عاشق سفر

سفر به اروپا - از ونیز تا وین

فصل آخر سفر به اروپا

بعد از بازدید از شهر ونیز برنامه سفر ما در واقع به آخر خود نزدیک میشد مابقی برنامه سفر ما، رفتن به برلین و تحویل ماشین بود که باید از وین و پراگ میگذشتیم چون پرواز بازگشتمان به ایران، از وین به تهران بود در نهایت باید مجددا با پرواز از برلین به وین برمیگشتیم.

ترافیک از نوع اروپائی

فاصله بین ونیز تا وین حدود 600 کیلومتر بود. در اتوبان ایتالیا به ترافیک برخوردیم که حدود یک ساعت طول کشید بعد از باز شدن راه، فهمیدیم علت آن تصادف دو خودرو سواری از بغل به هم بوده که جرثقیل پلیس، آنها را بار زده بود. این تنها موردی بود که در اروپا تصادف دیدیم. اما 100 کیلومتر جلوتر دوباره به ترافیک برخوردیم که با استفاده از جی پی اس 50 کیلومتر از راه را از جاده های غیر اتوبان و از داخل شهرهای کوچک طی کردیم تا از ترافیک خلاص شویم. اما همین 50 کیلومتر یکساعت طول کشید برای همین مجددا به اتوبان برگشتیم.

ترافیک در اروپا - منبع عکس

بجز در ایتالیا، در اتوبانهای سوئیس به ایتالیا هم یکبار به ترافیک سنگینی برخوردیم که حدود یک ساعت ادامه داشت جالب بود که همه راننده ها در برخورد با ترافیک بسیار صبور بودند و فاصله خود را با ماشین جلوئی حفظ میکردند و از سبقت های سمت چپ جاده ای خبری نبود بطوری که یک ماشین آمبولانس یا پلیس، براحتی از سمت چپ یا راست، راه برای عبور داشت. اتوبانهای ایتالیا محدودیت سرعتی بین 120 و 130 کیلومتر دارند و کنترل سرعت با ماهواره و دوربین انجام میشود.

عوارض، عوارض ...

عوارض جاده ها در ایتالیا معمولا کم است حدود 4 الی 5 یورو اما تعداد گیتهای پرداخت عوارض زیاد است بطوری که برای عبور از شمال ایتالیا جمعا حدود 30 یورو عوارض اتوبان پرداختیم.

عبور از مرز ایتالیا و اطریش - روی تابلو هشدار داده که برای استفاده از اتوبانهای اطریش باید برچسب عوارض نصب کرد

ورود به خاک اطریش

باز هم از روی بعضی نشانه ها و بسختی میشد فهمید که کی از مرز ایتالیا و اطریش گذشته ایم اما بعد از ورود به خاک اطریش یک برچسب 10 روزه عوارض خریدم 9 یورو و روی شیشه جلو سمت راننده چسباندم.

برچسب عوارض جاده ای برای سراسر اطریش - 10 روزه 9 یورو

هتل نووتل شهر وین

ما در وین هتل نوتل را رزرو داشتیم برای همین تقریبا بدون توقف از شهرهای مختلف اطریش گذشتیم که مهمترین آنها شهر گراتس بود پاسی از نیمه شب گذشته بود که به وین رسیدیم. آدرس هتلمان را نداشتیم ولی با یک جستجو در نقشه شهر وین توسط جی پی اس دو تا هتل بنام نوتل پیدا کردم که حدس زدم آنکه داخل شهر است حتما برای ما رزرو شده که خوشبختانه درست بود و خیلی راحت به هتل رسیدیم. از شدت خستگی بعد از ورود به اتاقمان دوباره تقریبا بیهوش شدیم.

هتل نووتل شهر وین - اطریش - اتاق ما در طبقه پنجم بود

در حسرت یک خواب طولانی

هتل نوتل بسیار لوکس و راحت بود و خیلی دوست داشتیم تا لنگ ظهر بخوابیم ولی فردا دوباره مجبور بودیم برای تحویل ماشین به برلین برویم. موقع صبحانه دوباره همسفران تور ایرانیمان را که در پاریس از آنها جدا شده بودیم دیدیم و کلی با آنها چاق سلامتی کردیم. چند تا کلیسا و جای دیدنی وین را دیروز رفته بودند که ما از دست داده بودیم هر چه به خانمم گفتم شما در وین بمانید تا من ماشین را به برلین ببرم و برگردم تا شما هم خسته نشوید و جاهای دیدنی وین را با گروه بروید، قبول نکرد.

