ و بعد از شوکه شدن از شنیدن قیمت بنزین - لیتری حدود ۳۰۰۰  تومان - ٬ دلیل خلوتی جاده ها را فهمیدیم .

 شهر وان

۷۷ کیلومتر بعد از مرادیه به شهر وان  van رسیدیم شهر کردنشین وان ٬ بزرگترین شهر در شرق ترکیه است ٬ شهر زیبایست ٬ امکانات توریستی متوسطی دارد ٬ چند تا هتل سه و چهار ستاره و فروشگاههای مدرن ٬ ظاهر مدرن بعضی از خیابانهای آن ٬ چشم انداز دریاچه وان ٬ نمایندگی های لوکس فروش اتومبیل های اروپایی ٬ ژاپنی و آمریکایی به شهر رنگ و رویی داده است ٬ آنطور که من فهمیدم. آب دریاچه وان قلیایی بود نمی توان زیاد در آن شنا کرد .قطارهای مسافربری ایران به ترکیه ٬ در ساحل شهر وان توقف کرده و مسافران و بارهای آنها با شناور به شهر تاتوان در آنسوی دریاچه وان انتقال می یابند و دوباره سوار قطار دیگری که به ترکیه تعلق دارد شده و به راه خود ادامه می دهند ٬طی این فاصله ۱۰۰ کیلومتری تقریبا بیش از نصف روز وقت میگیرد!!. - ( لینک: عکس های بسیار زیبا از شهر وان و اطرافش )

شهر وان با جمعیتی نزدیک به 800,000 نفریکی از شهرهای تاریخی و زیبای کردستان ترکیه است که در ‏کنار دریاچه وان از شمال و غرب و در میان کوههای مرتفع سیاه کوه از شرق و کوه آرتوس از جنوب و از آن ‏طرف دریاچه نیز کوه بسیار تاریخی و حماسی و محل داستان "خه ج و سیامند" سیپان قرار دارد. شهر وان ‏دارای آب و هوای بسیار جذاب و دلپذیر، با جاذبه های توریستی وبا ویژگی های خاص خود و وجود درختان و ‏تاکستانهای زیاد داخل شهر جلوه خاصی به آن شهر بخشیده و سیمای آن شهر را با اکثر شهرهای دیگر کردستان ‏ترکیه متمایز نموده است. وجود کازینوها، رستورانها و هتلهای کنار دریاچه امکانات تفریحی و تفننی خوبی ‏را برای مردم فراهم کرده است. دریاچه به علت شور بودن آب آن تنها یک نوع ماهی زیست می کند که در ‏بازار ماهی فروشان فراوان و بسیار خوشمزه و ارزان هم هست.(منبع )

 

استفاده از انرژی خورشیدی

بخاطر قیمت گران برق یا شاید گرانی قیمت گاز و نفت ٬ دیدن صفحات خورشیدی تولید برق و مخازن مخصوص برای گرم کردن آب بر روی پشت بام ها٬ در شهرها و حتی روستاهای ترکیه بسیار متداول است 

فروشگاههای زنجیره ای میگروس 

فروشگاههای زنجیره ای میگروس از جمله فروشگاههای زنجیره ای موفق ترک است که در ۴۹ شهر ترکیه  ۱۰۱۵ شعبه و در کشورهای آذربایجان ٬قزاقزستان ٬ مقدونیه و قرقیزستان ۱۶ شعبه دارد از جمله در شهر وان هم چند شعبه دارد.

گربه های شهر وان

شهر وان به خاطر داشتن گربه های زیبا ٬ VAN KEDİSİ با چشم هایی دو رنگ ٬ شهرت جهانی دارد ٬ در شهر وان مجسمه ای از آنها در یکی از میدانها نصب شده است.

ساختمان های رنگارنگ

در نگاهی کلی ٬ اکثر ساختمانها در ترکیه رنگ آمیزی شده اند ٬ زرد ٬نارنجی ٬ سبز و ...  ٬ و از نمای سنگ بندرت استفاده میکنند.

