سفر زمینی به ارزروم

نوشته شده در یکشنبه پنجم آبان 1387 ساعت 10:7 شماره پست: 250

تغییر مسیر برنامه سفر به شرق ترکیه

قرار بود سفر کوتاهی به شهر وان ترکیه داشته باشیم و ظاهرا نزدیکترین مرز ورودی به شهر وان ترکیه مرز رازی است در سفر زمینی شرق ترکیه مان تا وقتی به شهر خوی رسیدیم احتمال تغییر برنامه سفرمان را کم می دانستیم تا اینکه از مردم شهر خوی در مورد امنیت و وضعیت جاده های شهر خوی تا مرز رازی سوال کردیم پاسخ ها ما را متقاعد کرد تا مسیر بازرگان را برای ورود به ترکیه انتخاب کنیم و از مرز رازی منصرف شویم

پاسخ های مردم خوی درباره وضعیت جاده و امنیت مرز ایران و ترکیه

۱- وضعیت جاده: از شهر خوی به شهر قطور و مرز رازی بد نیست و آسفالت است و میتوان به ترکیه رفت ( توضیح: البته دولت ترکیه از عدم آسفالت شدن ۱۵ کیلومتر مسیر خوی به مرز رازی گله مند بوده اند)

۲- امنیت جاده: از شهر خوی تا مرز رازی امنیت جاده خوب است اما بعد از عبور از مرز رازی- کاپی کوی و ورود به خاک ترکیه٬ جاده ها نا امن است و چریکهای جدایی طلب پ. ک. ک در جاده های کوهستانی با گذاشتن سنگ جاده ها را میبندند.  و بعد چه میشود ؟ را دیگر نپرسیدم همین اندازه برای تغییر مسیر کافی بود البته این جواب را از نفر اول که شنیدم کمی تامل کردم اما وقتی نفرات پنجم و ششم هم همین نظر را داشتند دیگر تردید نکردم و به طرف بازرگان تغییر مسیر دادم.

۳- امنترین مرز ورودی به ترکیه بازرگان است و در تمام ساعات شبانه روز میتوان ایمن عبور کرد همه توصیه میکردند از این مرز وارد ترکیه شویم.

۴- مرز سرو ـ اسندره از مرز رازی امنتر است اما در تاریکی عصر و شب احتمال سنگ گذاشتن و بسته شدن راه وجود دارد. 

مرز بازرگان

ساعت ۴ بعدازظهر به شهر بازرگان رسیدیم باک ماشین را پر از بنزین کردم قیمت گران بنزین در ترکیه(در آبان ماه هر لیتر ۲۳۰۰ تومان) ٬ ارزش بنزین ۱۰۰ تومانی ایران را برخ میکشد. برای سفر زمینیمان به شرق ترکیه این باک کفایت خواهد کرد. با هر باک پر ٬ در جاده های بین شهری تا ۷۷۰ کیلومتر ٬ تجربه رانندگی با پژو  ۲۰۶  را داشته ام. قیمت بالای بنزین ترکیه یکی از دلایل اصلی ٫ انتخاب اولیه مرز رازی برای رسیدن به شهر وان بود.

محوطه مرزی بازرگان شلوغ بود و اتوبوسهای حاوی زوار ایرانیان راهی سوریه ٬ برای عبور از مرز ٬ متوقف ٬ و مسافران آنها برای درج مهر خروج از کشور ٬ منتظر و در صف ایستاده بودند. در سمت ایران یکساعت و در سمت ترکیه نیم ساعت ٬ انجام تشریفات اداری ٬ طول کشید.

هوا داشت تاریک میشد و باران هم نم نم میبارید با این اوصاف ما در خاک ترکیه ٬ راه دغوبایزیت٬ اولین شهر مرزی ترکیه را در پیش گرفتیم فاصله این شهر تا مرز ایران ۳۵ کیلومتر است.

شهر دغوبایزید

شهر دغوبایزید ۵۶۰۰۰ و با حومه ۱۱۵۰۰۰ نفر جمعیت و در فاصله ۳۵ کیلومتری مرز ایران و در شرق ترکیه قرار دارد این شهر کوچک ٬ با خیابان های سنگفرش ٬ شهری جذابی برای اقامت نیست البته اگر به شب برخوردید میتوانید در هتل ۳ ستاره گلدن هیل شهر اقامت کنید که در جاده اصلی بازرگان به دوغوبایزید قرار گرفته٬ چند هتل ارزان قیمتتر ولی نه چندان مناسب در مرکز شهر قرار دارد. 