بعد از صبحانه دوباره از هتل نوتل چک اوت کردیم و همه وسایلمان بجز یک ساک را تحویل انبار هتل دادیم و بعد از گردشی کوتاه در شهر وین بطرف برلین راه افتادیم.

ظاهر دود زده کلیسای عظیم سنت استفان در مرکز شهر وین - اصلا در کادر دوربین جا نمیشد

یک دهکده زیبای اطریشی در 20 کیلومتری مرز چک

عبور از کشور چک

کوتاهترین مسیر مابین وین و برلین راهی بود که از کشور چک میگذشت. و من حس میکردم که این کشور بلوک شرقی سابق، یادگارهایی از حکومت کمونیستی اش داشته باشد برای همین تا حدودی نگران وضعیت جاده ها و کنترل پلیس آن بودم که بعدا هنگام عبور از چک فهمیدم بیمورد بوده و بجز 100 کیلومتر آخر، در نزدیکی مرز آلمان، بقیه مسیرمان اتوبان با کیفیت قابل قبول بود. مسیر ما بعد از ورود به کشور چک، عبور از شهرهای برونو و پراگ و بعد شهر درسدن آلمان و در نهایت برلین بود.

+ محمد ; ٥:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٢٠
comment نظرات ()

سفر به اروپا - ونیز

ورود به شهر ونیز

بعد از ورود به شهر ونیز، به یک محوطه باز رسیدیم بنام piazzale Roma که ایستگاه اتوبوس های خط واحد بود و چند پارکینگ طبقاتی در یک طرف آن وجود داشت که حدود نیم ساعت در صف بودیم تا وارد پارکینگ طبقاتی سان مارکو شویم. تعداد زیاد پرسنل پارکینگ برایم جالب بود چون پارکینگها در پاریس اصلا متصدی نداشتند و همه چیز اتوماتیک بود.

در طبقه پنجم یکی از پرسنل گفت ماشین را همراه سوئیچ گوشه ای بگذارم خودش در جای مناسب پارکش میکند تمام مدارک و پولها و وسائل قیمتی را در کوله ای ریختیم و ماشین را رها کردیم و بیرون رفتیم. هزینه توقف 12 ساعته پارکینگ، 26 یورو و 24 ساعت 30 یورو و کمتر از 12 ساعت هم همان 12 ساعت حساب میشد!!! منبع

 ورودی پارکینگ طبقاتی سان مارکو در میدان رم شهر ونیز

 

پل عابر پیاده Ponte della Costituzione در سال 2008 بر روی گراند کانال نصب شده - از میدان رم شهر ونیز بطرف ایستگاه اتوبوس دریائی - منبع عکس

وسایل حمل و نقل عمومی شهر ونیز

تنها حسن پارکینگ نزدیکی اش به کانال اصلی Grand canal شهر بود ارزانترین وسیله برای جابجائی در شهر ونیز، اتوبوس آبی(دریائی) یا Vaporetto است که قیمت بلیط هر نفر حدود 6 یورو میباشد تاکسی آبی کمی گرانتر است و بسته به تعداد مسافر و مسافت قیمتی از 20 یورو به بالا دارد. وسیله دیگر قایقهای سنتی ونیزی یا Gondola است که قیمت 80 یورو برای 40 دقیقه و 40 یورو برای 20 دقیقه دارند. منبع

یک گوندولا Gondola (قایق سنتی ونیز) و یک اتوبوس دریائی در حال عبور از گراند کانال

اتوبوس دریائی

طبق اطلاعاتی که در مورد شهر ونیز داشتم یک راست به سراغ اتوبوس دریائی رفتیم و برای ایستگاه میدان سن مارکو بلیط گرفتیم هر نفر 6 یورو. ما در میدان رم بودیم و تا ایستگاه سن مارکو 15 ایستگاه فاصله بود که حدود یکساعت در راه بودیم. داخل اتوبوس دریائی از نظر ظاهر و شلوغی شباهتهای زیادی با اتوبوس معمولی وجود داشت. یک خانم و یک آقا با یونیفرم مسئول باز کردن و بستن طناب به لنگرگاهها در ایستگاهها و کنترل ورود و خروج مسافران بودند.

