سفر به تایلند - بخش هشتم

محله بوکیت بینتانگ در کوالالمپور

محله بوکیت بینتانگ در کوالالمپور پر از مراکز خرید و پاساژهای بزرگ و مدرن است که بعضی از آنها با پلهای عابر پیاده به همدیگر و خطوط مونوریل متصل شده اند که مسلما برای فصل گرما و شرجی میتواند بسیار مفید باشد. البته در دی ماه (موقع سفر ما) هوای کوالالمپور خیلی بهاری و خوب بود.

اولین کاری که لازم بود در کوالالمپور انجام دهیم پیدا کردن یک آژانس مسافرتی و تهیه بلیط برگشت به بانکوک بود. چون بلیط برگشت ما به تهران از بانکوک بود. هر چند قطار از کوالالمپور به بانکوک جا داشت و راحت هم بود اما سفر با قطار حدود ۳۰ ساعت طول میکشید که وقت کوتاهمان را به هدر میداد. خوب سفر با هواپیما بهترین گزینه بود. شب قبل در اینترنت٬ پروازهای ارزان قیمت ایر آسیا از کوالا به بانکوک را چک کرده بودم که قیمت بلیط یک طرفه برای هر نفر٬ چیزی حدود ۹۵ دلار بود و بلیط قطار فرست کلاس حدود ۶۰ دلار. اما چون کارت اعتباری نداشتم نتوانستم مستقیما بلیط رزرو کنم.

بلیط هواپیمایی ایر آسیا و کمیسیون ۲۵ درصدی!!!

یک آژانس مسافرتی در محله بوکیت بینتانگ پیدا کردیم که همه کارمندانش چینی بودند. احتمالا میتوانید حدس بزنید چه اتفاقی افتاد. به آقای چینی مسیر و تاریخ پرواز را گفتم او هم سایت شرکت ایر آسیا را چک کرد بعد از جیبش یک کارت اعتباری در آورد و خرید اینترنتی انجام داد و یک پرینت هم از تائیدیه پرداختش گرفت و به عنوان رسید به ما داد و بابت اینکار حدود ۲۵ درصد کمسیون گرفت. یعنی بلیط کوالالمپور به بانکوک برای هر نفر ۱۱۵ دلار آب خورد البته روی دیوار با خط درشت نوشته بود که حق کمسیون خرید اینترنتی بلیط ۲۵ الی ۳۰ درصد است. که نشان میداد اینکار قانونی است و کلاهبرداری در کار نیست.البته بعدا در مورد هواپیمایی ایر آسیا و شگردهایشان برای کاهش قیمت بلیطشان خواهم نوشت.

کتابفروشی های کوالالمپور

 در کوالالمپور٬ به چند کتابفروشی سر زدیم(البته شبها آخر وقت). برایمان خیلی جالب بود اکثرا کتابها٬ اوریجینال و بزبان انگلیسی بود. ولی قیمتهایشان تا حدودی شوک آور بود. قیمتها بسته به نوع کتاب از حدود ۵۰ رینگیت به بالا شروع میشد که حداقل چیزی حدود ۲ الی ۳ برابر قیمتها در تهران بود. دو تا خاطره از کتابفروشیهای کوالالمپور دارم.

 

فرزندان جلوتر از پدر و مادر

یکی از علائق مشترک خانوادگی ما٬ کتاب و گردش در کتابفروشیهاست.اما در این سفر اخیرمان متوجه شدم که دختر کوچولوی ما٬ دست هر دوی ما را در علاقه به کتاب از پشت بسته است. یک شب٬ در یک کتابفروشی در میدان تایمز اسکوئر کوالالمپور٬ حدود یک ساعت لابلای کتابها گشتیم و بالاخره خسته شدیم و خواستیم خارج شویم اما با مقاومت دختر کوچولویمان مواجه شدیم. یک کتاب ۳۰۰ صفحه ای مجموعه داستان کودکان رنگی دستش گرفته بود و ورق میزد. بیرون کتابفروشی یک فست فود بود که ما ترجیح دادیم روی صندلیهای آنجا نشسته منتظر شویم البته مرتب به او سر میزدم دیدم که فروشنده بجای آنکه این بچه را طوری دست به سر کند یک صندلی برایش آورده و یک کارتن کتاب هم بجای میز جلوی او گذاشته تا راحت بتواند کتابها را مرور کند. حدود یک ساعت ما روی صندلی منتظر شدیم تا بالاخره دخترمان راضی شد از کتابها دل بکند. بعدا وقتی به ایران برگشتیم دخترم با کلماتی ساده٬ علاقه قشنگش را اینطور مطرح کرد." بابایی شما شغلت را به یک آقای دیگه بده بعد یک مغازه بخر و اونو کتابفروشی کن تا من بتونم همش کتاب بخونم".

