عاشق سفر

مرخصی اینترنتی

بمدت دو هفته در سفر خواهم بود. و در این مدت امکان آپ کردن برایم وجود ندارد. بابت این موضوع از همه عذر میخواهم. برنامه ما سفر زمینی به آنتالیا و احتمالا مارماریس و کوش آداسی خواهد بود.  این ششمین سفر ما به ترکیه است. هیچ هتلی رزرو نکرده ایم و فقط برای استراحت به سفر میرویم.

 

+ محمد ; ٩:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٢٠
comment نظرات ()

سفر به اروپا - پاریس 5

دیزنی لند

راستش، قبل از شروع سفرمان به اروپا، به دخترم قول داده بودم که او را به دیزنی لند ببرم که پر از وسایل بازی و شخصیت های کارتونی است. و روز سوم اقامتمان در پاریس به وعده ام عمل کردم خود من هم خیلی دوست داشتم دیزنی لند را ببینم اما برخلاف  تصورم دیزنی لند یک شهربازی بزرگ نبود چون چند وسیله بازی بیشتر نداشت بلکه دیزنی لند بیشتر یک دهکده فانتزی سرگرم کننده بود.

فاصله 60 کیلومتری!!!

هتل پولمن تا دیزنی لند 60 کیلومتر فاصله داشت که ما این مسافت را با ماشینی که اجاره کرده بودیم، طی کردیم. البته از پاریس به دیزنی لند خط مترو RER هم وجود دارد. هنگام خروج از پاریس و در اتوبان به ترافیک نیمه روانی برخوردیم که حدود نیم ساعت طول کشید تا از آن خارج شدیم.

از هتلمان در پاریس تا دیزنی لند 60 کیلومتر فاصله بود - خیابانی نزدیک دیزنی لند

 نوازشگر چشمان

دیزنی لند از چهار قسمت درست شده که جالبترین آنها به نظر من فانتزی لند و ادونچر لند است. گلکاری های زیبای محوطه ورودی دیزنی لند از همان ابتدا چشم را نوازش میداد. متصدیان و کارکنان دیزنی لند همه لباسهای فانتزی پوشیده بودند.

گلکاری محوطه بیرونی دیزنی لند خیره کننده بود

گران ولی با ارزش!

گیتهای زیادی برای تهیه بلیط در نظر گرفته شده بود و با آنکه وسط هفته و یک روز غیر تعطیل بود جمعیت قابل توجهی در پارک دیده میشد. انتظار داشتم که بلیط ورودی گران باشد دو نفر بزرگسال و یک بچه، برای بازدید همه چهار قسمت پارک 160 یورو.

بطرف باجه های تهیه بلیط ورودی - دیزنی لند پاریس

سیندرلا کجاست؟!

دخترم یکریز میپرسید بابا این سیندرلا و میکی موس که میگفتی کجا هستند؟ من هم رفتم از چند تا از کارکنان پرسیدم که گفتند ساعت 7 بعد ازظهر نمایش شخصیت های کارتونی شروع میشود.

خیابان اصلی دیزنی لند پاریس

امکان ندارد بعلت بزرگی پارک بتوانید در یک روز همه قسمتهای آنرا ببینید . برای همین ما وقتمان را روی فانتزی لند و ادونچر لند متمرکز کردیم.

بعد از ورودی یک بلوار اصلی وجود داشت که در انتهای آن قصر افسانه ای والت دیزنی قرار داشت. در دو سوی این بلوار اصلی، ساختمانهای فانتزی و کارتونی ساخته شده بودند که زیر اکثر آنها فروشگاه و رستوران بود. اطراف میدان اصلی یک گروه موزیک با لباسهای فانتزی  رژه رفتند

اطراف میدان اصلی یک گروه موزیک با لباسهای فانتزی، رژه میرفتند - دیزنی لند پاریس

 

پارک آلیس در سرزمین عجایب، بصورت راهروهای مارپیج همراه با مجسمه شخصیتهای کارتونی آلیس، یکی از بخشهای جالب دیزنی لند است.

فیل پرنده

در مقابل یکی از وسایل بازی بنام فیل پرنده، جمعیت زیادی صف بسته بودند که 45 دقیقه طول کشید تا نوبتمان شود دقت و وسواسی که پرسنل فیل پرنده برای مسائل ایمنی بخرج میدادند دیدنی بود چند نفر از آنها کمربندها را چک میکردند و بعد انگار که هواپیما میخواهد پرواز کند به اتاق کنترل با علامت دست، آماده بودنشان را اعلام میکردند بعد دگمه استارت زده میشد.