نقشه مسیر خط یک اتوبوس دریائی شهر ونیز - بنظرم نقشه شهر ونیز شبیه یک ماهی به قلاب افتاده بود

 

 

یک ایستگاه اتوبوس دریائی در شهر ونیز - ایتالیا - منبع عکس

 

تاکسی دریائی در ونیز - بسته به طول مسیر هر نفر از 20 یورو به بالا - منبع عکس

 ماهی در قلاب

نقشه شهر ونیز مانند یک ماهی به قلاب افتاده است که با پل از سمت دهانش واردش میشوید. از وسط ماهی یک کانال بزرگ یا Grand Canal به سمت دم ماهی پیچ میخورد و شهر را دو نیم میکند. حدود 150 کانال کوچکتر به این کانال اصلی وصل میشوند و ونیز را تبدیل به 118 جزیره کوچک میکنند. و بعضی از این جزایر با پل به هم متصل میشوند. - منبع

 تعجب و تحسین

هنگام عبور از گراند کانال شهر ونیز، وجود ساختمانهایی که پی و پایه آنها در آب بود فورا این سوال را به ذهن می آورد که چگونه شهری با بیش از هزار سال قدمت در آب پابرجا مانده؟، آب آشامیدنی چطور تهیه میکرده اند؟ چه ضرورتی باعث شده در وسط آب خانه بسازند؟ جواب بعضی از سوالها را از اینترنت پیدا کردم اما بعضی از آنها را نه. ظاهرا در خشکی برج و باروهایی دور تا دور برای حفاظت و دیده بانی از ونیز وجود داشته و حتی کشتیها برای ورود به محدوده شهر باید از دروازه هایی عبور میکرده اند. ساخت چنین شهری که در نوع خود بی نظیر است در صدها سال پیش، که مردم سرزمینهای دیگر، در خانه های گلی، زندگی می کرده اند تعجب و تحسین انسان را بدنبال دارد.

 

یک گوندولا در کانال اصلی شهر ونیز - دربهایی که به سمت آب باز میشوند و پایه هایی که درون آب قرار دارند

 

یک نقشه قدیمی بزبان عربی -  شهر ونیز و برج و باروهای اطراف آن- منبع

 

یک کوچه خلوت در شهر ونیز ایتالیا - دربهایی که به سمت آب باز میشوند و پایه هایی که درون آب قرار دارند منبع عکس

میدان سن مارکو

پلیس، آمبولانس و آتشنشانی هم بجای ماشین، قایق داشتند که گاهی آژیر کشان از کنارمان رد میشدند. در ایستگاه سن مارکو، جمعیت زیادی وجود داشت این میدان بزرگترین فضای بازی است که قبلا در ونیز وجود داشته، که در اطراف آن چند بنای تاریخی زیبا، از جمله کلیسای سن مارکو که اسقف اعظم ونیز در آن اقامت دارد و برج ناقوس کلیسا و برج ساعت قرار دارد.

انبوه جمعیت توریست در ایستگاه اتوبوس دریائی سان مارکو - ونیز

 

بطرف میدان سان مارکو شهر ونیز

 

کلیسای سن مارکو در جلو و برج ساعت در آخر تصویر مشخص است

 در ابتدای میدان سن مارکو جمعیت زیادی جمع شده بودند و یک دسته توریست هندی داشتند با آهنگ یک گروه نوازنده هندی میرقصیدند. مدتی به تماشای آنها ایستادیم. تعدادی از رقصنده ها جوانان اروپائی بودند.

در ابتدای میدان سان مارکو یک گروه توریست داشتند هندی میرقصیدند

پل ریالتو

پل ریالتو اولین پلی بوده که دو طرف گراند کانال را به هم وصل میکرده ساخت آن به سال 1181 میلادی برمیگردد بر روی این پل و دو طرف آن فروشگاههای لوکسی قرار دارند که قیمتهای گرانی دارند.

پل ریالتو اولین پلی بوده که دو طرف گراند کانال را به هم وصل میکرده - منبع عکس

 

عبور گوندولاها از زیر پل  Ponte dei Sospiri  در نزدیکی میدان سن مارکو شهر ونیز - منبع عکس

شهر ونیز ساختمانهای زیادی برای دیدن دارد که ما فرصت بازدید از آنها را پیدا نکردیم. بعضی از آنها اطراف گراند کانال هستند و بعضی دیگر در کانالهای فرعی.