یک زوج عاشق سفر

در یک مورد دیگر٬ در یک کتابفروشی در محله چاینا توون کوالالمپور٬ قصد داشتم یک کتاب در مورد "راهنمای سفر به تایلند یا مالزی" بخرم که متوجه شدم یک پسر و دختر توریست در نزدیکی قفسه کتابهای جهانگردی ایستاده اند و دارند با سر به من اشاره میکنند و با هم صحبت میکنند. آخر سر دختر خانم سر صحبت را باز کرد و پرسید "آیا تایلند میخواهیم برویم؟" گفتم "ما بیش از یک هفته تایلند بوده ایم اما بعد از مالزی مجددا میخواهیم دو روز دیگر هم در بانکوک توقف داشته باشیم." توضیح داد که اهل بارسلونای اسپانیاست و با دوست پسر آرژانتینی الاصلش به سفر آمده. شغلش و طول مدت سفرش را پرسیدم. گفت که تابستانها در یک مغازه تاتو با حنا کار میکند و با پس انداز حقوقش زمستانها به سفر می رود و در مورد طول مدت سفرش تردید داشت اما گفت که حدود ۴ الی ۵ ماه است که از اسپانیا خارج شده اند و که یک ماهش را در تایلند بوده اند. و مقصد بعدیشان جزیره بالی در اندونزی است.اسمش "نوریا" بود. حدود ۲۷ ساله میزد هنگام توضیح٬ در مورد ریشه عربی اسمش٬ به اشغال اسپانیا توسط مسلمانان اشاره کرد. و گفت ردپای آن حمله بر روی اسامی ساکنین تاثیر گذاشته. در نهایت گفت که اگر میخواهید کتاب "راهنمای سفر به تایلند" بخرید کتابهای انتشارات LonelyPlanet بهتر است و آنها یک کتاب دارند که حاضرند آنرا به نصف قیمت یعنی ۵۰ رینگیت بفروشند. و آنها این پول را برای ادامه سفرشان لازم داشتند. قبول کردیم و آندو هم با هم مشورتی کردند و دوست پسر "نوریا" برای آوردن کتاب راهی هاستل شان شد.

شهر میمونها

در طی مدتی که دوست پسر "نوریا" برای آوردن کتاب رفته بود فرصت شد تا بیشتر با او صحبت کنیم. از تجربیات سفرش به تایلند برایمان توضیح داد به نظر او تایلند از مالزی بهتر بوده و بیشتر به آنها خوش گذشته. کل سفر آنها بصورت ارزان قیمت و اقامت در هاستل ها بوده. حیف فرصت نشد جزئیات بیشتری راجع به هزینه و وسیله سفر از آنها بپرسم.  اما چند نکته را درباره سفرشان به تایلند گفتند که جالب بود یکی از زیبائی های شهر چیانگ مای در شمال تایلند خیلی راضی بودند و دیگری از شهر میمونها یا Lop Buri که از روی نقشه محل آنرا به من نشان داد که در ۱۰۰ کیلومتری شمال بانکوک و در راه چیانگ مای قرار دارد. "نوریا" میگفت که از بین جزیره های تایلند جزیره کو چانک و کو فانگان (نزدیک جزیره کو ساموئی) را رفته اند اما پوکت را نه٬ چون بدنبال جاهای خلوت و آرام بوده اند. که ایندو جزیره را خیلی عالی توصیف میکردند. از تعریفهای "نوریا" خیلی مشتاق شدم که حتما برای سفرهای بعدی به این جاها بروم مخصوصا شهر میمونها که او خیلی با اشتیاق از آن یاد میکرد.

دوست پسر "نوریا" خیلی کم حرف و خجالتی میزد شاید هم بخاطر مشکل زبان انگلیسی اش بود. کتاب را داخل کتابفروشی آورد اما برای پرداخت پول کتاب "نوریا" پیشنهاد کرد به بیرون کتابفروشی برویم. در نهایت با هم عکسی انداختیم و خداحافظی کردیم آنها فردا شب به جزیره بالی در اندونزی پرواز داشتند.

توضیحات تکمیلی جمشید:

/ 1 نظر / 14 بازدید
لیلی

با سلام و احترام ممنون از سایت مفید و بیان شیوای شما متاسفانه سایت معرفی شده برای کتاب در ایران فیلتر است.