سفر به کردستان عراق

این پست به خاطر سفری که یکی از دوستان عزیزم بنام آقای کریمی (فعال در زمینه صلح جهانی) به سلیمانیه عراق در پیش دارد تنظیم شده و امیدوارم که بتواند اطلاعات مفیدی در اختیار ایشان و سایر دوستانی که سفر مشابهی در پیش دارند قرار دهد.

کردستان عراق

کردستان عراق که اصطلاحا "اقلیم کردستان" نامیده میشود یک منطقهٔ خودگردان در بخش شمالی کشور عراق است. کردستان عراق از شرق با ایران از شمال با ترکیه‌ و از غرب با سوریه هم‌مرز است. مرکز آن اربیل یا بزبان محلی "هه ولیر" است. این منطقه ۴ میلیون نفر جمعیت دارد حکومت کردستان بر سه‌ استان اربیل، سلیمانیه، دهوک و قسمت‌هایی از استان‌های نینوا و دیاله تسلط دارد اما کرکوک در اختیار دولت مرکزی است.

پس از جنگ کویت و عراق و وضع ممنوعیت پرواز عراق به بالای خط ۲۳ درجه در سال ۱۹۹۱ کردهای عراق عملاً توانستند حکومت خود را تأسیس نمایند و با حل اختلافات گروهی و قیام علیه حکومت بعث، حکومت منطقه را به عهده گرفتند. کردها این خیزش را «راپه‌رین» می‌نامند. پس از ده سال و با حمله دوباره امریکا به عراق در شمال و شمال شرقی عراق که به کردستان عراق معروف است کردها حکومت خود مختاردر جمهوری فدرال عراق به طور رسمی تشکیل دادند. در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ نیز ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه عراق توسط کردها اداره می‌گردد. جلال طالبانی رئیس جمهور عراق استقلال کردستان از این کشور را «ناممکن» می‌داند و می‌گوید:

«فرض کنیم که ما اعلام استقلال کردیم. عراق، ایران، سوریه و ترکیه نیازی ندارند که با ما جنگ کنند. اگر این کشورها مرزهایشان را ببندند و جلوی عبور و مرور ما را بگیرند، ما چگونه به زندگی ادامه دهیم؟»

 

میدانی در شهر سلیمانیه عراق

استان سلیمانیه یکی از استانهای کردنشین عراق و هم مرز با استان کردستان ایران است که حدود ۱.۸ میلیون نفر جمعیت دارد و شهر سلیمانیه مرکز این استان به شهر مریوان از طریق زمینی نزدیک است و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد فاصله این شهر تا مرز ایران حدود ۷۰ کیلومتر است.(توضیحات کاملتر فارسی و انگلیسی) واحد پول در کردستان عراق "دینار عراق" است اما دلار آمریکا هم به وفور استفاده میشود

چون خودم تجربه ای در مورد سفر به عراق نداشتم از دوستی عزیز بنام بارزان که تجربه سفر زمینی به کردستان عراق دارند خواهش کردم که اطلاعاتشان را در اختیارمان قرار دهند. اینهم توضیح ایشان:

"سلام محمد جان
در پاسخ دوست شما اقای مسعود کریمی باید بگم که دوست عزیز منطقه کردستان عراق از چهار استان کردنشین تشکیل شده است . استانهای ،اربیل؛سلیمانیه؛دهوک؛کرکوک و به جز استان کرکوک تمامی استانها در امنیت و ارامش کامل به سر می برند.برای ورود وسفر به کردستان می توانید از سنندج از شرکت دیدار سیر گیتی بلیط سفر به سلیمانیه تهیه بفرمایید که بهترین راه ورود به کردستان می باشد.البته باید پاسپورت داشته باشید. و اما اگر بخواهید به تنهایی سفر نمایید می توانید به مریوان بروید و از انجا به مرز رسمی باشماق بروید که حدود 20 دقیقه با مرز فاصله دارد . و خروجی از مرز برای هر نفر 5 هزار تومان می باشد.اما این راه یک مشکل دارد و ان هم باید حتما در ان طرف مرز یک عراقی شما رو ساپورت نماید که بعید است اگر اشنا نداشته باشید کسی اینکار را برای شما انجام دهد . پس بهترین راه سفر گروهی با همان شرکتی است که عرض کردم. و اما در سلیمانیه و اربیل 2 شهر بزرگ کردستان هتلهای بسیار خوبی برای اقامت وجود دارد. که قیمت انها از شبی 15 هزار تومان تا شبی 120 هزار تومان به نسبت ستاره متفاوت است.واحد پول کردستان عراق دینار است که هر هزار دینار تقریبا برابر با 850 تومان ایران است.بازارهای بزرگ و فروشگاههای مدرن و رستورانهای عالی با قیمت مناسب از ویژگی های کردستان است . البته فصل خوب برای سفر به انجا فصل بهار است. امیدورام خوش بگذرد."