شهرهایی که نام ونیز را یدک میکشند

بعضی از شهرهای دنیا نام ونیز را یدک میکشند - منبع- که چند تا از آنها شامل:

* Amiens, ونیز شمال که توسط لوئی یازدهم ملقب شده، در فرانسه
* Amsterdam, ونیز شمال ، در هلند
* Bangkok, ونیز شرق ، در تایلند
* Brugge, ونیز شمال ، در بلژیک
* Emden, ونیز شمال، در شمال غربی آلمان
* Fort Lauderdale, ونیز غرب، در شمال میامی آمریکا
* Giethoorn, ونیز شمال، در شمال هلند
* Hamburg, ونیز شمال ، در آلمان
* Saint-Petersburg, ونیز شمال ، در روسیه
* Shanghai, ونیز شرق ، در چین
* Stockholm, ونیز شمال ، در سوئد
* Stralsund, ونیز شمال، در شمال شرقی آلمان
* Suzhou, ونیز شرق که مارکو پولو این لقب را به آن داده ، در چین
* Tenochtitlan,  ونیز دنیای جدید، در مکزیک

* Udaipur, ونیز شرق، در هند نزدیک احمد آباد

 پی نوشت: در نزدیکی ونیز یک کمپینگ بسیار مجهز و بزرگ (از بزرگترینها در اروپا) بنام Marina The Venezia وجود دارد که با اتوبوس دریائی تا ونیز فاصله کمی دارد. و انواع کلبه و محل توقف و برپا کردن چادر را در اختیار مسافران قرار میدهد. برای هر شب اقامت در چادر و کاروان قیمتهایی از 20 یورو و برای کلبه ها از 55 یورو به بالا دارد. این کمپینگ دارای یک پارک آبی با 6 استخر و سرسره آبی میباشد. ساحل اختصاصی و زمینهای بازی و فروشگاه و محوطه بسیار وسیع از دیگر امکانات این محل است. این کمپینگ از اواسط آوریل تا اواخر دسامبر باز است- منبع
پارک آبی کمپینگ Marina The Venezia در ساحل مشرف به شهر ونیز
اطلاعاتی در مورد کمپینگ در اروپا
+ محمد ; ٦:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/۱٢
comment نظرات ()

سفر به اروپا - از زوریخ تا ونیز

عبور از کوههای آلپ

جنوب سوئیس رشته کوه آلپ این کشور را از ایتالیا جدا میکند بلندترین قله های اروپا در این رشته کوه قرار دارند البته بلندترین آنها حدود 4600 متر ارتفاع دارد . ارتفاعات برفگیر سوئیس و پیستهای اسکی آن شهرتی جهانی دارد. برای عبور از رشته کوه آلپ ، تونل های زیادی  برای عبور قطار و خودرو حفر شده  که تعداد آنها به 25 تونل میرسد.

کوهستان آلپ در جنوب سوئیس، خیلی سرسبز و زیبا هستند و جنگل تا بالای کوه بالا رفته است و در اواسط این کوهها خانه های زیبائی  بطور پراکنده، ساخته شده بود که با جاده های باریکی به دامنه متصل بودند.

حال شما خوبه؟!!

در یک توقفگاه بین راهی در دامنه یکی از کوههای آلپ، یک خانم انگلیسی داشت به یک خانم آمریکائی در مورد نحوه تهیه برچسب عوارض و جریمه آن که گاهی تا 200 یورو میرسد توضیح میداد اما ظاهرا بیفایده بود چون او کل سوئیس را بدون برچسب عوارض جاده ای طی کرده بود درون ماشین اجاره ای او، چهار تا بچه 4 تا 12 ساله  نشسته بودند. خانم انگلیسی  بعد از توضیحاتش  از من پرسید از کجا می آیید؟ ...گفتم از برلین...آنجا کار میکنید؟ ...گفتم نه ما ایرانی و توریستیم....به فارسی و با لهجه انگلیسی گفت حال شما خوبه. ... خیلی سورپرایز شدم ظاهرا یکبار به ایران آمده بود. توریستهای غربی به هر کشوری که سفر میکنند سعی میکنند بطور مختصر هم شده با زبان آن کشور آشنا شوند و گاهی به یک زبان علاقمند میشوند و آنرا نسبتا کامل فرا میگیرند.

یک توقفگاه بین راهی در سوئیس بعد از تونل Gotthard

بدترین در اروپا!!!

