سفر نوروزی سال 88 به ترکیه - بخش ششم

 

ترخیص ماشینمان از گمرک ترکیه

وقتی به تاشجو (نزدیک شهر سیلیفکه )رسیدیم و از کشتی پیاده شدیم ساعت به وقت ترکیه  ۱.۱۵ ظهر بود. بعد از مهر ورود زدن به پاسپورتها٬ برای ترخیص ماشینمان٬ به دفتر علی باروت(رئیس دفتر کشتیرانی) رفتیم٬ خوشبختانه در دفتر باز بود٬ باز هم یک نامه جهت ترخیص ماشین نوشت و ۱۰۰ لیر هم بابت هزینه گمرک به کارمند موتور سوار دفتر کشتیرانی دادیم تا دستور نامه را بگیرد و دوباره انتظار برای بازگشت موتور سوار. برای ترخیص ماشینمان سه ساعت و نیم معطل شدیم. و ساعت ۴.۳۰ عصر موفق شدیم دوباره سوار ماشین خوشگلمان بشویم. از خوشحالی٬ احساس میکردم ماشین را هدیه گرفته ام

 بعد از سفر دریایی دلهره آورمان٬ انگار تازه متولد شده بودم همه چیز بنظرم زیبا می آمد و قدر داشته هایم را بیشتر میدانستم بزرگترین ثروت٬ زنده بودن و سلامتی خودم بود و بعد٬ همسر و بچه ای سالم و دوست داشتنی بودند که دوستم داشتند. و بقیه نعمتها بنظرم کادویی بودند که سخاوتمندانه بمن بخشیده شده بود. احساس خوبی داشتم. 

بطرف آنتالیا شهر رویایی

با این اوصاف بطرف آنتالیا راه افتادیم از تاشجو به بعد٬ جاده ها کوهستانی ٬ باریک و پیچ در پیچ بود٬ و در بعضی جاها دره هایی در کنار جاده وجود داشت که به دریا ختم میشد. در این جاده بیشتر از ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر نمیشد سرعت رفت. پیچ و تاب جاده و بالا و پایین رفتنهای آن٬ دلپیچه های کشتی را مجددا بیادم می آورد و سرعتم را کمتر میکردم.

شهرهای آنامور٬ و قاضی پاشا را پشت سر گذاشتیم هوا دیگر داشت تاریک میشد خواستیم در یکی از هتلهای شهر قاضی پاشا شب را سر کنیم اما هتل مناسبی پیدا نکردیم به شهر بعدی که آلانیا بود رفتیم. شهری که تعریف آنرا در اینترنت زیاد شنیده بودم و حتی سال گذشته از آن عبور کرده بودیم اما اینبار فرصتی بود که شب را در آنجا اقامت کنیم و فردا هم گردشی در شهر داشته باشیم شاید باورتان نشود اما گردش و اقامت چند روزه در آلانیا یکی از آرزوهایم بود. و از این موضوع خیلی خوشحال بودم.

شهر آلانیا = آنتالیایی کوچک

در نزدیکی شهر توریستی آلانیا٬ از ۱۰ کیلومتری خارج شهر تا ابتدای ورودی شهر و روبروی ساحل دریا٬ پر از هتل بود شاید بیش از ۱۰۰ هتل در کنار هم چیده شده بود بنظرم احتمالا٬ تعداد هتلهای اطراف و داخل این شهر ترکیه از کل هتلهای شهر دبی بیشتر است و من حیران از اینکه چطور این همه هتل٬ مسافر٬ گیر می آورند. ساعت ۱۰.۳۰ شب به شهر آلانیا رسیدیم. در مرکز شهر هتل آپارتمانی سه ستاره بنام بارونسا BARONESSA را انتخاب کردیم. هر شب ۴۵ لیر و بعلاوه ۱۰ لیر برای ایر کاندیشن٬ بدون صبحانه٬ با وسایل کامل آشپزخانه. که در واقع یک آپارتمان یک خوابه بود. که گنجایش چهار نفر را داشت. در حیاط هتل٬ دو استخر هم وجود داشت اما حیف که هوا ابری و سرد بود. اما بخاطر تمیزی و موقعیت و قیمت مناسب٬ تصمیم گرفتیم دو شب در اینجا بمانیم.( لیست هتل آپارتمانهای آلانیا).

هتل آپارتمان بارونسا هر شب 55 لیر - مرکز شهر آلانیا

نمای یکی از خیابانهای شهر آلانیا از داخل بالکن هتل بارونسا

شهر آلانیا٬ شهری کوچک و زیبا در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شرق آنتالیاست. اکثر توریستهایی که به این شهر می آیند آلمانی و روسی هستند و بر روی اکثر منوهای هتلها و رستورانها و مکانهای توریستی شهر بزبانهای ترکی٬ آلمانی و روسی توضیح نوشته است و از زبان انگلیسی خبری نیست. بیشتر مردم آلانیا بخاطر توریستهای زیادی که به شهر می آیند دارای فرهنگ بالایی هستند و فروشندگان٬ چند زبان خارجی را دست و پا شکسته متوجه میشوند٬ یکی از فروشندگان طلا و جواهر بازار توریستی آلانیا٬ وقتی دید ما فارسی حرف میزنیم بزبان فارسی چند کلمه حرف زد٬ اما چند لغت را بیشتر بلد نبود مثل "گرون نیست٬ ارزونه ببر" وقتی از او پرسیدم فارسی را از کجا یاد گرفته گفت شریکش یک ایرانی مقیم نروژ است. قیمت طلا را پرسیدیم گفت هر گرم طلای ۱۴ عیار ۳۲ دلار. ما هم گفتیم گرونه ایران هر گرم ۲۰ دلاره. تعجب میکرد.

