عاشق سفر

سفر به تایلند - بخش سوم

تورهای دیدنی شهر بانکوک

وقتی میشنویم که بانکوک حدود ۱۲ میلیون نفر جمعیت دارد هرگز تصور نمی شود که در این ازدحام جاهای دیدنی زیادی وجود داشته باشد. ولی تعداد تورهایی که معمولا یکروزه هستند در بانکوک آنقدر زیاد است که انتخاب را سخت میکند. آنهایی را که ما موفق شدیم برویم را خواهم نوشت. یکی از جالبترین آنها٬ تور فلوتینگ مارکت ( بازارچه شناور) بعلاوه فیل سواری و الفنت شو و کروکودیل شو و و یک نمایش سنتی تایلندی در رز گاردن است. این تور از نظر هماهنگی و زمانبندی و کیفیت بهترین توری بود که در تایلند رفتیم. چون همه این قسمتها را در یک روز رفتیم.

تور فلوتینگ مارکت و رز گاردن و الفنت شو

این تور از ساعت شش و نیم صبح شروع شد تور لیدر علت حرکت زود هنگام را ترافیک صبحگاهی در بانکوک ذکر کرد. ظاهرا با شروع ساعت کاری ادارات در ۸ صبح در ترافیک جم٬ گیر میافتادیم. سرو صبحانه در هتل از ساعت ۶ صبح شروع میشد٬ صبحانه را با عجله خوردیم و راس ساعت تور لیدرمان که یک خانم بود بنام "اوویی" در لابی هتل به سراغمان آمد و ما را به محل سوار شدن به خودرو تور راهنمایی کرد تور انروزمان دسته جمعی بود و حدود چهار یا پنج خانواده از هتلهای مختلف سوار یک خودرو ون تویوتا شدیم. و بطرف اولین مقصدمان که فلوتینگ مارکت در شهر دامنون سادوک بود راه افتادیم. 

فلوتینگ مارکت

بعد از حدود یکساعت و طی ۸۰ کیلومتر در جهت غرب بانکوک کنار یک کانال آب پیاده شدیم و سوار قایقهای موتوری باریک و درازی شدیم. هر قایق حدود ۱۰ نفر گنجایش داشت پهنای قایق طوری بود که بیشتر از دو نفر کنار هم نمیتوانستند بنشینند. دو طرف کانال خانه هایی وجود داشت که بعضی از آنها مسکونی و بعضی فروشگاه بودند اما با اطلاعاتی که از اینترنت گرفته بودم میدانستم که هنوز به بازارچه اصلی نرسیده ایم. بعد از یک ربع ساعت قایق٬ به فلوتینگ مارکت رسید و همه پیاده شدیم.

اجاره قایق های پارویی

بعد از پیاده شدن از قایق موتوری تور لیدر مان خانم "اوویی" همه ما را جمع کرد و از لابلای بازاری که کنار کانال آب بود ما را به محلی برد که قایق پارویی اجاره میدادند و گفت که دو ساعت دیگر همین جا جمع شویم. بلیط برای هر نفر ۱۵۰ بات بود و بچه رایگان.                   

فروشگاهی بر روی آب

حدود ۶ نفر در یک قایق نشستیم. دو طرف کانال فروشگاهها و مغازه های زیادی قرار داشتند و بر روی کانال هم قایق های دوره گرد مشغول فروش اجناس خود بودند. این قایقها تقریبا همه چیز داشتند. فروشنده و خریدار هر دو سوار قایق٬ در حال داد و ستد بر روی رودخانه بودند. شکل قایق ها طوری بود که در هنگام گذشتن از کنار یکدیگر بنرمی به هم برخورد کرده و بعد از خرید عبور میکردند.

توجه: اگر به فلوتینگ مارکت رفتید هنگام سوار شدن به قایق٬ مواظب انگشتانتان باشید چون اگر برای حفظ تعادل لبه بیرونی قایق را بگیرید احتمال له شدن آنها با قایق کناری یا روبرویی وجود دارد٬ فقط لبه های داخلی را بگیرید.

ونیز آسیا

چون همه آژانسها توریستها را حدود ۹ صبح به اینجا رسانده بودند روی کانال شلوغ بود. و قایق ها برای عبور از زیر یک پل به کندی پیش میرفتند. بعد از حدود ۱۰۰ متر بخاطر ترافیک شدید قایق ها٬ ترجیح دادیم پیاده شویم و از کنار کانال ادامه مسیر بدهیم. لابلای فروشگاههای کنار آب٬ کمی جلوتر کانال فرعی دیگری نمایان شد. در واقع اینجا کانالهای آب نقش خیابانها را بر عهده داشتند. چنین شبکه ای از فروشگاههای کنار کانالهای آب برای خرید و فروش در داخل خود شهر بانکوک در بخش غربی رودخانه "چائو فرای" هم وجود دارد و بخاطر آن برخی بانکوک را "ونیز آسیا" لقب داده اند.