شنیده بودم که ایتالیائی ها بدترین رانندگی را بین کشورهای اروپائی دارند برای همین خودم را برای رانندگی های خارج از عرف آماده کرده بودم اما موقع عبور از ایتالیا متوجه شدم که رانندگی آنها تفاوت زیادی با سایر کشورها ندارد فقط بندرت رانندگانی پیدا میشدند که سبقت های مارپیچ میگرفتند.

مرز دو کشور سوئیس و ایتالیا

شهر میلان

موقعی که به میلان ایتالیا رسیدیم آفتاب داشت غروب میکرد گشتی در مناطق قدیمی شهر زدیم و برای خواب تصمیم گرفتیم به شهر کوچکتری برویم بطوری که تا قبل از ساعت 10 شب هتلمان را گرفته باشیم. خیلی متاسف شدم که وقت کافی برای بیشتر ماندن در میلان و باقی شهرهای ایتالیا در مسیرمان را نداشتیم.

کلیسای دوئومو در میدان دل دوئومو - شهر میلان ایتالیا - منبع

 

خطوط تراموا در مرکز شهر میلان ایتالیا

شهر برگامو

البته برنامه اصلی ما این بود که شب را ونیز باشیم اما چند ساعتی از برنامه مان عقب بودیم. شهر برگامو در 50 کیلومتری شهر میلان را برای توقف شبانه انتخاب کردیم. در یک رستوران مک دونالد شام خوردیم و بعد از پرسیدن از چند هتل، که اکثرا پر بودند یک هتل کوچک و تمیز بنام سنت جیورجیو S.Giorgio را در برگامو گرفتیم شبی 65 یورو، که پارکینگ هم داشت. موقع خواب تقریبا بیهوش شدیم.

هتل کوچک سنت جیورجیو در شهر برگامو - هر شب 65 یورو

بطرف ونیز

فاصله ما تا شهر ونیز 250 کیلومتر بود و از شهرهای ورونا، ویچنزا و پادووا گذشتیم برای دیدن شهر ونیز شوق زیادی داشتیم و تا ظهر به ونیز رسیدیم. ونیز از چند جزیره عمدتا ساخته دست بشر ساخته شده  که با یک پل طولانی که محل عبور ماشین و قطار است به خشکی متصل میشود. و فقط در یکی از جزیره ها که  به اندازه یک زمین فوتبال وسعت دارد امکان ورود با ماشین وجود دارد آنهم برای پارک کردن خودرو یا برای سوار اتوبوس و قطار شدن. بفیه جزیره ها اصلا جاده ای برای عبور ماشین ندارند. البته میتوان پیاده از طریق پلهایی که جزیره ها را به هم متصل میکنند یا با قایق بین آنها تردد کرد.

عبور ماشین و قطار از پلی که ونیز را به خشکی متصل میکند

+ محمد ; ٧:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/۱۱
comment نظرات ()

سفر به اروپا - سوئیس

سوئیس و برچسب عوارض جاده یا Vignette

بعد ازروشن شدن هوا، مابین شهرهای باسل و زوریخ، از فروشگاه یک پمپ بنزین، یک برچسب عوارض اتوبان کشور سوئیس   Vignette یا toll ticket خریدم 35 یورو !!!! با تعجب از فروشنده پرسیدم 35 یورو برای یک خودرو سواری؟ که با تاکید گفت بله بله. سوئیس کشور کوچکی است و درخواست این مبلغ بنظر غیر منصفانه میرسید. اما موقع عبور از اتوبانها که تعداد زیادی تونل طولانی در مسیرمان بود به آنها حق دادم. یکی از تونل ها بنام Gotthard Road Tunnel که 20 کیلومتر طول داشت.

بابت این برچسب عوارض جاده ای برای کشور سوئیس 35 یورو پرداختم

فقط یکساله

در کشورهای اطریش و چک هم برچسب عوارض خریدم اما آنجا قیمت ده روزه ، یک ماهه و یکساله آن متفاوت بود اما در سوئیس فقط برچسب یکساله عرضه میشود و تمام خودروهای زیر 3.5 تن وزن شامل کاروان، خودرو سواری، موتورسیکلت اجبارا باید برای رانندگی در سوئیس آنرا خریداری و روی وسط یا سمت چپ شیشه جلو از سمت داخل نصب کنند. حتی اگر شما فقط قصد عبور یکروزه از سوئیس را داشته باشید. ضمنا موقع چسباندن مواظب باشید صدمه نبیند. (منبع)