                                     جزیره آخ تامارا

در سر راه وان ـ تاتوان و در وسط دریاچه وان قرار گرفته و افسانه ای عا شقانه دارد که تایتانیک به پایش نمی ‏رسد.کلیسای آن قدمتی 1100 ساله دارد و اهمیت کلیسا در آن است که در سال 1974 که زمین لرزه تمامی ‏شهر وان و روستاهای آن منطقه را با خاک یکسان نموده است قلعه سالم مانده است.‏ نام آن از آنجا می آید که گویا دختر کشیش که نامش تامارا بوده عاشق یک جوان روستایی در روستای ساحل ‏دریاچه می شود که فاصله جزیره تا ساحل یک کیلومتر است. شبی طوفانی پسر عاشق برای دیدار معشوق خود ‏شنا کنان به طرف جزیره راه می افتد. از بخت بد امواج دریا عرصه را بر ایشان تنگ می کند، در حالیکه ‏معشوقش تامارا با چراغ فانوسی منتظر ایشان است جوان عاشق نرسیده به جزیره و در جنگ با امواج دریا ‏خسته می شود و مدام به معشوقش "تامارا" فریاد می زند. اما باز هم طوفان خشن صدای طفلک بیچاره را به ‏دور می برد و تامارا نیز ناچار به تغییر مکان می دهد و از محل ملاقات دور می شود و در نتیجه جوان نیز ‏دنبال چراغ فانوس می افتد که در نهایت از نفس می افتد و هنگام غرق شدن به معشوقش فریاد می زند آخ ‏تامارا، آخ تامارا، آخ تامارا... و نام این جزیره از اینجا آمده است.‏(منبع )

 

هتلهای وان

 

 

شهر وان چند تا هتل سه و چهار ستاره دارد کیفیت هتلهای آن به پای هتلهای آنتالیا و استانبول نمی رسد اما بد هم نیست.- لیست هتلهای وان -

۱- هتل مریت شاه مارانMerit Sahmaran هتلی ۴ ستاره است که در شهر ادرمیت و ساحل دریاچه وان قرار دارد با مرکز شهرحدود ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. اتاق دو نفره آن با صبحانه ٬ شبی حدود  ۷۰  یورو است ٬ استخر آن در حیاط هتل و روبروی دریاچه وان قرار دارد - رزرو اینترنتی -

۲- هتل بویوک وان : Buyuk Urartu Hotel Van  هتلی ۴ ستاره که در مرکز شهر قرار گرفته است اتاق دو نفره  با صبحانه ٬ شبی ۷۰ یورو است این هتل دارای نایت کلوب بوده ولی استخرش زیاد جالب نیست.- رزرو اینترنتی -

۳ - هتل تامارا : هتلی ۴ ستاره که در مرکز شهر قرار دارد اما ظاهرش به ۳ ستاره معمولی بیشتر می خورد ٬ رستوران جالبی دارد وسط میز شما یک باربیکیو با هود قرار دارد ٬ و در جلوی چشمتان سیخ و گوشت ها را کباب میکنند و نوش جان میکنید البته پولی است.قیمت اتاق دو تخته با صبحانه ۷۵ یورو است .

 هتل های سه ستاره شهر وان : ۱- توشبا هتل  ۲- اکدامار هتل  ۳- هتل شاهین

جدول لینک های مفید برای جستجو و رزرو هتل در ترکیه

 پیوند های مفید:

آشنایی با استان وان - بخش ۱ - بخش ۲

نقشه مناطق دیدنی استان وان ترکیه

موزه شهر وان

/ 2 نظر / 119 بازدید
ادینه

با عرض سلام سفرنامه و توضیحات شما بسیار جامع بود خیلی ممنون سوالی داشتم از خدمتتون بین دو شهر وان و ایغدیر برای سفری سه روزه شما کدام را پیشنهاد می دهید

فرشته

فوق العاده عالی بود .مرسییییییییییییییییییییییی