سفر به اروپا - سوئیس

سوئیس و برچسب عوارض جاده یا Vignette

بعد ازروشن شدن هوا، مابین شهرهای باسل و زوریخ، از فروشگاه یک پمپ بنزین، یک برچسب عوارض اتوبان کشور سوئیس   Vignette یا toll ticket خریدم 35 یورو !!!! با تعجب از فروشنده پرسیدم 35 یورو برای یک خودرو سواری؟ که با تاکید گفت بله بله. سوئیس کشور کوچکی است و درخواست این مبلغ بنظر غیر منصفانه میرسید. اما موقع عبور از اتوبانها که تعداد زیادی تونل طولانی در مسیرمان بود به آنها حق دادم. یکی از تونل ها بنام Gotthard Road Tunnel که 20 کیلومتر طول داشت.

بابت این برچسب عوارض جاده ای برای کشور سوئیس 35 یورو پرداختم

فقط یکساله

در کشورهای اطریش و چک هم برچسب عوارض خریدم اما آنجا قیمت ده روزه ، یک ماهه و یکساله آن متفاوت بود اما در سوئیس فقط برچسب یکساله عرضه میشود و تمام خودروهای زیر 3.5 تن وزن شامل کاروان، خودرو سواری، موتورسیکلت اجبارا باید برای رانندگی در سوئیس آنرا خریداری و روی وسط یا سمت چپ شیشه جلو از سمت داخل نصب کنند. حتی اگر شما فقط قصد عبور یکروزه از سوئیس را داشته باشید. ضمنا موقع چسباندن مواظب باشید صدمه نبیند. (منبع)

محل های مجاز برای نصب برچسب عوارض جاده ای Vignette یا toll ticket

پول سوئیسی

سوئیس با آنکه جزء منطقه شنگن میباشد اما واحد پول یورو را نپذیرفته و واحد پول فرانک سوئیس را حفظ کرده، که ارزش هر یک فرانک معادل 0.82 یورو یا 1.1 دلار است البته فروشگاههای سوئیس براحتی یورو را قبول میکنند اما مابقی پول شما را به فرانک میپردازند و معمولا نرخ آنها بالاست و گاهی هر یک فرانک را یک یورو حساب میکنند که باعت میشود خرید با یورو 10 تا 20 درصد برایتان گرانتر تمام شود. موقع بنزین زدن هم هر لیتر حدود 1.7 یورو برایمان تمام شد.

شهر زوریخ

فاصله شهر بازل تا زوریخ 90 کیلومتر بود هنگام ورود به شهر زوریخ قصد داشتیم تا از مکانهای قدیمی شهر بازدید کنیم اما جاده ای که ما را به سمت مرکز شهر میبرد بخاطر تعمیرات بسته بود خواستیم از جاده دیگری در همان حوالی برویم که آنهم بسته بود که بعد از چند بار چرخیدن دور خیابانهای شهر زوریخ از خیر مرکز شهر گذشتیم و بطرف شهر میلان ایتالیا براه افتادیم.

شهر زوریخ و رودخانه Limmat

شهر زوریخ در شمال دریاچه زوریخ قرار گرفته و رودخانه ای بنام Limmat هم از داخل شهر میگذرد و به دریاچه میریزد سوئیس بیش از 1500 دریاچه آب شیرین دارد - منبع - و اطراف دریاچه های شهرهای کوچکی ساخته شده اند که بسیار زیبا و رویائی هستند. 

جاده حاشیه دریاچه زوریخ بعد از خروج از شهر زوریخ - مرکز کشور سوئیس - بطرف میلان

 

یک دهکده کوچک در حاشیه دریاچه zugersee -مرکز کشور سوئیس- مابین زوریخ و میلان

 

 

در راه زوریخ به میلان -یک دهکده کوچک و زیبا در کنار دریاچه Vierwaldstattersee

/ 4 نظر / 67 بازدید
احسان

سلام به محمد عزیز واقعا دهکده های سوییس رویایی نیستند؟به نظر من از شهر های سوییس زیباترند.مناظری لطیف و جادویی .واقعا کار جالبی کردین که با ماشین از سوییس عبور کردین.واقعا کوههای آلپ معرکه است.من یک شب مهمان یک خانواده سوییسی بودم در دامنه این کوهها و جالبه که قشر مرفه در این ویلاها زندگی می کنند و امکانات کاملی در اختیارشونه .اصلا حاضر نیستند به شهر بروند.اونهم شهرهای عروسکی و آرام سوییس چه برسه به شهر های ما......

لطفا سفرنامه ترکیه نوروز90وشهریور90رو تکمیل کنید باتشکر

شیرین

سلام، خوش به حالتتتتتتتتتتتتت منم می خوام ولی چطور اینقدر پول داری؟؟؟؟ :(

صنم

سلام من و همسرم قبل از سفر به اروپا به وبلاگ شما خیلی سر میزدیم. الان هم که برگشتیم و برخی جاها که شما و ما دیدیم ترجیح دادیم توی یه وبلاگ بیاریم. خوشحال میشیم لینک وبلاگ خوب شما هم اونجا باشه. موفق باشید