برنامه ریزی برای سفر اروپا - قسمت دوم

 کوله باری از مدارک

لیست مدارک درخواستی بلند بالا بود و باید به زبان انگلیسی  ترجمه رسمی  با مهر دارالترجمه و بدون مهر دادگستری تهیه میشد. و اصل همه مدارک به همراه کپی آنها بر روی کاغذ  آ 4 باید روز مصاحبه آماده ارائه باشند.

1- کپی شناسنامه  شخص و همسر

2- دو قطعه عکس رنگی

3- پر کردن فرم درخواست ویزا

4- مدارک شغلی شخص و همسر

5- مدارک  سوابق بیمه

6- سند مالکیت خانه یا زمین و ..

7- گذرنامه قدیمی و جدید شخص + کپی از تمام صفحات

8- گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان

9- پرینت بانکی 3 ماهه اخیر به ازاء هر نفر 20 میلیون تومان و برای خانواده 40 میلیون تومان موجودی باید داشته باشید.

10- ارائه تائیدیه رزرو هتل

11- بلیط هواپیما

12- بیمه  درمانی آکسا برای طول مدت سفر

نقره داغ از نوع دارالترجمه ای

برای ترجمه مدارک سه نفره با مدارکی که بعدا سفارت اضافه تر از ما خواست حدودا یک میلیون تومان فقط هزینه دارالترجمه پرداخت کردیم !!!!.. البته وسواسی که برای تهیه مدارک اضافه تر به خرج میدادم مزید بر علت شد.

به سفارت اطریش خوش نیامدید!!!

ساختمان سفارت اطریش یک خانه بزرگ و نیمه قدیمی با حیاطی بزرگ در کوچه پس کوچه های نیاوران است ساعت مصاحبه ما در سفارت اطریش 9 صبح بود اما روز موعود تا ساعت 11 منتظر ماندیم و همه مراجعین  باید در مقابل درب ورودی داخل کوچه منتظر میماندند تا آنها را صدا بزنند که تا حدودی بی ادبانه بود چون خود سفارت وقت تعیین کرده بود و تاخیر از جانب خودشان بود نه مراجعین و مامور سفارت که یک آقای جوان ایرانی بود فقط یک شماره  را یادداشت میکرد و میگفت داخل  کوچه منتظر باشید و درب را می بست بدون آنکه داخل کوچه صندلی یا جایی برای نشستن  وجود داشته باشد با وجود آنکه بیش از نیمی از مراجعین خانم  بودند و بعضی ها هم مثل ما بچه همراه داشتند.

بعد دو ساعت انتظار سرپا شماره ما را صدا زدند بعد از ورود همون آقای ایرانی از ما خواست موبایلمان را در کمدی قرار دهیم و کلید آنرا برداریم بعد در مقابل یک باجه پنجره مانند قرار گرفتیم که مشخص بود ضد گلوله است و بخاطر مسائل امنیتی حتی سوراخ برای عبور صدا نداشت و یک آقای ایرانی دیگر با میکروفن با ما صحبت میکرد. ایشان اسممان را پرسید و به ازای هر نفر یک شماره به ما داد بعد از یک دروازه پره ای  عبور کردیم که تا سقف  کشیده شده بود و از داخل باجه کنترل میشد. بعد وارد یک سالن کوچک شدیم که سه تا باجه شیشه ای شبیه قبلی داشت که سه تا خانم با حجاب اروپائی نشسته بودند آنجا هم حدودا یک ربع ساعت منتظر شدیم تا شماره ما را اعلام کردند.

مصاحبه به سبک مچ گیری!!

متصدی باجه دوم یک خانم ایرانی جوان  با موهای طلایی بود و از روی یک لیست اسم ها را میخواند و من مدارک مربوطه را  داخل سینی متحرک پائین شیشه قرار میدادم و او با استفاده از یک اهرم سینی را بطرف خودش میکشید و مدارک را بر میداشت. بعد از کنترل تعدادی از مدارک را پس داد و اصل مدارک را هم نخواست البته همراهم بود کپی بیمه های آکسا را خواست که فراموش کرده بودم کمی اخمهایش را در هم کشید و چیزی نگفت. بعد از ما خواست منتظر بمانیم.  

بعد از یک ربع ساعت دیگر انتظار دوباره شماره ما را صدا زدند اینبار یک خانم اطریشی که مشخص بود کاردار سفارت است در کنار همان خانم ایرانی قبلی قرار گرفت آنها نشسته و ما ایستاده. در پشت همان باجه شیشه ای ضد گلوله و با رعایت همه مسائل امنیتی. و با میکروفن با ما صحبت میکردند. این فضای مصاحبه ما در سفارت بود.  خانم کاردارچند تا سوال پرسید و خانم ایرانی ترجمه میکرد.

گفتا... گفتم...

1- چرا میخواهید به اطریش بروید؟ ...   چون از زیبائیهای اطریش زیاد شنیده ام ...

2- از وین چه میدانید؟...  میدانم که وین شهر موزه ها و پایتخت فرهنگی اروپاست....

