سفر به اروپا - از برلین تا آمستردام 4

شهر Twello - یک قدم تا بهشت...

فاصله هنگلو تا آمستردام 160 کیلومتر است و فردا صبح قبراق و پر انرژی بطرف آن راه افتادیم آنقدر از سبک خانه های شهر هنگلو خوشمان آمده بود که نتوانستیم جلوی کنجکاوی خود را بگیریم و بعد از 60 کیلومتر که از شهر هنگلو دور شدیم وارد شهر کوچک Twello شدیم.

جاده ای که از اتوبان ما را بطرف شهر توللو برد - شرق هلند

واقعا زیبائی و سرسبزی و نظم شهر مسحور کننده بود. مزارع و جنگل اطراف شهر، خانه ها ویلائی، باغچه های زیبا و گلکاری شده جلوی خانه ها، خیابانها خط کشی مرتب، و دارای لاین مخصوص دوچرخه، شهر خلوت و ساکت و باران نم نم  و هوای بهاری. در کنار هم فوقالعاده زیبا و رویائی بود درست مثل خواب. چنین فضا و زیبائی را در سفرمان هیچ جای دیگری تجربه نکردیم بجز در شهرهای کوچک کنار دریاچه های سوئیس.

شهر توللو در شرق هلند

شهر توللو در شرق هلند

شهر توللو در شرق هلند

یک آسیاب بادی هم در مرکز شهر قرار داشت و راه آهن هم از داخل شهر میگذشت. چند بار داخل شهر چرخیدیم و سرشار از انرژی به طرف آمستردام راهی شدیم.

آسیاب بادی در مرکز شهر توللو در شرق هلند

 

دقت شگفت انگیز نقشه های جی پی اس در اروپا

برایم جالب بود که نقشه تمام شهرها و روستاها با تمام جزئیات، خیابانها و کوچه ها، اتوبانها و جاده های فرعی در جی پی اس موبایل وجود داشت و صدای فارسی آن هم، بدون اشتباه ما را راهنمائی میکرد.

شما از سرعت مجاز سریعتر میرانید!!!

جی پی اس فراتر از توقع ما عمل میکرد و حتی سرعت غیر مجاز ما را هم اعلام میکرد " شما از سرعت مجاز سریعتر میرانید" این صدا بارها در اروپا، من را متوجه سرعت زیادم مخصوصا در جاده های فرعی و در مناطق مسکونی میکرد و با نمایش یک دایره سرعت مجاز را نمایش میداد و تا موقعی که به محدوده مجاز سرعت بر نمیگشتم دایره قرمز و سرعت ماشین را نشان میداد و در این میان دختر من هم با صدا دم میگرفت. من هم با عذر خواهی از جی پی اس و دخترم سرعتم را کاهش میدادم.

هم جی پی اس هم پلیر هم موبایل هم دوربین هم ...!!!

برای داخل ماشین یک سی دی موزیک mp3 از ایران گلچین کرده بودم اما پلیر ماشین مزدایی که رنت کرده بودیم دی وی دی پخش نمیکرد و ورودی فلش مموری هم نداشت . اوائل با رادیو، خودمان را سرگرم میکردیم اما کم کم خسته کننده شد. فکری به ذهنم رسید چرا از پخش FM موبایلم استفاده نکنم. تعداد زیادی موزیک در حافظه گوشی ام داشتم. موبایل را در حالت پخش FM گذاشتم و طول موج رادیو را با آن تنظیم کردم اینطوری صدای موزیک گوشی در باندهای ماشین پخش میشد. و همزمان جی پی اس گوشی را هم روشن کردم اینطوری موبایل هم کار جی پی اس را میکرد هم پلیر. و در حین پخش موزیک هر جا که جی پی اس میخواست صحبت کند موزیک اتوماتیک نگه میداشت و بعد از اتمام فرمایشات جی پی اس، موزیک مجددا ادامه پیدا میکرد. ما که کلی سورپرایز شدیم. به شوخی به خانمم میگفتم که این گوشی موبایل فقط مانده بنشیند جای من رانندگی کند. راه را که او نشان میدهد سرعت غیر مجاز را که هشدار میدهد موزیک هم برایمان پخش میکند یکهو بیاید رانندگی هم بکند.

بعدا در پاریس وقتی حافظه دوربین عکاسی مان پر شد با دوربین موبایل کلی عکس و فیلم گرفتیم که کیفیت قابل قبولی داشتند.

اتوبانهای رایگان هلند

چون نمیدانستیم که اتوبانهای هلند نیاز به برچسب دارند یا نه، از یک پمپ بنزین سوال کردیم که متصدی فروشگاهش توضیح داد که فقط ماشین های بزرگ نیاز به برچسب عوارض اتوبان دارند و برای ماشینهای کوچک رایگان است.

پی نوشت: هنگام استفاده از پخش FM موبایلتان برای جلوگیری از تداخل امواج رادیوهای محلی با فرکانس پخش اف ام ، آنتن روی سقف ماشین را جدا کنید تا از پخش صدای واضح داخل باندهای ماشین تان لذت ببرید.

/ 4 نظر / 16 بازدید
ابوالفضل

با سلام این قدر مطالب جالب وگیرا است وقتی برای خواندن سطرهای بعدی کار درگ راانجام می دهم خدا خدا می کنم که مطالب وتصاویر این سفر نامه هم چنان ادامه داشته باشد دلخوشی خانواده ی شما مستدام باد....

علی

باسلام خدمت محمد عزیز _ ما که دستمون از مسافرت به اروپا به علت نداستن زبان انگلیسی کوتاهه ولی تا دلت بخواد به ترکیه سفر کرده ام راستی برنامه سفرت به ترکیه تو شهریور جور شد یا نه؟ ما هفته بعد راهی هستیم

امید

سلام محمدجان مارک و مدل موبایل شما چیست که این همه امکانات دارد؟؟؟!!!! چطور روی رادیو اف ام پخش میکند؟

حسين

سلام محمد جان باور كنيد تا حالا اينقدر كسي از نظر علاقه مندي به سفر و ماجراجويي سفر مثل شما نزديك به خودم نديدم . وجوه مشترك زيادي بين شما وخودم به لحاظ نوع تفكر درخصوص سفر حس ميكنم . واقعا فرد باهوش و با انگيزه اي هستي . من مدت زيادي است از مطالب وبلاگ شما و تجربيات سفر شما استفاده ميكنم . واقعا فداكاري ميكني و خيلي خيلي كمك به ديگران . آرزو ميكنم هميشه سالم باشي و جيب پر پول داشته باشي تا برامون از اين خاطرات قشنگ و دقيق بنويسي . باور كن اينجور نوشتن خاطرات سفر خلاقيت و هوش خاصي مي خواد و شما نگرشت خاصه ...واقعا از صميم قلب آرزوي موفقيت ميكنم براتون . حسين