در بعضی نقاط شهر دستگاههای بیسیم زرد رنگی نصب شده بود  که بالای دگمه آن نوشته بود درخواست تاکسی (HACET TAKSI ).

 در مرکز شهر و کنار دریا تپه ای بود که قلعه ای قدیمی بر روی آن قرار داشت. که با ماشین میشد از دیواره های قلعه گذشت و داخل آن گردش کرد هنوز در داخل محوطه قلعه٬ خانه های روستایی و قدیمی ساخته شده از سنگ وجود داشت که مسکونی بود سالمترین بخش قلعه تبدیل به موزه شده بود.

بخشی از قلعه آلانیا

کوچه های سنگفرش روی تپه آلانیا که به قلعه ختم میشد

بالای تپه و داخل قلعه محوطه خیلی وسیع و سرسبز بود ماشین را پارک کردیم و داخل کوچه باغ های قلعه گردش کردیم در لابلای دیوار و خرابه های قلعه سنگ مزارهای متعددی قرار داشت بر روی تابلویی تاریخچه شهر و قلعه آلانیا را نوشته بود و ظاهرا این منطقه چند صباحی در تصرف ایرانیان بوده که تحت عنوان پارسیان از ایرانیان یاد شده بود.

در آلانیا با یک جوان ایرانی مقیم نروژ آشنا شدیم که برای سفر تفریحی به ترکیه آمده بود و میگفت که در نروژ برف و سرمائیست که در ۲۰ سال اخیر سابقه نداشته و از شانس بد٬ چند روزی که به ترکیه آمده بود هوای آلانیا ابری و بارانی شده بود

 

از آلانیا تا  آنتالیا

بعد از اقامتی مفرح در آلانیا٬ بطرف آنتالیا٬ راه افتادیم٬ و این سومین سفرم به این شهر است. و هر بار با دنیایی از خاطرات لذت بخش این شهر را ترک کرده ام. اقامت سال گذشته مان در هتل توپکاپی آنتالیا را هرگز فراموش نمیکنم. تمام هتل هایی که تا حالا رفته ام را از چشمم انداخته است. اما امسال تجربه ای جدید در انتظارمان بود.

جاده آلانیا به آنتالیا بزرگراه با کیفیتی است. و در راه شهرهای توریستی ماناوگیت٬ سیده٬ بلک و سیریک قرار گرفته است در سمت چپ این بزرگراه دریا قرار دارد و در بعضی قسمتها جاده هایی فرعی از بزرگراه به کنار دریا کشیده شده که تابلویی تحت عنوان مرکز توریستی در ابتدای آنها نصب شده که پر از هتل های با کیفیت و زیباست. یکی از این هتل ها را بنام ایبراوتل٬ در راه بازگشت از آنتالیا٬ با قیمت شبی ۱۲۰ لیر گرفتیم که نسبت به قیمتش فوق العاده بود. هتلی بزرگ و ۵ ستاره٬ شامل تمام وعده های غذایی و ... که داستانش را در پست های بعدی خواهم نوشت.

گردشی کوتاه در شهر ماناوگیت داشتیم در مرکز شهر تپه ای سرسبز و همچنین پلی کابلی خودنمایی میکند. شهر از بزرگراه و دریا چند کیلومتر فاصله دارد.

در بزرگراه آنتالیا٬ علاوه بر هتلهای لوکس٬ فروشگاههای بزرگی هم وجود دارند از جمله یک جواهر فروشی لوکس که ساختمان زیبایی دارد. نهار را در نزدیکی آنتالیا و کنار پارکی بنام آنادولو صرف کردیم.

شهر آنتالیا

بعد از رسیدن به آنتالیا تصمیم داشتیم هتل آپارتمان بگیریم آدرس خیابان akdeniz در غرب شهر را دادند اما بعد از چند ساعت جستجو٬ هتل آپارتمان مناسبی پیدا نکردیم. و هتلی تمیز به سبک قدیم در محله  kale ici (قلعه قدیمی آنتالیا) بنام argos hotel به قیمت شبی ۷۰ لیر با صبحانه گرفتیم. 

در سفرهای قبلی ام به آنتالیا فرصتی برای گردش در بخش قدیمی شهر(نزدیک خلیج آنتالیا) پیدا نکرده بودم. و اینبار بعد از پیدا نکردن هتل آپارتمان٬ یکراست به سراغ این قسمت آنتالیا رفتم. این بخش آنتالیا از چند کوچه و بخشهایی از قلعه ای قدیمی تشکیل شده و در ابتدای ورودی هر کوچه گارد ریل نصب شده و از هر ماشین برای یکساعت پارک ۵ لیر دریافت میشود مگر انکه هتلی در این محله رزرو کرده باشید.

داخل این کوچه ها خانه های قدیمی تبدیل به هتل ٬ پانسیون ٬ رستوران و کافه شده اند و با ترکیب زیبایی٬ سبک قدیمی و مدرن را در کنار هم آورده اند. انتهای این کوچه ها به دریا و پارک زیبایی ختم میشود بین هتل ها و پانسیونهای اینجا اتاق٬ از ۳۰ لیر تا ۳۰۰ یورو وجود دارد در حالی که ظاهر بیرونی آنها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. هتلی بنام puding suite اتاقهایش از ۱۳۰ تا ۳۰۰ یورو بود که داخلش فوق العاده زیبا و لوکس بود ( عکسهای هتل ).

/ 1 نظر / 46 بازدید
بعد از سلام چه می گویید؟

سلام و همیشه در سلام خیلی خوشحال شدم از آشنایی با شما. مطالب رو دوباره می خونم و دوست دارم از خاطرات و تجربه های شما استفاده کنم.