شرق ترکیه ناآرام و ملتهب

هنگام برگشت و  گردش در شهر دغوبایزید متوجه شدیم که شیشه چند مغازه در مرکز شهر شکسته است که حاصل ناآرامی های آنروز بود ماشینهای نظامی و ضد شورش برای کنترل مردم در شهر پرسه میزدند دو شب قبل در شهر ارزروم ٬ تلویزیون ترکیه تصاویری از سنگ پرانی مردم به پلیس در شهرهای آدانا٬ مرسین٬ و حکاری به سبک مردم فلسطین نشان می داد ٬ ظاهرا مسئله جدایی طلبی کردها در کنار مسئله ممنوعیت حجاب و دادگاه کودتاچیان علیه دولت از مسائل مورد اختلاف و تحریک کننده بوده است.

 در جاده دغوبایزید به ارزروم هم کامیونهای پر از نظامی و خودروهای ضد شورش در دسته های چندتایی در حال حرکت بودند که نشانه ای از گسترش شورشها به چندین شهر شرق و جنوب شرقی ترکیه بود

دیدنی های منطقه دغوبایزید

دیدنی هایی از دغوبایزید که موفق به دیدن آنها نشدم .

۱- دومین گودال شهاب سنگی بزرگ دنیا ٬ در دو کیلومتری مرز ایران و سمت ترکیه ٬ به طرف روستای ساری چاووش. بلافاصله پس از خروج از محوطه گمرکی قربولک ترکیه ٬ در جاده باریکی به سمت شمال جاده اصلی قرار دارد.(نقشه گوگل گودال)

۲- قلعه اسحاق پاشا در ۸ کیلومتری جنوب شرقی شهر دغوبایزید تاریخ ساخت سال ۱۷۸۴ میلادی.

 شهر ارزروم

جاده های مرز ایران تا  ارزروم در آبان ماه ۸۷ نسبت به نوروز ۸۷ با لکه گیری های آسفالت جاده ها وضعیت بهتری پیدا کرده بود و در قسمتهایی در حال تعمیر کلی و افزودن باندهای جداگانه بودند. حضور ارتش ترکیه و خودروهای نظامی آنها در جاده ها نشان از وضعیت غیر عادی شرق ترکیه میداد . بعد از رسیدن به ارزروم از مسئول یک پمپ بنزین سراغ هتل خوب شهر را گرفتیم بر روی کاغذ کروکی هتل دیلاور را برایمان کشید جالب بود که بجای چهار راه و میدان با تعداد چراغ قرمزهایی که باید پشت سر می گذاشتیم و چپ و راست  ٬ به ما آدرس داد.

بعد از چند بار چرخیدن دور خیابانهای اصلی شهر و نیافتن هتل دوستان پمپ بنزینی مان ٬ تصمیم گرفتیم خودمان هتلی در مرکز شهر پیدا کنیم. در خیابان کارا بخیر ٬ چند تا هتل را پرسیدیم ظاهرا بهترینشان هتل گراند هیتیت ۳ ستاره بود ولی جا نداشت. بالاخره هتل آمیللر ۲ ستاره را با تمیزی قابل قبول و قیمت اتاق دو نفره ٬ شبی ۷۰ لیر گرفتیم.(نقشه گوگل خیابان کاظم کارا بخیر)

شهر ارزروم بزرگترین شهر شرق ترکیه است این شهر ۲۸۰ کیلومتر بعد از بازرگان و در راه آنکارا و استانبول قرار دارد آب و هوای این شهر در زمستان سرد و برفی و تابستان خنک است. متوسط دمای هوا در زمستان  ۱۱-  است که گاهی تا ۳۰- همراه با بارش برف سنگین هم میرسید در ارتفاعات جنوب این شهر پیست اسکی مشهور پالان دوکن قرار دارد. که امکانات مناسب اسکی در آن فراهم است.

کلمه ارزروم در زبان پارسی بمعنی سرزمین رومیان است جمعیت این شهر حدود ۴۰۰ هزار نفر است.

