عاشق سفر

راهنمای فارسی زبان در ترکیه!!

سال 1391 هم مثل پارسال، ما دو سفر به آنتالیا داشتیم یکی در تعطیلات نوروز و دیگری در نیمه دوم شهریور. که به خاطر تکراری بودن، قید نوشتن سفرنامه ها را میزنم و فقط به ذکر چند نکته که به نظرم مهم میرسند میپردازم.

در ترکیه، فارسی بپرسید فارسی بشنوید!!

در نوروز 1391 بعد از ورود به خاک ترکیه، برگه هایی به زبان فارسی به ما داده شد که خبر از راه اندازی خط تلفنی میداد که در موارد اضطراری در خاک ترکیه، میتوان از خدمات ترجمه همزمان فارسی به ترکی و بالعکس به رایگان استفاده کرد. شماره اش هم 11822 بود. ابتکار جالبی است مخصوصا برای افرادی مثل من که ترکی را از بیخ بیلمیرم. توضیحات این بروشور را اینجا عینا نقل قول میکنم.

"آسوده باشید، مشکل زبان شما را حل کرده ایم. 24 ساعت، 7 روز هفته، ما با شماییم از سفرتان لذت ببرید.

خدمات مترجم همزمان:

شما در هر زمان و هر مکان مترجم اختصاصی خود را در کنار خواهید داشت کافیست  11822 را شماره گیری نمایید. مترجم شما از طریق تلفن، نیازهای شما را پاسخگو خواهد بود.

در خرید با مشکل مواجهید؟

در تاکسی نمیتوانید مقصد خود را به راننده اعلام نمائید؟

در مورد قیمت ها سوالی از فروشنده دارید؟

درخواست تخفیف از فروشنده دارید؟

میخواهید درخواست چیزی از کسی کنید؟

در هتل و یا هر مکان دیگری نیاز خاصی دارید که نمیتوانید سفارش دهید؟

ما در کنار شما هستیم، به ما فارسی بگویید ما به زبان ترکی نیاز شما را به مخاطبتان منتقل می کنیم."

دامنه اطلاعاتی که ظاهرا میتوان با این شماره به آنها دست یافت خیلی وسیع است. و شامل

1- اطلاعات توریستی: برنامه گشتها، آدرس مکانهای تاریخی، نزدیکترین مرکز خرید یا رستوران،

2- اطلاعات خدمات عمومی: بیمارستانها، پلیس، کنسولگری ها و...

3- اطلاعات خدمات شهری: برنامه و مسیر ایستگاههای اتوبوس، قطارهای درون شهری، متروها، کشتیها، اسکله هاو...

4- اطلاعات خدمات دولتی: پلیس مهاجرت و اقامت، اداره مالیات، دفاتر گمرک و اطلاعات سایر ادارات دولتی ترکیه

5- اطلاعات بازرگانی: جستجوی تولید کننده ها ، فروشنده ها، کالای خاص و ...

6- اطلاعات اقتصادی: اجاره یا خرید ملک، دفتر، اطلاعات بانک ها، گمرک و...

چگونه با ما تماس بگیریم:

روش اول (با کلیه سیم کارتها و تلفنهای ثابت ترکیه):

شماره 11822 را در هر نقطه از خاک ترکیه بدون نیاز به هیچ پیش شماره ای شماره گیری نمائید، ارزان و راحت اطلاعات مورد نظر خود را کسب کنید.

روش دوم (با کلیه سیم کارتهای ایران):

این روش تنها در خاک ترکیه امکان پذیر است و بایستی شماره 009011822 را شماره گیری کنید تا ارتباط شما برقرار شود . به دلیل بالا بودن هزینه مکالمه ، این روش توصیه نمیگردد.

جالب اینجاست که 11822 سایت فارسی هم دارد. جهت هموطنان داخل ایران بخش پاسخگوی آنلاین در وب سایت www.11822.org آماده پاسخگویی به سوالات هموطنان عزیز میباشد.

قیمت لیر

نوروز سال 1389 قیمت لیر ترک 560 تومان بود اما امسال لیر ترکیه مثل همه ارزهای دیگر شدیدا گران شده بود در نوروز 1080 تومان و در اواسط شهریور 1250 و در آخر شهریور 1410 تومان. یعنی بیش از 2.5 برابر. و این یعنی یک سفر خارجی باندازه دو و نیم سفر پارسال هزینه خواهد داشت.

