سفر دور ترکیه 13

نوشته شده در چهارشنبه نوزدهم تیر 1387 ساعت 9:1 شماره پست: 52

شهر آغری  agri

هنگام برگشت به مرز بازرگان چون به غروب آفتاب برخوردیم در شهر آغری توقف کردیم از طرفی تا مرز فقط شهر کوچک دوغوبایزید وجود دارد. شهر کوچک آغری در فاصله ۱۸۵ کیلومتری  شهر ارزروم و در ۱۲۰ کیلومتری مرز ایران قرار دارد . بلندترین کوه ترکیه بنام قله آغری یا آرارات با ارتفاع ۵۱۶۵ متر نزدیک این شهر قرار دارد. عاشقان کوهنوردی گاهی از ایران هم به این منطقه می آیند. 

شاید شما هم اگر٬ قبل از ورود به آغری شهرهای استانبول ٬ آنتالیا ٬ مارماریس ٬ بدروم ٬ مرسین و سامسون را می دیدید مثل ما تحمل ماندن در این شهر را نداشتید.خود شهر آغری چندان جایی برای گردش و تفریح ندارد ٬ شهر دو سه تا هایپرمارکت متوسط دارد که با خرید و گردش در آنها کمی وقت گذراندیم٬ در شهر توریستی دیده نمی شد.شهر ظاهر تمیز و مرتبی نداشت ٬ و  چند هتل سه و دو ستاره نه چندان جالب هم در مرکز شهر دیده میشد ٬ ما در هتل بویوک آغری مستقر شدیم اتاق دو تخته شبی ۱۰۰ لیر.

چشم انداز بد هتل

در هتل ۳ ستاره بویوک آغری ٬ اتاقی را به ما دادند که به حیاط پشتی هتل دید داشت که بلافاصله بعد از هتل ٬ یک درب بزرگ نرده ای قرار داشت که زباله ها و آشغال های شهر در آنجا ریخته می شد تا بعدا ماشین حمل زباله آنها را به خارج شهر ببرد ٬ که بسیار بد منظره بود . اما از خیر تعویض اتاق گذشتیم.

به طرف مرز ایران

 بعد از استراحت شبانه در شهر آغری ٬ بطرف مرز ایران راه افتادیم ٬ ۸۰ کیلومتر بعد برای بار دوم به شهر دوغوبایزید رسیدیم و این تنها شهری بود که در سفر دور ترکیه مان دو بار از آن رد شدیم. ۴۰ کیلومتر بعد هم به مرز قوربولک رسیدیم .در مرز ترکیه و ایران در کمتر از یک ساعت از مرز گذشتیم .

جاده های خراب شرق ترکیه 

جاده های ارزروم  تا مرز ایران خصوصا آغری به بعد ٬ خیلی دست انداز دارد و شما باید مثل بازی آتاری مارپیچ حرکت کنید یا مرتب ترمز کنید ولی باز هم از دست بعضی از چاله ها نمیتوانید فرار کنید ٬

سلام ایران عزیز

 بعد از عبور از نوار مرزی وارد شهر بازرگان شدیم ٬ احساس خیلی خوبی داشتیم ٬ طی این چند روزی که در سفر دور ترکیه بودیم دلمان برای ایران تنگ شده بود ٬ همه چیز ایران برایمان تازگی داشت شنیدن زبان فارسی چقدر بنظرم شیرین می آمد ٬ آب معدنی های ایرانی به مذاقم خوشمزه تر میرسید ٬ بعد از حدود کمتر از یک ماه دوری از ایران ٬ با تمام وجودم ایران را حس می کردم .جاده های ایران با کیفیت است ٬ بنزین ایران ارزان است ٬ و خیلی نعمات خداداد دیگر در ایران فراوان است اما چه چیزی ما نداریم ؟ که باعث عقب ماندگی ما شده است؟ از حوصله این سفرنامه خارج است... 

 بنزین ایران - بنزین ترکیه

اولین کاری که بعد از ورود به بازرگان کردیم ٬ رفتن به پمپ بنزین بود ٬ و با کارت سوخت باک ماشین را لبریز کردم ۴۲۰۰ تومان شد در ترکیه برای این ۴۲ لیتر بنزین بارها حدود ۱۲۰ هزار تومان پول داده بودم آخرین بار در شهر آغری ٬ فقط برای ۱۰ لیتر بنزینی که ما را تا لب مرز برساند حدود ۳۰ هزار تومان پرداخت کردم.

نظر ارزشمند دوست عزیزمان بولوت: سلام دوستان عزیز ، به دلیل بعضی مسائل سیاسی و وجود ....... شرق ترکیه زیاد دارای امکانات نیست مخصوصا جنوب شرقی !  در ضمن الان آنجا بنزین لیتری 2400 تومن هست ( 90.09.20)  اما گفته باشم ، بنزین اونجا وقتی به موتور خودرو میرسه ماشینت میشه هواپیما !! خیلی با کیفیت تر از بنزین سوپر ماست. در آخر از شما تشکر میکنم .

 

پیوندهای مفید:

سفرنامه تصویری شرق ترکیه(بزبان ترکی)

سفرنامه تصویری  یک یونانی از سفر ترکیه و ایران

/ 1 نظر / 22 بازدید
بولوت

سلام دوستان عزیز ، به دلیل بعضی مسائل سیاسی و وجود ....... شرق ترکیه زیاد دارای امکانات نیست مخصوصا جنوب شرقی ! در ضمن الان آنجا بنزین لیتری 2400 تومن هست ( 90.09.20) اما گفته باشم ، بزین اونجا وقتی به موتور خودرو میرسه ماشینت میشه هواپیما !! خیلی با کیفیت تر از بنزین سوپر ماست. در آخر از شما تشکر میکنم .