محل های مجاز برای نصب برچسب عوارض جاده ای Vignette یا toll ticket

پول سوئیسی

سوئیس با آنکه جزء منطقه شنگن میباشد اما واحد پول یورو را نپذیرفته و واحد پول فرانک سوئیس را حفظ کرده، که ارزش هر یک فرانک معادل 0.82 یورو یا 1.1 دلار است البته فروشگاههای سوئیس براحتی یورو را قبول میکنند اما مابقی پول شما را به فرانک میپردازند و معمولا نرخ آنها بالاست و گاهی هر یک فرانک را یک یورو حساب میکنند که باعت میشود خرید با یورو 10 تا 20 درصد برایتان گرانتر تمام شود. موقع بنزین زدن هم هر لیتر حدود 1.7 یورو برایمان تمام شد.

شهر زوریخ

فاصله شهر بازل تا زوریخ 90 کیلومتر بود هنگام ورود به شهر زوریخ قصد داشتیم تا از مکانهای قدیمی شهر بازدید کنیم اما جاده ای که ما را به سمت مرکز شهر میبرد بخاطر تعمیرات بسته بود خواستیم از جاده دیگری در همان حوالی برویم که آنهم بسته بود که بعد از چند بار چرخیدن دور خیابانهای شهر زوریخ از خیر مرکز شهر گذشتیم و بطرف شهر میلان ایتالیا براه افتادیم.

شهر زوریخ و رودخانه Limmat

شهر زوریخ در شمال دریاچه زوریخ قرار گرفته و رودخانه ای بنام Limmat هم از داخل شهر میگذرد و به دریاچه میریزد سوئیس بیش از 1500 دریاچه آب شیرین دارد - منبع - و اطراف دریاچه های شهرهای کوچکی ساخته شده اند که بسیار زیبا و رویائی هستند. 

جاده حاشیه دریاچه زوریخ بعد از خروج از شهر زوریخ - مرکز کشور سوئیس - بطرف میلان

 

یک دهکده کوچک در حاشیه دریاچه zugersee -مرکز کشور سوئیس- مابین زوریخ و میلان

 

 

در راه زوریخ به میلان -یک دهکده کوچک و زیبا در کنار دریاچه Vierwaldstattersee

+ محمد ; ۸:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٦
comment نظرات ()

سفر به اروپا - ورود به سوئیس

به سوئیس خوش آمدید

از شهر پاریس تا مرز سوئیس بیش از 500 کیلومتر راه طی کردیم تا به Basel اولین شهر سوئیس که چسبیده به مرز فرانسه و آلمان است برسیم. بعلت توقفهای مکرر، ساعت 11 شب شده بود. سوئیس آخرین کشوری است که در اواخر سال 2008 به منطقه شنگن پیوسته و هنوز این احساس که ممکن است به پلیس برخورد کنیم در من وجود داشت. در هنگام عبور از گیت های سابق مرزی یک ماشین پلیس، ماشین ها را متوقف میکرد و از آنها سوالاتی میپرسید. از من هم در حالی که پشت فرمان نشسته بودم پرسید. از کجا میآئید؟... فرانسه. مقصدتان کجاست؟.... شهر باسل. خوش آمدید.

ایست بازرسی مرز فرانسه به سوئیس - شهر Basel

قحطی پلیس در اروپا

بعد از این چند سوال و جواب، و بدون چک کردن هیچ مدرکی، ما وارد خاک سوئیس شدیم. و این تنها موردی بود که هنگام رانندگی در اروپا ما به پلیس برخوردیم. البته هنگام ورود به فرودگاه برلین از بارسلونا، پلیس آلمان پاسپورتهای بعضی از مسافران را بطور راندوم بررسی میکرد از جمله پاسپورت ما را، که البته چند ثانیه بیشتر طول نکشید.

شنگن آری، اتحادیه اروپا نه!!!