3- چند تا جای دیدنی شهر وین را نام ببر...  (کمی مکث کردم خوب اسم خاصی در ذهنم نبود) فقط میدانم که وین پر از ساختمانهای باستانی و دیدنی است و قدم زدن در شهر مثل گردش در یک موزه روباز است...

چند تا لعنت بر خودم فرستادم من اطلاعات عمومی ام خوب است و اگر بجز وین هر پایتخت اروپایی دیگری بود چند تا از دیدنی های آن را ردیف میکردم اما صادقانه بگویم که تا حالا هیچ بنا یا ساختمان شاخصی در وین توجه ام را جلب نکرده بود ظاهرا جوابم قانع کننده نبود  میدانستم در تمام پایتخت های اروپائی کلیسای جامع شهر معمولا شاخص است و در مورد وین حتما چند ساختمان برای اجرای موزیک وجود دارد اما به نام نمیشناختم پس ترجیح دادم نام نبرم

4- از سالزبورگ چه میدانید؟....  میدانم که یک شهر زیبا در کنار یک دریاچه است و یکی از تاپ  ترین شهرهای توریستی اروپا ست....

5- از کجا شنیده ای ؟ ...  سایت لانلی پلانت  سالزبورگ را جزو 10 مقصد برتر توریستها  در اروپا انتخاب کرده است....

6- این سایتی که میگوئید چیست؟ یک موسسه خیلی مشهور است که کتابهای توریستی برای شهرهای مختلف منتشر میکند.

7- خوب اینرا در کتابش نوشته بود؟ ....  نه در سایت اینترنتی اش دیده ام....

8- در پرینت بانکی تان در روزهای اخر مبالغ درشتی به حسابتان واریز شده است اینها از کجا آمده است؟ ... از حسابهای دیگرم جمع کرده ام و به حساب ریخته ام... خانم کاردار هم روی یک برگه که کسور مدارک را مینویسند نوشت که مدارک سایر حسابهایی را که میگوئید طی دو هفته آینده همراهتان بیاورید.

با اینکه مدارک مالی دیگری در پرونده ام داشتم که خیلی بیشتر از سقف خواسته شده بود این ایراد دیگر عجیب بود این موضوع را گوشزد کردم اما خانم ایرانی با تحکم حرف خود را تکرار کرد.

اولین ویزای شنگن در پاس مان

هفته بعد پرینت سایر حسابها را ترجمه کردم و تحویل سفارت دادم 10 روز بعد زنگ زدند که ویزای من و خانمم حاضر است ولی بچه هنوز حاضر نیست کمی دچار استرس شدیم که مبادا برای دخترمان ویزا صادر نشود اما خوشبختانه چند روز بعد دوباره از سفارت تماس گرفتند که ویزای بچه هم آماده است. و با این تفاصیل اولین ویزای شنگن در پاس هایمان خورده شد.

/ 3 نظر / 32 بازدید
بام

سلام محمد عزیز ضمن تشکر از زحمات جنابعالی مشتاقانه سفرنامه رو دنبال می کنیم. با تشکر بام وبلاگ سفرجویان www.safarjooyan.blogfa.com

پردیس تور

با سلام و عرض خسته نباشيد خدمت شما دوست عزيز از توجه شما به مسئله توريسم و گردشگري و وبلاگ خوب و کاملي که در اين زمينه ايجاد کرده ايد سپاس گزاريم سايت ما هم توجه بسيار زيادي به توريسم و گردشگري دارد خوشحال مي شويم که با يکديگر همکاري کنيم يک مرکز آپلود عکس رايگان در زمينه سفر هم در سايت قرار دارد که خوشحال مي شويم بتوانيم خدمت کوچکي به شما دوستان کنيم در صورت تمايل به ما لينک بدهيد و با ما تماس بگيريد تا ما نيز لينک شما را قرار دهيم از لطف شما متشکريم آپلود عکس رايگان : http://upload.pardistour.com مجله سفر و گردشگري : http://pardistour.com

عسلی

سلام به محمد عزیز این کامنتی که در بالا قرار دارد و مربوط به پردیس تور هست رو نگاه کنین واقعاَ واقعاَ برای این جور افراد متاسفم که سفرنامه ای رو که من روزها به زحمت نوشتم تا کمکی به بقیه بکنم بدون اجازه من کپی کرده بدون اینکه حتی منبعش رو اعلام کنه. به این می گن سرقت ادبی. چون نوشته های من بدون اجازه کپی شده. بهتره آدم کمی هم برای زحمات دیگران ارزش قایل باشه چون این راه اصلاَ راه درآمد مناسبی نیست. فعلاَ که سفرنامه آنتالیا ما رو با تمام عکس هاش گذاشته. متاسفم براشون. محمد عزیز می دونم که می دونین سفرنامه نوشتن چقدر سخته و البته وقتی قراره به کسی کمکی کنه شیرین میشه. من همیشه سعی می کنم کوچکترین مسائل رو هم بگم تا شاید کمکی به بقیه باشه ولی وقتی که این جور آدم ها برای زحمت دیگران ارزش قایل نمی شن واقعاَ تاسف می خورم اگه برات زحمتی نیست به این سایت برو و از طرف همه نویسندگان توریست اعتراض خودت رو اعلام کن ازت ممنونم- عسلی وبلاگ سفرجویان