عاشق سفر

راهنمای فارسی زبان در ترکیه!!

سال 1391 هم مثل پارسال، ما دو سفر به آنتالیا داشتیم یکی در تعطیلات نوروز و دیگری در نیمه دوم شهریور. که به خاطر تکراری بودن، قید نوشتن سفرنامه ها را میزنم و فقط به ذکر چند نکته که به نظرم مهم میرسند میپردازم.

در ترکیه، فارسی بپرسید فارسی بشنوید!!

در نوروز 1391 بعد از ورود به خاک ترکیه، برگه هایی به زبان فارسی به ما داده شد که خبر از راه اندازی خط تلفنی میداد که در موارد اضطراری در خاک ترکیه، میتوان از خدمات ترجمه همزمان فارسی به ترکی و بالعکس به رایگان استفاده کرد. شماره اش هم 11822 بود. ابتکار جالبی است مخصوصا برای افرادی مثل من که ترکی را از بیخ بیلمیرم. توضیحات این بروشور را اینجا عینا نقل قول میکنم.

"آسوده باشید، مشکل زبان شما را حل کرده ایم. 24 ساعت، 7 روز هفته، ما با شماییم از سفرتان لذت ببرید.

خدمات مترجم همزمان:

شما در هر زمان و هر مکان مترجم اختصاصی خود را در کنار خواهید داشت کافیست  11822 را شماره گیری نمایید. مترجم شما از طریق تلفن، نیازهای شما را پاسخگو خواهد بود.

در خرید با مشکل مواجهید؟

در تاکسی نمیتوانید مقصد خود را به راننده اعلام نمائید؟

در مورد قیمت ها سوالی از فروشنده دارید؟

درخواست تخفیف از فروشنده دارید؟

میخواهید درخواست چیزی از کسی کنید؟

در هتل و یا هر مکان دیگری نیاز خاصی دارید که نمیتوانید سفارش دهید؟

ما در کنار شما هستیم، به ما فارسی بگویید ما به زبان ترکی نیاز شما را به مخاطبتان منتقل می کنیم."

دامنه اطلاعاتی که ظاهرا میتوان با این شماره به آنها دست یافت خیلی وسیع است. و شامل

1- اطلاعات توریستی: برنامه گشتها، آدرس مکانهای تاریخی، نزدیکترین مرکز خرید یا رستوران،

2- اطلاعات خدمات عمومی: بیمارستانها، پلیس، کنسولگری ها و...

3- اطلاعات خدمات شهری: برنامه و مسیر ایستگاههای اتوبوس، قطارهای درون شهری، متروها، کشتیها، اسکله هاو...

4- اطلاعات خدمات دولتی: پلیس مهاجرت و اقامت، اداره مالیات، دفاتر گمرک و اطلاعات سایر ادارات دولتی ترکیه

5- اطلاعات بازرگانی: جستجوی تولید کننده ها ، فروشنده ها، کالای خاص و ...

6- اطلاعات اقتصادی: اجاره یا خرید ملک، دفتر، اطلاعات بانک ها، گمرک و...

چگونه با ما تماس بگیریم:

روش اول (با کلیه سیم کارتها و تلفنهای ثابت ترکیه):

شماره 11822 را در هر نقطه از خاک ترکیه بدون نیاز به هیچ پیش شماره ای شماره گیری نمائید، ارزان و راحت اطلاعات مورد نظر خود را کسب کنید.

روش دوم (با کلیه سیم کارتهای ایران):

این روش تنها در خاک ترکیه امکان پذیر است و بایستی شماره 009011822 را شماره گیری کنید تا ارتباط شما برقرار شود . به دلیل بالا بودن هزینه مکالمه ، این روش توصیه نمیگردد.

جالب اینجاست که 11822 سایت فارسی هم دارد. جهت هموطنان داخل ایران بخش پاسخگوی آنلاین در وب سایت www.11822.org آماده پاسخگویی به سوالات هموطنان عزیز میباشد.

قیمت لیر

نوروز سال 1389 قیمت لیر ترک 560 تومان بود اما امسال لیر ترکیه مثل همه ارزهای دیگر شدیدا گران شده بود در نوروز 1080 تومان و در اواسط شهریور 1250 و در آخر شهریور 1410 تومان. یعنی بیش از 2.5 برابر. و این یعنی یک سفر خارجی باندازه دو و نیم سفر پارسال هزینه خواهد داشت.

قیمت بنزین

 قیمت بنزین امروز، سوم مهر نود و یک، 4.75 لیر بود که اگر در 1410 تومان بابت هر لیر ضرب شود حدود 6700 تومان میشود. یعنی برای طی مسافت حدودا 1550 کیلومتری بازرگان تا استانبول یا آنتالیا برای رفت و برگشت و گردش در شهر اگر حدود 200 لیتر بنزین لازم داشته باشیم 1340000 تومان فقط هزینه بنزین خواهد شد. این رقم واقعا وحشتناک است. از سایت http://benzin.doviz.com میتوانید قیمت روزانه بنزین در ترکیه را ببینید.

واردات ممنوعه!!

شهریور ماه 1391 موقع عبور از مرز، در بازرگان، مرزبان ایرانی تاکید میکرد که همراه داشتن بنزین در سمت ترکیه، باعث توقیف خودرو خواهد شد. و موقع برگشت به ایران هم مامورین ایرانی روی نوشیدنیهای "الک لی" شدیدا گیر میدادند و ماشینها را حسابی زیر و رو میکردند و به خاطر 5 الی 6 قوطی صورتجلسه و ماشین را توقیف و به دادگاه میفرستادند که در ساده ترین حالتش، یک روز طول میکشید و 200 الی 300 هزار تومان جریمه شاملش میشد مخصوصا روی بطری های درب پیچ دار غیر پلمب، که بصورت دستی پر شده بود حساس بودند. مامور ارشد مربوطه میگفت" این چیزهای نجس چیه ؟ وارد مملکت میکنید؟". یک مسافر دیگه میگفت حتی به شلوارک پوشیدن آقایان هم حساسند.

+ محمد ; ٦:٢۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/۳
comment نظرات ()