کشور سوئیس با آنکه به شنگن پیوسته اما جزء اتحادیه اروپا و لغو مقررات گمرکی نیست و ممکن است در مرز، خودروها، مخصوصا کامیونها مورد بازرسی قرار گیرند. - منبع

گردش حول یک دایره (میدان) و عبور ریل تراموا از وسط آن در شهر باسل سوئیس

عجیب و غریب در سوئیس

در همان بدو ورود به شهر باسل،  متوجه تفاوتهای محسوسی در نحوه خیابان بندی و سیستم ترافیکی شهر شدیم که گاهی ما را، با وجود داشتن جی پی اس، سر در گم میکرد. در بیشتر خیابانهای مرکزی شهر وجود ریل های متعدد تراموا، باعث تغییرات اجباری در نحوه جدول بندی و خط کشی خیابانها شده بود میدانهای شهر فقط یک دایره بود که با خط روی زمین کشیده شده بود که ریلهای تراموا آنرا چند پاره کرده بود. البته این موضوع نشان میداد که سیستم حمل و نقل عمومی شهرهای بزرگ سوئیس متکی به سیستم تراموای گسترده است.

ایستگاههای تراموا و اتوبوس در وسط یک میدان در شهر باسل- سوئیس

صرفه جوئی 240 یوروئی

در قسمت مرکزی شهر باسل به چند هتل سر زدیم که بجز دو الی سه تا از آنها دربهای ورودیشان را بسته بودند و به ضربه هایی که به درب هتل میزدیم توجهی نشان نمیدادند. یکی از هتل ها که کوچک ولی تمیز بود شبی 240 یورو میگفت. دو تا از هتلها گفتند که جا ندارند تا اینکه یک نفر به ما گفت که هتلهای اینجا ساعت 11 شب به بعد میبندند و به کسی جواب نمیدهند. ساعت از 12.5 شب گذشته بود و  تصمیم گرفتیم به طرف شهر زوریخ برویم شاید در میانه راه هتلی پیدا شود اما آنقدر خسته بودیم که در یک توقفگاه بین راه و نزدیک یک فروشگاه بزرگ، که سرویس دستشوئی و محل پارک خودرو داشت پارک کردم و شب را داخل ماشین خوابیدیم. داشتم با خودم فکر میکردم که از این به بعد، قبل از ساعت 10 شب، باید هتل بگیریم و واقعا چقدر سوئیس با دیگر کشورها متفاوت است آیا در ایتالیا هم به این مشکل برخواهیم خورد یا نه؟ که خوابم برد.

پی نوشت: مساحت سوئیس کمتر از مساحت استان آذربایجان شرقی است ولی جمعیت آن 7.5 میلیون نفر است و مردم این کشور به 4 زبان اصلی تکلم میکنند که 72 درصد آلمانی 21 درصد فرانسوی و 6 درصد ایتالیائی و کمتر از 1 درصد هم رومانیائی زبان هستند و در عمل زبان مستقلی ندارند و هر چهار زبان در سوئیس برسمیت شناخته میشوند.

تجربه احسان: من هم به بازل رفتم و رانندگی در این شهر و کلا سوییس با خطوط  تراموا و دوچرخه و عابر کمی گیج کننده است.
ضمنا در سوییس شبها ازساعت 8 تقریبا همه چیز و همه جا تعطیل می شود. این کشور 20 تا30 درصد هم گرانتر از کشورهای همسایه خودش هست. اما بسیار عروسکی و زیبا ست.

نظر عباس: کنترل بیشتر برای خروج از سوییس، توسط پلیس کشورهای همسایه صورت میگیره برای اینکه اکثرا پولهای مالیات نداده رو، از بانکهای سوییس میخوان بیرون بیارن، بخصوص المانها. همان پول شویی.

+ محمد ; ٧:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٥
comment نظرات ()

سفر به اروپا - پاریس 6

از پاریس تا زوریخ

از طرف تور، هتل پولمن پاریس برای 4 شب رزرو شده بود و بعد با پرواز برای 3 شب به وین میرفتیم اما ما این برنامه را اینطور تغییر میدادیم که شب آخر بجای پاریس در سوئیس باشیم و شب بعدش هم در ونیز بمانیم و بعد به وین برویم.

هتل پولمن پاریس را بعد از 3 شب تحویل دادیم و بعد از صبحانه بطرف زوریخ راه افتادیم. هتل پولمن در غرب شهر پاریس بود و اتوبانی که ما را به سوئیس میرساند در سمت جنوب شرقی شهر، برای همین تقریبا باید از وسط شهر میگذشتیم و این باعث شد که مقداری از وقتمان در ترافیک صبحگاهی پاریس بگذرد.

