سفر به اروپا - چند نکته مهم

کشورهای اروپائی زیبا هستند و هر کس که از اروپا برمیگردد از زیبائیهای آن حکایتها میکند البته آنها درست میگویند اما برای لذت بخش شدن بیشتر سفرتان به این نکاتی که در زیر مینویسم توجه کنید تا خاطره شیرینتری برایتان بیادگار بماند.

کشورهای اروپای غربی با آنکه جزو دنیای آزاد و سرمایه داری هستند اما بعضی رفتارهای عجیب از آنها سر میزند که اگر قبل از سفر به آنها توجه نکنید میتواند باعث اتلاف وقت و پول و احیانا رنجش شما شود.

مرگ بر دلار ، زنده باد یورو

در سفر به اروپا فقط با خود یورو ببرید نه دلار. این موضوع ظاهرا ساده برای ما کلی دردسر ساز شد چون بانک ملی ظاهرا یورو تمام کرده بود و به ما دلار داد البته حدود 800 یورو هم با خود برده بودیم. به خیال اینکه هتلها و فروشگاههای بزرگ دلار را براحتی قبول میکنند و یا با قیمت مناسبتر از ایران در اسپانیا یا آلمان دلارها را در صرافی ها تبدیل میکنیم.اما در همان ابتدای ورود متوجه شدیم که کاملا  اشتباه میکرده ایم.

 

در سفر به اروپا فقط با خود یورو ببرید نه دلار

هیچ فروشگاهی و حتی هتلها دلار قبول نمیکردند و در موارد نادر با قیمت خیلی پائینی برمیداشتند و حتی قیمت صرافی هایشان هم افتضاح بود هر 100 دلار در ایران 70 یورو ارزش دارد اما در صرافی های اروپا از 50 تا 65 یورو متغیر چنج میشد. جالب بود که در پاریس متوجه شدم باید در صرافی ها سر قیمت چانه زد!!! مثلا در یک صرافی در ابتدای خیابان شانزه لیزه صرافی رقم 50 یورو را پیشنهاد داد اما در نهایت روی 65 به توافق رسیدیم. این موضوع برای من خیلی عجیب بود اگر در یک کشور آفریقایی مثل سومالی یا تانزانیا با این موضوع برخورد میکردم متعجب نمیشدم اما در اروپا؟؟. یعنی کشور سرمایه داری و اقتصاد آزاد اینقدر بی در و پیکر است.؟؟؟ بالاخره من که دلیلش را نفهمیدم.

اسکناس خوب و اسکناس بد

در بدو ورودمان در بارسلون متوجه شدیم که اسکناس 500 یورویی را به سختی میتوان خرد و حتی خرج کرد در یکی از فروشگاهها نوشته بود به دلیل مسائل امنیتی اسکناس 500  پذیرفته نمیشود

 

بدلایل مسائل امنیتی از پذیرفتن اسکناس 500 یورویی در رستورانمان معذوریم

 

و جالب بود که در کل کشورهایی که ما گشتیم این موضوع رواج داشت و حتی متوجه شدم که بعضی فروشگاهها اسکناسهای 200 و 100 یورویی  را هم با  کمی اکراه میپذیرند بهترین اسکناس  50 یورویی است که در همه جا رایج میباشد. ضمنا برای خرد کردن اسکناس، صرافی ها از شما نیم درصد کمیسیون دریافت میکنند.

در هلند اسکناسهای 100 - 200 - 500 و سکه های 1 و 2 سنتی یورو پذیرفته نمیشود (منبع تصویر و توضیحات بیشتر )

 

فروشگاه تعطیل است

فروشگاهها و مغازه ها در اروپا ساعت 8 غروب تعطیل میشوند و جالب آنکه در تابستان هوا تا ساعت نه و نیم شب  هنوز روشن است و شما مجبورید در پیاده روها از مقابل مغازه های بسته عبور کنید تا هوا تاریک شود و به هتل برگردید. البته رستورانها و کلوپ ها تا بعد از نیمه شب باز هستند. بین کشورهایی که قبلا رفته بودم فقط در ارمنستان چنین رسمی یرای تعطیلی فروشگاهها و مغازه ها وجود داشت آنجا هم ساعت 6 یا 7 غروب تعطیل میکردند.

موبایلها خاموش

موقع رسیدن به وین موبایلمان را روشن کردیم تا خبر رسیدن خود را به ایران بدهیم. مسئول آژانس به ما یادآوری کرد که هر بار که وارد یک کشور میشویم با هر بار روشن کردن گوشی های حاوی سیم کارت های دائمی ایرانی 25 هزار تومان هزینه اتصال برایمان منظور میشود و بهترین کار خرید یک سیم کارت 10 یورویی است که  حدود 5 یورو شارژ دارد و در همان کشور در صورت تماس از ایران با شما، هزینه ای از شارژ شما کم نمیشود اما در کشورهای دیگر هزینه رومینگ دارد. البته بعد از خرید سیم کارت باید وارد وبسایت شرکت مربوطه بشوید و مشخصاتتان را ثبت کنید آدرس خواسته شده را هم آدرس هتل را بدهید. معمولا بعد از نیم ساعت خطتان فعال میشود.  

درود بر ایرانسل

نکته دیگر اینکه در فرودگاه امام در تهران متوجه شدم بعضی ها که سیم کارت ایرانسل دارند نوع اعتباریش در 47 کشور و نوع دائمی اش در 125 کشور آنتن میدهد و هزینه آن پائینتر است و برای شارژ آن میتوانید بگوئید از ایران برایتان شارژ بخرند و کد آنرا برایتان اس ام اس کنند یا چند تا شارژ از ایران بخرید و با خود ببرید (اطلاعات کاملتر ).

سلامی دوباره به آفتاب

بهترین زمان برای سفر به اروپا تابستان است اما این جمله گول زننده است چرا که حتی در تابستان هوای اکثر کشورها خصوصا قسمت شمالی اروپا ابری و بارانی است و دمای هوا بین 17 تا 20 متغیر است. با توجه به اینکه تابستان است ما با خود چند تا لباس تابستانی و برای محکم کاری برای هر نفر یک سوئی شرت و یک چتر هم بردیم اما در همان چند روز اول فهمیدیم اینها برای سفری که ما داشتیم اصلا کافی نبود  مخصوصا در برلین که احساس سرما میکردیم. و مجبور شدیم چند تا لباس ضخیم تر بخریم ضمنا در طی 14 روز اقامتمان بجز یک روز در ونیز که هوا آفتابی شد بقیه روزها آفتابی ندیدیم.

/ 4 نظر / 448 بازدید
نام محفوظ

خیلی عالی بود من یک ماه المان بودم ااز 12 مرداد تا 10 شهریور فرانسه و هلند هم رفتم حیلی عالی نوشته بودین من دوباره خاطراتم تکرار شدن هنوز حال و هوای انجارا دارم رانندگی حیلی فرق دارد من از پاریس خوشم امد ولی شهر کثیفی بود المان خیلی بهتر بود میشه بپرسن شما چقدر هزینه کردین شما 9 تا کشور دیدین حتما بهم بگین خواهش میکنم برا م مهم است حیلی دلم میحواد منم چنین کاری کنم

آرمین

از اطلاعت خوبتون ممنون

مهدی جعفری

با سلام. ممنون.عالی بود