سفر به اروپا - مهمان نوازی به سبک اروپائی

خوش مهمان و بد میزبان

برنامه تور بازدید از چهار شهر بارسلونا، برلین، پاریس و وین بود که در هر شهر یک تور بازدید رایگان هم برگزار میکردند. دو سه روز قبل از سفر  قسمت پیام های دریافتی سایت میزبانی hospitalityclub.org رایگانی که عضو بودم را چک  میکردم یک خانم هلندی پیام داده بود که "به اتفاق پارتنرش(شریک زندگی اش) قرار است که شهریور ماه سفری به ایران داشته باشند و گفته بود که  اگر ممکن است چند روزی  مهمان ما باشند"

من هم پیام دادم که "حتما بیائید با تمام توان در خدمتتان خواهیم بود در ضمن سفر ما  به اروپا هم در پیش است و اگر ممکن است  بعد از برلین  ما ماشین اجاره خواهیم کرد و بعد از بازدید از آمستردام یک شب هم سر راهمان در منزل شما توقف داشته باشیم"

جواب داد که برنامه سفرتان را دقیق بفرستید من هم همه برنامه سفرمان را کامل برایش فرستادم اما جوابی که داد خیلی به من برخورد گفته بود که "ما در یک شهر کوچک توریستی نزدیک آمستردام زندگی میکنیم پارکینگ جلوی منزل ما فقط مخصوص ساکنین است و اگر میخواهید ماشینتان را پارک کنید باید در محلی که خیلی دور است آنرا بگذارید و ماشین اجاره کردن اصلا توصیه نمیشود چون هزینه پارکینگ بالاست و در مراکز شهرهای بزرگ به مشکل برمیخورید و با تمام این تفاصیل آیا باز هم میخواهید به منزل ما بیائید یا خیر؟"

 ما در سفرمان اصلا  احتیاجی به این نداشتیم که هیچ شبی را خانه کسی باشیم تمام 14 روز سفرمان هتلهای 4 و 5 ستاره رزرو داشتیم. با خانمم این موضوع را در میان گذاشتم، او هم موافق بود که جواب او بی ادبانه بوده پس از خیر خانه خانم هلندی گذشتیم.  جالب اینجاست که بعد از اتمام سفرمان از ما میپرسد چرا نرفتیم و هنوز انتظار دارد چند روز میهمان ما باشد ظاهرا سفرشان به مهر ماه افتاده.

به کشور ما خوش نیامدید

 این برخورد نه تنها در دنیای مجازی که حتی در برخورد رودر رو با مردم اروپا به دفعات توسط ما تجربه شد . در عمل اروپائیان بد میزبان و خیلی یخ هستند و احساس کردم که در برخوردهایشان  با توریستها دائما نگران نقض شدن آزادی های فردی و امنیتی شان هستند و ما که قبلا برخورد های صمیمی و گرم مردم کشورهایی مثل ترکیه، تایلند و ... را دیده بودیم تا حدودی برایمان این رفتارها عجیب و غیر عادی بود. آیا آنها واقعا میخواستند با رفتارشان به ما بفهمانند که "به کشور ما خوش نیامدید زودتر اینجا را ترک کنید"

در جستجوی مهربانی

در بارسلون از برخورد مردم جا خوردیم آنها وقتی میدیدند به زبانی دیگر صحبت میکنیم برخوردشان سردتر میشد و با بی میلی آدرسی را نشان میدادند. در تجربه ای دیگر در برلین شارژ برای سیم کارت آلمانی ام خریدم که یک فیش پرینت شده به زبان آلمانی بود وقتی از فروشنده برای نحوه وارد کردن کدها سوال کردم با عصبانیت ابراز کرد که باید جوابگوی سایر مشتریان باشد. و بعد از کمی سردرگمی بالاخره یک آقای آلمانی دیگر که کمی انگلیسی بلد بود فیش را برایم ترجمه کرد و من آنرا در موبایلم وارد کردم. 

برخورد توریستها از برخورد میزبانها خیلی بهتر بود با یک زوج مسن برزیلی در برلین آشنا شدم که خیلی مهربان و خونگرم بودند و یا یک خانواده توریست دیگر که فرانسوی بودند در بارسلون برخوردشان خیلی خوب بود اما همانها وقتی میزبان میشدند برخوردشان خیلی سرد و یخ میشد.

در طول سفر این موضوع اسباب سرگرمی ما شده بود و من و خانمم به هر کشور و شهری که میرسیدیم به هم میگفتیم خوب ببینیم برخورد مردم اینجا چطور است اما کلا تفاوت چندانی بجز مواردی انگشت شمار دیده نمیشد. جالب اینجا بود که دختر 6 ساله ما براحتی با بچه های همسن و سال خود ارتباط برقرار میکرد و با آنها همبازی میشد.

/ 4 نظر / 86 بازدید
دلباخته

وبلاگ خوشملی داری عسیسم خوشحال میشم به منم بسری

امیرعلی

درود بر محمد عزیز ، در سفر کاری که به آلمان داشتم دقیقاً با همچین تجربه ای روبرو شدم اما به نظرم قابل درک اومد ، مردم کشورهای اروپایی بجز ایتالیا فکر کنم ، رفتار مناسبی با توریست ها ندارن ، شاید بخاطر اینکه احساس نمی کنن به درامد توریسم وابسته هستن و یا . . . به هرحال ممنون و اینکه منتظر بقیه ی سفرنامه ات هستیم . راستی محمد عزیز میشه توی اروپا بدون تحویل مدرک شناسایی یا کارت اعتباری اتوموبیل کرایه کرد ؟ مثلاً از شهر مونیخ ماشین کرایه کنی و توی شهر رم به شعبه ی دیگه ی اون شرکت ماشینو تحویل بدی ؟

بابک

سلام دوست عزیزم نظر من کاملا بر خلاف نظر شما هست و من چندی پیش سفری به آلمان دانمارک و هلند داشتم و در این سفر خاطرات خوبی از مهمانوازی مردم آلمان دارم بالاخص در کلن هامبورگ اوسنا بورک و برلین ... ما باید اختلاف فرهنگی رو درک کنیم و دلیل بر بد بودن اونها نیست این یه اختلاف در نحوئ زندگی است من از طریق سایت کوچ سرفینگ میزبانهای خوبی پیدا کردم و واقعا هم به دوست شدن با آنها افتخار میکنم چون خیلی به ایران و ایرانی احترانم میگذاشتند... و با وجود اختلاف فرهنگی که کاملا طبیعی بود لحظات خوبی با اونها داشتیم

احسان

سلام به شما و ابراز خوشحالی از دیدن دوباره مطالب شما برام جالبه که من هم دقیقا نوروز 90 ترکیه بودم و 21 تیر برای اولین بار سفر 45 روزه ای به اروپا داشتم.وتازه برگشتم .کاملا با دیدگاههای شما احساس همدلی دارم.من به آلمان وفرانسه سوییس اسپانیا ایتالیا و اتریش با ماشین سفر کردم.شناخت جالبی از این کشورها تا جایی که می تونستم بدست اوردم.با نظرتون در مورد ریختن ابهت کشورهای بزرگ غربی کاملا موافقم. امیدوارم سفرهای بهتری داشته باشین.