قیمت بنزین

 قیمت بنزین امروز، سوم مهر نود و یک، 4.75 لیر بود که اگر در 1410 تومان بابت هر لیر ضرب شود حدود 6700 تومان میشود. یعنی برای طی مسافت حدودا 1550 کیلومتری بازرگان تا استانبول یا آنتالیا برای رفت و برگشت و گردش در شهر اگر حدود 200 لیتر بنزین لازم داشته باشیم 1340000 تومان فقط هزینه بنزین خواهد شد. این رقم واقعا وحشتناک است. از سایت http://benzin.doviz.com میتوانید قیمت روزانه بنزین در ترکیه را ببینید.

واردات ممنوعه!!

شهریور ماه 1391 موقع عبور از مرز، در بازرگان، مرزبان ایرانی تاکید میکرد که همراه داشتن بنزین در سمت ترکیه، باعث توقیف خودرو خواهد شد. و موقع برگشت به ایران هم مامورین ایرانی روی نوشیدنیهای "الک لی" شدیدا گیر میدادند و ماشینها را حسابی زیر و رو میکردند و به خاطر 5 الی 6 قوطی صورتجلسه و ماشین را توقیف و به دادگاه میفرستادند که در ساده ترین حالتش، یک روز طول میکشید و 200 الی 300 هزار تومان جریمه شاملش میشد مخصوصا روی بطری های درب پیچ دار غیر پلمب، که بصورت دستی پر شده بود حساس بودند. مامور ارشد مربوطه میگفت" این چیزهای نجس چیه ؟ وارد مملکت میکنید؟". یک مسافر دیگه میگفت حتی به شلوارک پوشیدن آقایان هم حساسند.

+ محمد ; ٦:٢۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/۳
comment نظرات ()

داستان کارت اعتباری

چند ماهی ذهنم بشدت درگیر مشکلات شخصی بود که بالاخره در شهریور حل شد . متاسفانه طی این مدت نتوانستم آپ کنم از این بابت از همه دوستان عاشق سفر عذر خواهی میکنم.

طی نه ماه اخیر، قیمت همه ارزهای خارجی حدودا دو و نیم برابر افزایش پیدا کرده که مستقیما زندگی همه ما را تحت تاثیر خود قرار داده و در کنار آن اکثر دوستان سفرهای خارجی را تعطیل کرده و یا بشدت کاهش داده اند. سایت سازمان میراث فرهنگی هم از کاهش 80 درصدی ورود توریستهای ایرانی به ترکیه خبر داده است.

اما مگر میشود یک عاشق سفر را از سفر بازداشت. باید راه حلی برای ادامه سفرها پیدا کرد اگر دوستان تدبیری و راه حلی به ذهنشان میرسد لطفا مطرح کنند تا همه استفاده نمایند. مثلا یک راه آن استفاده از هتلهای ارزان و کم ستاره تر اما با کیفیت است. اینکه چگونه میتوان این هتلها را شناسایی کرد پیشنهاد من، استفاده از سایتهای مشهور رزرو هتل، مثل Booking.com و holidaycheck.com است این سایتها برای هتلهایی که معرفی میکنند بر اساس میانگین رضایتمندی مهمانانی که در این هتلها اقامت داشته اند امتیازی مابین 1 تا 10 میدهند. همچنین قیمت، توضیحات، عکس و ... را هم ارائه میدهند . معمولا هتلهایی که امتیازی بالاتر از 8 دارند هتلهای خوبی هستند (من این را در عمل تجربه کرده ام). قیمت هتل ها را هم میتوانید با هم مقایسه و مناسبترین هتل را انتخاب کنید. اگر کارت اعتباری ویزا کارت و یا مستر کارت داشته باشید میتوانید هتل را آنلاین رزرو کنید.

داستان کارت اعتباری

پس از سالها تعلل و دو دلی، بالاخره امسال کارت اعتباری ویزا و مستر کارت تهیه و در سفر شهریور ماه خود به آنتالیا،  با آن پنج بار هتل رزرو کردم. حالا شرح داستان کارت اعتباری:

پس از مدتها جستجو در اینترنت و دیدن تبلیغ عرضه کارتهای اعتباری، و عدم اعتماد و باور من به صحت این تبلیغات، بالاخره دل را به دریا زدم و از سایت صرافی آبان، و بصورت آنلاین با پرداخت 175 هزار تومان ویزا کارت کلاسیک را خریداری کردم. (البته این سایت چون آدرس صرافی و تلفن خود را درج کرده بود مورد اطمینان بنظر رسید.) پس از حدود دو هفته، پاکت کارتهای اعتباری را با ارائه کپی پاسپورت و کد رهگیری که هنگام ثبت نام داده میشود از صرافی دریافت کردم. پاکت حاوی سه کارت بود، ویزا کارت کلاسیک، مستر کارت و یک کارت دیگر که همه صادره از رویال بانک باکو بودند.