 

برای سوار شدن به فیل پرنده 45 دقیقه در صف بودیم. - دیزنی لند پاریس

 

 

نوازندگان در لباس دزدان دریائی - دیزنی لند پاریس

 

مشتاقان میکی وس در دیزنی لند پاریس

 

کشتی بخار مولی براون، مثل یک کشتی واقعی، بازدیدکنندگان را بر روی یک دریاچه کوچک میگرداند

 

جمعیت منتظر سوار شدن به کشتی

در کل دیزنی لند سرگرم کننده بود ولی اگر بخواهم مقایسه ای بین پارکهای سرگرم کننده ای که قبلا رفته بودم داشته باشم دریم لند بانکوک جالبتر بود چون وسایل بازی بیشتری داشت. در شمال همین پاریس، پارک بازی آستریکس و اوبلیکس وسایل بازی بیشتری از دیزنی لند دارند و ورودی آن کمتر است. اگر وقت بیشتری میداشتیم حتما این پارک را هم میرفتیم.

+ محمد ; ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱٦
comment نظرات ()

سفر به اروپا - پاریس 4

برج های مدرن منطقه لادفنس

روز دوم اقامتمان در پاریس قرار شد که با مترو  به محله مون مارتر برویم که در شمال شهر پاریس قرار گرفته. در نزدیکی هتل پولمن یک ایستگاه مترو بود که از محله لادفنس براحتی میشد به نقاط مختلف شهر پاریس سفر کرد. تنها منطقه ای از پاریس که دارای آسمانخراش است لادفنس است که بلندترین آنها 200 متر ارتفاع دارد.  ایستگاه مترو لادفنس لابلای چند برج قرار داشت.

برج های منطقه لادفنس پاریس

مجسمه انگشت شصت در محله لادفنس، پشت هتل پولمن - علامت "موفق باشید"

شاخصترین برج مابین برجهای منطقه لادفنس، Grande Arche بود که یک برج عظیم به شکل یک مکعب مربع توخالی بود. که ایده سازنده آن ساخت یک طاق نصرت مدرن بوده.

Grande Arche - نزدیک ایستگاه مترو لادفنس - منبع عکس

مترو پاریس بزرگترین در دنیا!!!

مترو پاریس با 14 خط داخل شهری و 5 خط RER خارج شهری و 300 ایستگاه از نظر وسعت بزرگترین در دنیا و از نظر حجم جابجائی مسافر، پس از مترو مسکو، شلوغترین سیستم مترو اروپا میباشد که روزانه 4.5 میلیون و سالانه حدود 1.5 میلیارد مسافر را جابجا میکند. خطوط مترو با شماره و رنگ های متفاوت مشخص میشوند.(منبع) بلیطها را هم باید از دستگاههای خود پرداز دریافت کرد.

ایستگاه مترو  لادفنس در غرب پاریس- باجه های سبز رنگ خودپرداز بلیط مترو هستند

محله مون مارتر

با یکبار عوض کردن خط مترو، خودمان را به ایستگاه مترو Anvers در مون مارتر montmartre رساندیم یک خیابان باریک، پر از مغازه های فروش سوغاتی را طی کردیم تا به پله های کلیسای ساکره کور رسیدیم.

این محله در واقع یک تپه است که در شمال شهر پاریس قرار دارد که یک کلیسای بزرگ در قله آن واقع شده که از ابتدای تپه تا کلیسا صدها پله وجود دارد که بالا رفتن از آن نفس را در سینه حبس میکند اما برای آنان که حوصله پله نوردی ندارند یک خط تله کابین مانند هم وجود دارد، البته با تاکسی و ماشین هم میتوان خود را به بالای تپه رساند و از چشم انداز زیبای شهر پاریس لذت برد.

کلیسای ساکره کور در بالای تپه مون مارتر montmartre - شمال پاریس

 

چشم انداز شهر پاریس و نمای پله های منتهی به کلیسای ساکره کور - پاریس

 

یک گروه نوازنده خیابانی در پای کلیسای ساکره کور - محله مون مارتر - پاریس

 

نمایش چند ژیان در کوچه های مون مارتر - پاریس

میدان هنرمندان مون مارتر

در مقابل کلیسا، گروههای مختلف هنری سعی در جلب مشتری داشتند. بعد از استراحتی کوتاه، از کوچه های سنگفرش سمت چپ کلیسا وارد محله مون مارتر شدیم تا به چند رستوران و یک میدان کوچک رسیدیم - نقشه محل - در دورتا دور میدان نقاشان زیادی مشغول نقاشی پرتره مردم بودند یک هنرمند هم دلقک کوکی شده بود و عده زیادی را به خود سرگرم کرده بود از بین نقاشان هم، کار یک هنرمند ژاپنی که با قیچی و کاغذهای سفید و سیاه، چهره افراد را طی یک دقیقه طراحی میکرد جالب بود. شام را هم در یکی از رستورانهای گوشه میدان که در عکس پائین، پشت دلقک قرار دارد خوردیم.

یک هنرمند به شکل دلقک کوکی - محله مون مارتر - پاریس

 

نقاش خیابانی - محله مون مارتر - میدان Place du Tertre - پاریس

 

نقاشی با برشهای قیچی - محله مون مارتر - میدان Place du Tertre - پاریس

جاهایی که ندیدیم: گورستان مون مارتر، موزه سالوادور دالی و کافه مولن روژ از جمله جاهای دیدنی محله مون مارتر هستند که ما فرصتی برای بازدید از آنها پیدا نکردیم.