میوه هایی بهشتی

بعد از گردش در بازار فلوتینگ مارکت و خریدی مختصر٬ چند میوه فروش ما را دعوت به تست مزه میوه ها کردند تا آن موقع به میوه های تایلندی دقت نکرده بودیم اما با چشیدن طعم چند تا از آنها عاشق آنها شدیم و در طول مسافرتمان هر روز چند بار از آنها میخوردیم. میوه هایی جالب و شاید عجیب که هرگز ندیده بودیم.

ما هم یک ظرف یکبار مصرف از میکس میوه ها خریدیم ۳۰ بات که شاید مخلوطی از حدود ۱۰ نوع میوه بود. و معده مان کلی از چشیدن مزه های جدید تعجب کرد.

اسم بقیه آنها را از اینترنت در آوردم.

  ۱- رامبوتان: میوه پشمالو وسط با میوه ای ژله ای 

۲- دوریان: یک برش زرد غلیظ در بالای ظرف 

۳- مانگوستین: میوه های آن مثل حبه های سیر است.

 ۴- دراگون فروت: برش دانه دانه دار    

۵- گواوا:مثل برش سیب اما با طعمی ترش و شیرین

 ۶- مو فونگ (به انگلیسی: استار فروت): ستاره ای شکل و زرد

 ۷ - چامپو (به انگلیسی: رز اپل) به رنگ سرخابی در پایین ظرف

 ۸ - سوم اوه ( به انگلیسی: پومللو) برش پرتقال مانند سمت چپ. به ایران هم آمده

۹ - آناناس: در بالای ظرف

 ۱۰ - چیزی شبیه طالبی یا گرمک بود اما اسم این یکی را نتوانستم پیدا کنم (سمت راست بالای ظرف).

پیوند های مفید:

نام و تصویر میوه های تایلندی

کدام را میپسندید؟ فیل سواری یا نمایش مارها

راس ساعت مقرر تور لیدرمان خانم "اوویی" منتظرمان بود دوباره سوار همان ون سفید تویوتا بطرف مقصد بعدی راه افتادیم. "اوویی" توضیح داد که برنامه بعدی فیل سواری و نمایش مارها یا کبری شو است اما بین این دو٬ یکی را میتوانیم انتخاب کنیم چون برای بقیه برنامه وقت کم می آوریم. یک خانواده از آفریقای جنوبی٬ کبری شو و بقیه فیل سواری را انتخاب کردیم.

الفنت ویلیج

 الفنت ویلیج محوطه ای جنگل مانند بود که باز هم در غرب بانکوک و نزدیک فلوتینگ مارکت قرار داشت. هنگام پیاده شدن یک خانم از کارکنان به هر نفر یک برچسب داد تا به لباسمان بچسبانیم. بعد از باجه ای بلیط خریدیم هر نفر ۶۰۰ بات٬ برای نیم ساعت فیل سواری. راستش دفعه اولی بود که از نزدیک فیل میدیدم و فیلها از تصوری که نسبت به فیل داشتم کوچکتر بودند.

بر روی پشت هر فیل یک صندلی دو نفره بسته بودند که خیلی محکم نبودند و باید با وزن مسافرین تعادل آن حفظ میشد. موقع حرکت هم فیلها خیلی تکان داشتند. فیلی که ما سوار شدیم یک بچه هم داشت که با طناب به پای مادرش بسته شده بود. تا زیاد از مادرش دور نشود. در انتهای مسیر برای خنک کردن بدن فیلها از یک کانال آب آنها را عبور میدادند.  

در حین گردش لابلای درختان٬ کلاه خانمم به شاخه درختان گرفت و روی زمین افتاد فیل دیگری با دو مسافر پشت سر ما بودند فیلبان به زبان تایلندی چیزی به فیلش گفت فیل هم با خرطوم کلاه را از روی زمین برداشت و به فیلبان داد. اصلا به این فیلهای زمخت نمیخورد که قابل تربیت باشند!!

بجز فیل سواری نمایش میمونها هم در آن مجموعه وجود داشت که صدایشان بگوش میرسید اما در برنامه بازدید ما نبود.

الفنت شو و کروکودیل شو

بعد از فیل سواری یک توقف کوتاه در یک فروشگاه صنایع دستی چوبی داشتیم و بعد به مجموعه فیل شو و کروکودیل شو رفتیم. در ابتدای ورود به مجموعه یک رستوران بزرگ با بوفه اوپن بود که نهار را انجا صرف کردیم. نهار جزء تور بود. غذاها را در این رستوران به دو گروه تقسیم کرده بودند غذاهای شرقی (oriental food ) و غذاهای غربی(western food). اما در زیر هر دو گروه کلمه حلال به عربی درج شده بود.

تور لیدری بنام "اوویی"

بعد از رستوران تور لیدرمان "اوویی" مجددا ساعت برگشت به درب ماشین را با همه چک کرد  ظاهرا این قسمت شبیه یک پارک بزرگ بود که برای نمایش حیوانات چند قسمت را در آن ایجاد کرده بودند. "اوویی" ما را تا سکوهای نمایش فیلها راهنمایی کرد و محل نمایش کروکودیلها را هم با دست به ما نشان داد. او تور لیدری فعال و پر انرژی بود. و ما وارد مجموعه الفنت شو شدیم.