خبر تکمیلی:مدیرعامل شرکت بین‌المللی دیدار سیرگیتی که کار انتقال مسافران بین سلیمانیه وسنندج را انجام می دهد،گفت: این شرکت درسنندج دارای دو دفتر یکی در مرکز شهر و دیگری در پایانه مسافربری شهر است و به شکل اینترنتی نیز بلیط مسافرتی را رزور می کند. (اینهم آدرس اینترنتی شرکت دیدار سیر گیتی http://www.didarseir.com)

بدون ویزا و با گذرنامه معتبر ایرانی به اقلیم کردستان سفر کنید

طبق خبر سایت کورد نیوز پایگاه اطلاع‌رسانی رسمی وزارت کشور گزارش کرد فعالان اقتصادی ایرانی برای سفر به کردستان عراق نیازی به اخذ ویزا ندارند و می توانند با در دست داشتن گذرنامه معتبر و از طریق مرز رسمی تمرچین شهرستان پیرانشهر به اقلیم کردستان سفر کنند.

به گزارش کوردنیوز ، وزارت کشور نوشته است: ، بر اساس تلاش کمیسیون مشترک اقتصادی و بازرگانی مشترک ایران و کردستان عراق، فعالان اقتصادی ایران که قصد سفر به کردستان عراق را دارند بدون نیاز به اخذ ویزا می‌توانند با در دست داشتن گذرنامه معتبر و از طریق مرز رسمی تمرچین شهرستان پیرانشهر به شهرهای اربیل، ‌سلیمانیه و دهوک مسافرت کنند.

امنیت در کردستان عراق

شهر سلیمانیه به سرعت به یکی از جاذبه های توریستی عراق و خاورمیانه تبدیل میشود به خاطر جاذبه های طبیعی و امنیتی که در آن برقرار میباشد. رابطه تجاری نزدیکی بین کردستان عراق و ایران برقرار است. و نمایشگاههای تجاری از طرف ایران بطور مرتب در سلیمانیه و اربیل برگزار میشود و مسئولین استانهای مرزی ایران از سنندج و کرمانشاه و آذربایجان غربی به این شهرها رفت و آمد میکنند.شرکت دهها شرکت ایرانی در این نمایشگاهها در کردستان عراق و حمل و نقل محصولات ٬ پرسنل و مسئولین نشان از وجود امنیت قابل قبول در منطقه عراق است. و در طی نا آرامی و بمب گذاری ها در بغداد ٬ بجز موارد معدود کردستان عراق بعد از صدام منطقه آرامی بوده است.

تردد بین کردستان ایران وعراق با خودرو شخصی آزاد شد

طبق خبر کورد نیوز یک مقام مسئول درسلیمانیه تایید کرده است براساس توافقنامه بین مقامات سلیمانیه وکردستان ایران، کسانی که درقالب توریست بخواهند با وسیله شخصی ازسلیمانیه به کردستان ایران ویا بلعکس سفر نمایند می توانند با خودرو شخصی از مرزرسمی بگذرند.

 

به گزارش پایگاه خبری "تشکیلات خارج از کشور" اتحادیه میهنی، سالار عبدلله مدیر مسکن شهر سلیمانیه ضمن تائید این خبر به روزنامه "سبه ی" چاپ سلیمانیه گفت: چند روزی است به طور رسمی توریست های ایرانی با اتومبیلهای شخصی خود به منظور گشت و گذار به اقلیم کردستان سفر کرده اند . اوهمچنین گفت: شهروندان کردستان که قصد سفر به ایران را دارند اجازه سفر با اتومبیل شخصی به آنها داده می شود.
این مقام تایید کرده :شماری از توریستهای ایرانی با اتومبیل خود برای گردشگری با عبور از مرز قانونی وارد اقلیم کردستان شده اند،ولی به جهت بی اطلاعی شهروندان اقلیم کردستان از این مسئله تاکنون هیچ شهروندی از اقلیم به ایران سفر نکرده است. او جزییات بیشتری درباره ارایه نکرده است.
سالار عبدالله دراین زمینه بیشتر توضیح داده: فردی که می خواهد با اتومبیل شخصی خود به ایران سفر کندباید از مدیر گمرک وراهنمایی ورانندگی شهر سلیمانیه برای خروج اتومبیلش از مرز اجازه کتبی داشته داشته باشد و برای این کار کارتی برای متقاضی صادر می شود که می تواند به مدت یک سال با آن به ایران رفت و آمدکند و برای دو کشور سوریه و ترکیه نیز به همان شکل عمل می شود.
وی گفت قبلا رفت و آمد شهروندان با اتومبیلهای شخصی به کشورهای ترکیه و سوریه به صورت قانونی صورت می گرفت ولی این امر در مورد ایران صدق نمی کرد اما چند روزی است که براساس توافقنامه رسمی میان دولت ایران و اقلیم کردستان شهروندان ایرانی و اقلیم کردستان نیز می توانند از این قانون برخوارد باشند.

پیوندها:

عراق

کردستان عراق

سلیمانیه عراق

 شرکت دیدار سیر گیتی

  اخبار کورد نیوز(سایتی خبری در شهر سنندج ایران)

/ 2 نظر / 1603 بازدید
fasiphoto

با سلام مطالب جامع و مفیدی بود

محمد

یاد هزار دینار 850 تومان به خیر.خوب خاطره ای شد. من امروز هزار دینار را با 2780 تومان چنج کردم