ویزا کارت رویال بانک باکو

مستر کارت رویال بانک باکو

اولین تجربه استفاده از ویزا کارت

با گران شدن ارز، برنامه سفرهای تابستانی ما کلا به هم ریخت و من از کارتها استفاده نکردم. اما بالاخره در نیمه دوم شهریور 1391 فرصت شد تا یک سفر زمینی دیگر به آنتالیا داشته باشیم. و به فکر استفاده از کارتها برای رزرو هتل افتادم. اما کارتها خالی از پول بود به صرافی آبان زنگ زدم تا مقداری دلار در آن بریزم اما صرافی گفت به خاطر تحریم ها از ابتدای سال 1391 موجودی کارتها بلوکه شده. نمیدانستم خوشحال باشم یا ناراحت!!؟ اما وی به یک نکته اشاره کرد که من در ابتدا نسبت به آن شک داشتم. "برای رزرو هتل نیازی به برداشت پول از کارت اعتباری نیست فقط شماره و مشخصات کارت را وارد کنید و در بدو ورود به هتلی که اینترنتی رزرو کرده اید پول هتل را پرداخت کنید." با شک و تردید یک هتل سه ستاره و ارزان قیمت به نام yavuzhan hotel در شهر سیده نزدیک آنتالیا به قیمت هر شب 30 یورو از طریق سایت Booking.com رزرو کردم.

yavuzhan hotel اولین هتلی که با کارت اعتباری رزرو کردم. هتلی ارزان ولی فوق تصور ما از همه نظر بود تمیز، دارای استخر و ...

و بدون آنکه پولی در کارتم باشد سایت رزرو مرا تائید کرد. از تائیدیه یک پرینت گرفتم تا به عنوان رسید به هتل ارائه دهم. این کار برایم خیلی لذت بخش بود چون دقیقا شهریور ماه سال گذشته برای یافتن هتل در آنتالیا، با مراجعه مستقیم به هتلها، خیلی دردسر کشیدیم.

قبل از حرکت از ایران هتل دوم خود را پنج ستاره و در شهر بلک در 30 کیلومتری شهر آنتالیا گرفتم هر شب 300 لیر. مابقی هتلها را هم در آنتالیا و از طریق نوت بوکم رزرو کردم. مبلغ هتل را هم هنگام ورود به رسپشن هتل میپرداختیم. 

هتل ریور گاردن در شهر بلک نزدیک آنتالیا دومین هتل رزروی

نکته: دقت داشته باشید که هنگام رزرو هتل با کارت اعتباری فاقد موجودی کافی یا خالی، در مقابل نوع رزرواسیونی که میخواهید انجام دهید کلمات free cancellation نوشته باشد در غیر اینصورت از کارت شما آنلاین برداشت میشود و در صورت عدم موجودی کافی رزرو شما ممکن است با مشکل مواجه شود. کلمات Non refundable  به معنی رزرواسیون قطعی بوده و از کارت مبلغ بصورت آنلاین کم میشود.

نظر ندا: در مورد سفر ارزون هم راهنمایی خواسته بودین! من اکثر هتل های 5 ستاره ایران رو رفتم اما سالهاست که دیگه برای اقامت از هتل های ارزون استفاده می کنم حتی شده مهمان پذیر هم رفتم و خیلی بیشتر از هتل های گرون بهم خوش گذشته چون فقط برای خواب ازش استفاده کردم ;o) تنها چیزی که برای من مهمه تمیز بودن اونجاست.

در مورد سفرهای خارجی هم به ندرت هتل میرم معمولا یا guest house میرم یا hostel فکر کنم بد نیست یه مقدار دیدتون رو از سفر رفتن عوض کنید و بعضی اوقات مثل یک backpacker سفر کنید. وقتی به مهمان پذیر یا هاستل هایی میرین که backpacker  های جوون کشورهای مختلف هم اونجا میرن خیلی بیشتر به آدم خوش میگذره چون همه خیلی صمیمی تر هستند و خیلی راحت می تونی دوستای خوب و سالم پیدا کنی و تازه اونها می تونن راهنماییت کنن که چطوری سفر ارزون تر هم بری.
با تمام این تفاسیر پول ما اونقدر بی ارزش شده که حتی اگه بری یه هاستل خیلی ارزون، باز هم هزینه آن گران میشود.

+ محمد ; ۸:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢
comment نظرات ()