نمایش فیلها

نمایش شامل٬ مسابقه فوتبال فیلها٬ نمایش نبرد دو سپاه فیل سوار و نمایشهای طنز با فیلها بود. که از بین آنها مسابقه فوتبال فیلها خیلی با مزه بود. بر روی کاور هر فیل نام تیم های فوتبال کشورها و بازیکن شاخص آن کشورها را نوشته بودند مثل رونی از انگلستان٬ کاکا از برزیل٬ رونالدو از پرتقال و ...

نمایش تمساح

نمایش کروکودیلها٬ که با طنز و شوخی با کروکودیلها همراه بود شامل فرو بردن دست و سر در دهان باز تمساح ها بود. جالب مدت زمان طولانی بود که تمساحها دهان خود را باز نگه میداشتند و مثل مجسمه می ایستادند تا غذایی به دهانشان برخورد کند.

شوخی با دم شیر

در خرجی پارک نمایش٬ دو شیر هم برای عکس انداختن گذاشته بودند که توریستها با راهنمایی دو مربی کاملا به شیرها نزدیک شده و دم و یا بدن آنها را لمس میکردند و عکس یادگاری میانداختند. فکر کنم هر عکس چاپ شده را ۱۵۰ یا ۲۰۰ بات میفروختند.

آخرین برنامه تور: پارک رز گاردن

بعد از نمایش حیوانات٬ سوار بر ون به رز گاردن رفتیم. این پارک هم مجموعه ای از سرگرمی ها را با هم داشت مثل فیل سواری و آشنایی با نحوه کار استادان صنایع دستی و نمایش رسوم تایلند. که قسمت آخر٬ جزء برنامه تور ما بود.

رقص لابلای چوب در نمایش رز گاردن

سالن نمایش سنتی رز گاردن٬ شبیه یک سالن تئاتر بود که نمایشهایی کوتاه٬ راجع به بوکس تایی٬ رقص و موزیک تایلندی٬ مراسم عروسی سنتی و جالبترین قسمت که نمایش رقص لابلای چوبهایی بود که به سرعت توسط چند نفر٬ به هم میخوردند و رقصنده های مرد و زن باید در حال رقص از لابلای آنها عبور کنند.

در بانکوک چه تورهایی برویم؟

در طول مدت اقامتمان در تایلند چند تور دیگر هم رفتیم که همه در خود بانکوک و خیلی جالب بودند٬ البته این نظری شخصی است و ما چون خانوادگی بهمراه یک بچه رفته بودیم اینها را انتخاب کردیم. لیست تورهایی که ما رفتیم:

۱- تور داخل شهر بانکوک٬ رایگان

۲- تور فلوتینگ مارکت + فیل سواری + الفنت و کروکودیل شو + رز گاردن٬ نفری(بزرگسال) ۱۳۰۰ بات

۳- تور شهربازی دریم ورلد٬ نفری ۱۰۰۰ بات

۴- تور شام روی کشتی کروز٬ نفری ۱۰۰۰ بات

۵- اکواریوم اوشن ورلد بانکوک٬ بلیط خانوادگی سه نفره ۱۴۰۰ بات (برای تایلندیها) و ۲۸۰۰ بات برای خارجیها

تورهایی که نرفتیم

تعداد تورها زیاد بود و تورهایی که نرسیدیم اما دوست داشتیم برویم.

۱- تور پارک حیوانات سفری ورلد

۲- تور شهر قدیمی آیوتهایا٬ ترانسفر با کشتی٬ در شمال بانکوک.

 

تورهای مشترک بین بانکوک و پاتایا

ما تقریبا تمام تورهایی که بنظر جالب بودند را در بانکوک رفتیم با آنکه پاتایا هم جاهای جذاب زیادی دارد اما تعداد زیادی از تورهایی که در بانکوک و در پاتایا ارائه میشوند موضوع مشترکی دارند و اگر در بانکوک توری را نرفته اید میتوانید در پاتایا بروید. اما اگر در بانکوک رفته اید مواظب باشید در پاتایا تکراری نروید چند تا نمونه که من میدانم:

۱- بانکوک٬ اکواریوم اوشن ورلد را دارد و پاتایا اکواریوم آندرواتر ورلد. اما اوشن ورلد بانکوک بزرگتر و مفصلتر است .

۲- نمایش فیلها و کروکودیلها در پاتایا هم وجود دارد .

۳- نمونه پارک رز گاردن و سفری ورلد در پاتایا هم وجود دارد.

ضمنا دوستانی که در مورد پاتایا اطلاعات میخواهند قبلا در این پستهای زیر در مورد پاتایا توضیح داده ام لطفا به این آدرس مراجعه کنند.  http://www.iranusa.blogfa.com/cat-28.aspx

پیوندها:

 اطلاعاتی راجع به تایلند

+ محمد ; ٧:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٢/۱٩
comment نظرات ()