گردش در شهر ارزروم

شهر ارزروم بر روی شیب نسبتا تند چند تپه ساخته شده شیب شهر برعکس تهران از جنوب به شمال است در شهر ارزروم برعکس شهرهای کوچک ترکیه خبری از خیابان های سنگفرش نیست و همه خیابانها آسفالتند. فروشگاه میگروس و کارفور در خیابان ایستگاه راه آهن شعبه دارند خیابان اصلی شهر٬ خیابان جمهوریت است با پهنای نه چندان زیاد. دست‌بندها، گردن‌بندها، سنجاق‌هاى سینه، گل‌آویز و تسبیح ساخته شده از سنگ از صنایع دستی شهر ارزروم است.دانشگاه اتاتورک ارزروم با ۴۲۰۰۰ دانشجو جزء بزرگترین دانشگاههای ترکیه است.

راه آهن ارزروم

ایستگاه راه آهن ارزروم انتهایی ترین ایستگاه شرق ترکیه است و این شهر را به شهرهای غربی ترکیه متصل میکند هر روز ساعت ۸.۳۵ صبح قطار  Doğu Express از استانبول به سوی ارزروم حرکت میکند و  در آنکارا ٬ اسکی شهر ٬ سیواس و ارزنجان و ارزروم توقف دارد. علاوه بر آن قطار Erzurum Express روزانه از آنکارا به سمت ارزروم حرکت میکند که این قطارها راحتتر هستند.

قطارهای سریع السیر قرار است بین استانبول - آنکارا و آنکارا - قونیه با سرعت ۲۵۰ کیلومتر بزودی راه اندازی شوند

هتلهای شهر ارزروم

بعد از یک شب اقامت در هتل آمیللر در مرکز شهر ارزروم به هتل چهار ستاره palanhotel  نقل مکان کردیم٬ اتاق دو نفره شبی ۱۲۰ دلار ٬ این هتل در خارج شهر و در بلندی های پالاندوکن واقع شده است. پالاندوکن تپه ای است که در جنوب شهر واقع شده و مرکز اسکی ارزروم است تا مرکز شهر حدود ۵ کیلومتر فاصله دارد هتلهای لوکس ارزروم در این قسمت قرار دارند یک هتل ۵ ستاره بنام پولیت رنسانس هتل با شبی ۱۸۰ دلار برای اتاق دو نفره و سه هتل ۴ ستاره ٬ بنامهای ددمان هتل ٬ اسکی لوژ و پالن هتل در این قسمت قرار دارند.

امکانات تله اسکی و اجاره لوازم اسکی و کلاسهای آموزش اسکی در فصل زمستان رونق زیادی دارد. پیست اسکی ارزروم ۱۵ کیلومتر طول دارد

/ 12 نظر / 565 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

[لبخند]

زسول

iهر هفته 5شنبه و جمعه ها حدود 500 الی 1000 ماشین از خوی به وان میروند و بر میگردند خود من هم چندین بار این مسیر را رفته و برگشته ام و چیز خاصی جز خرابی آسفالت سمت ایران ندیدم

معصوم

سلام عالی عالی عالی

مهدی

جاده سمت ایران بهتره سمت ترکیه هم در حال ساخت تااسکوکودا خرابه وماشیناشون همه از بهترینها خرابی جاده رو کم میکنه

محمد

بابا چرا دروغ میگی مرز رازی که از همه مرزها امن تر و نزدیکتر و زیبا تره ای دروغ گو

turk

چرا داری کوس شعر میگی بچه کونی ترسو میترسی تو راه بکننت بچه ننه مرز رازی امن نیست با این کوس شعرات میخواش چیو ثابت کنی کیرم دهنت

خبازي مقدم

چرا تبليغ بي جا ميكنيد بنده دهها بار ازجاده رازي به وان رفته ام تا حالا كوچكترين نا امني نديده ام در ضمن كردها تركيه با مردم عادي كاري ندارند

خويي

اسفالت جاده رازي هم از طرف ايران وهم ازطرف تركيه كامل شده است كمدردسرترين مرز ورودي ميباشد مشكل امنيتي به هيچ وجهي صحت ندارد

خويي

باسلام به اطلاع هم وطنان عزيز ميرساند كه از موقع افتتاح مرز مسافرتي رازي مرز سرو اروميه از اهميت افتاده ودوستان اهل اروميه به خاطر حس ناسوناليستي غير منطقي شايعه نا امن بودن جاده خوي به وان را ازمرز رازي مطرح ميكنند كه به هيچ وجهي صحت ندارد جاده راضي به وان ازامن ترين و خوش اب هواترين مرزهاي كشور ميباشد

مقدم

جاده خوي به وان سرسبز وزيبا با پل ديدني قطور وجاده از هردوطرف ايران وتركيه اسفالت ميباشد وكوچكتريت نا امني وجود ندارد