چهارشنبه بازار پاریسی

هنگام عبور از خیابان شارل دوگل پاریس که نزدیک طاق پیروزی قرار دارد به یک چهار شنبه بازار برخوردیم که ماشین را پارک کردیم و گشتی در آن زدیم. انواع کالباس، گوشت، لبنیات، میوه و پوشاک و ... در آن عرضه میشد ظاهرا بازار تازه شروع شده بود چون خلوت بود

یک چهار شنبه بازار در خیابان شارل دوگل پاریس

وقت گرانتر از طلا!!!

دفتر هواپیمائی Jet tours هم همان نزدیکی بود که برای پرواز برگشتمان از برلین به وین از آن بلیط خریدیم که متاسفانه بلیط ارزان قیمت تمام شده بود چون ما برای 4 روز دیگر بلیط میخواستیم که فاصله زمانی کوتاهی بود. و ما مجبور شدیم بلیط گران قیمت بخریم هر نفر 185 یورو، با هواپیمائی برلین ایر. اگر یک ماه قبل بلیط میخریدیم شاید با کمتر از 50 یورو برای هرنفر میتوانستیم بلیط تهیه کنیم.

دفتر هواپیمائی Jet tours  در خیابان شارل دوگل پاریس که برای پرواز از برلین به وین از آن بلیط خریدیم

شهر ترویز

بالاخره ساعت 1 ظهر از شهر پاریس خارج شدیم و از طریق اتوبان A5 بعد از طی 170 کیلومتر به شهر کوچک Troyes رسیدیم. ترجیح دادیم از داخل شهر بگذریم تا از کمربندی.

شهر کوچک Troyes در جنوب شرقی پاریس

 

 

یک داروخانه در شهر کوچک Troyes در جنوب شرقی پاریس

 توقفگاههای لوکس بین راهی

از پاریس تا مرز سوئیس و هنگام عبور از اتوبان A5  دو بار عوارض اتوبان پرداخت کردیم که جمعا 15 یورو شد. قبلا هم 12 یورو از مرز بلژیک تا پاریس عوارض اتوبان داده بودیم که جمعا حدود 27 یورو در فرانسه عوارض پرداخت کرده بودیم. با این وجود عبور از اتوبان در کل به نفعمان تمام میشد چون از طرفی در وقت و سوخت صرفه جویی میشد و از طرفی از توقفگاههای مجهزی که هر 20 الی 30 کیلومتر در اتوبان وجود داشت میتوانستیم استفاده کنیم که بعضی از آنها خیلی بزرگ و دارای محوطه گلکاری زیبائی بودند که با هر بار توقف و خوردن یک قهوه یا نوشیدنی، حسابی خستگی مان در میرفت. تمیزی و امکانات بعضی از آنها در حد یک هتل لوکس بود.

یک توقفگاه بین راهی در اتوبان A5 فرانسه - 100 کیلومتر مانده به مرز سوئیس - نقشه محل

 

یک توقفگاه بین راهی در اتوبان A5 فرانسه - 100 کیلومتر مانده به مرز سوئیس

 

قطارهای پر سرعت فرانسه TGV

در بعضی جاها، کنار اتوبان، خطوط راه آهن پر سرعت فرانسه (TGV) قرار داشت که گاهی قطارها با سرعت برق از کنارمان رد و بلافاصله از نظر ناپدید میشدند. سرعت این قطارها روی ریل های معمولی 220  و در خطوط ویژه 300 کیلومتر در ساعت است. ظاهرا این قطارها به تازگی رکورد سرعت 574 کیلومتر در ساعت را ثبت کرده اند. (منبع)

قطارهای پر سرعت TGV از پاریس به شهرهای لیون، لیل، نانسی، مارسی و ... حرکت دارند. و مثلا مسافت 770 کیلومتری پاریس به مارسی توسط قطارهای TGV حدود 3 ساعت طول میکشد و برای این مسیر، ارزانترین بلیط 73 و گرانترین 153 یورو میباشد (رزرو اینترنتی بلیط)

شهرهایی از فرانسه که به خطوط قطار پر سرعت TGV متصل هستند - منبع عکس

تجربه ارزشمند احسان: من با قطار های  TGVاز کارلسرو هه( آلمان) به پاریس و بالعکس سفر کردم مسیر 480کیلو متری را در  2ساعت دقیقا طی نمود و بسیار راحت و به شکل عجیبی بی سر و صدا بود.ما از 2 ماه قبل رزرو کردیم هر نفر (رفت و برگشت ) 58 یورو که بسیار مناسب بود.واقعا سفر لذت بخشی است.

+ محمد ; ٩:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٧/۳
comment نظرات ()