توضیحات مفید احسان: محله بسیار زیبا و تاریخی مون مارتر در اطراف کلیسای ساکره کور محله ایست که هنرمندانی بزرگ مثل پیکاسو و سالوادور دالی وقتی در پاریس بودند در این محله اقامت داشتند و میتوان گفت پایگاه روشنفکران و بخصوص هنرمندان قرن 19 بوده. من در باران در کوچه ها و  پله های ان قدم زدم وبه مولن روژ رسیدم. بنظرم از زیباترین لحظات من بود.باید پاریس را پیاده دید......

پیوندهای مرتبط:

نمای 360 درجه از میدان هنرمندان Place du Tertre در مون مارتر

نقشه مترو پاریس

+ محمد ; ٦:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱٤
comment نظرات ()

سفر به اروپا - پاریس 3

خیابان شانزه لیزه

خیابان سنگفرش و پهن شانزه لیزه با پیاده روهایی عریض، الهام بخش بسیاری از حاکمان کشورهای جهان برای احداث خیابانی مشابه آن بوده، از جمله ناصرالدین شاه که بعد از بازگشت از یکی از سفرهای فرنگ، دستور ساخت خیابان لاله زار را داد.(منبع) در وصف زیبائی و مغازه های اطراف خیابان شانزه لیزه حکایتها و ضرب المثلها گفته اند شاید 100 یا 50 سال پیش اینها صحت داشته اما به نظر من، گذشته از پیشینه تاریخی‌ آن، امروز تنها نماد اولین خیابان عریض در دنیای مدرن است ولی از نظر زیبائی، گوی را به بسیاری از خیابانهای مهم باخته است.

خیابان شانزه لیزه از بالای طاق نصرت تریومف - منبع عکس

طاق نصرت تریومف

در غرب خیابان شانزه لیزه، میدان شارل دوگل قرار دارد (نقشه گوگل محل) که در وسط آن  طاق نصرت تریومف قرار گرفته که 12 خیابان به آن ختم میشود. دور زدن این میدان با ماشین و پیدا کردن خیابان مورد نظر سرگیجه آور است. در زیر طاق نصرت نام فرماندهان فرانسوی جنگهای گذشته نوشته شده و قبر یک سرباز گمنام جنگ جهانی دوم هم زیر این طاق وجود دارد که هر روز مراسم ویژه ای جهت احترام به آن برگزار میشود.

از سمت طاق نصرت که وارد خیابان شانزه لیزه میشوی، مغازه های عطر فروشی، رستوران، مک دونالد، بوتیک لباس و صوتی تصویری جلب توجه میکنند. در انتهای این خیابان هواپیمائی ایران ایر هم دفتر دارد. شرکتهای خودرو سازی رنو، پژو و تویوتا هم در این خیابان نمایشگاه دائمی دارند.

راهنمای تورمان میگفت بعضی از فروشگاههای طراحی لباس در این خیابان هستند که برای ژاپنی ها و کره ای ها بخاطر جلوگیری از کپی برداری محدودیت فروش گذاشته اند.

طاق نصرت تریومف در میدان شارل دوگل - در غرب خیابان شانزه لیزه - پاریس

میدان کنکورد

در شرق خیابان شانزه لیزه میدان کنکورد قرار دارد که و در آنطرف میدان، باغ تویلری و موزه لوور واقع شده است. که کل این مجموعه قبلا جزء کاخ پادشاه فرانسه بوده است.

میدان کنکورد در سمت شرق خیابان شانزه لیزه - پاریس

 

زوج خوشبخت شرق آسیایی که شروع زندگی خود را در پاریس جشن گرفته بودند. - میدان کنکورد در شرق خیابان شانزه لیزه

برج ایفل

داستان این برج را حتما شنیده اید که این برج توسط گوستاو ایفل ساخته شده و قرار بوده خراب شود اما گوستاو به دولت فرانسه پول میدهد تا بمدت 20 سال برج را نگه دارند و بعد از آن بدلیل مشهور شدنش دولت از خراب کردنش منصرف میشود و امروزه به یکی از جاذبه های اصلی شهر پاریس تبدیل شده است و برای بالا رفتن از آن باید ساعتها در صف ایستاد.

تور لیدرمان میگفت حتی شماره رنگی که برای رنگ آمیزی برج ایفل استفاده میشود به ثبت رسیده غیر قابل کپی و منحصر بفرد است. بعد هم ما را به میدان تروکادرو و کاخ شایلوت برد و گفت که بهترین چشم انداز برای عکس انداختن از ایفل را این محل دارد. (نقشه گوگل محل). یک گروه جوان هنرمند در حال اجرای نمایش تئاتر در محوطه کاخ شایلوت بودند و مردم زیادی دورشان حلقه زده بودند.

نمای برج ایفل از میدان تروکادرو

 

نمایشهای خیابانی توسط چند جوان هنرمند - محوطه کاخ شایلوت - پاریس

 

نمای برج ایفل از سمت École Militaire (آموزشگاه نظامی پاریس)

+ محمد ; ٥:٤٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱٢
comment نظرات ()

سفر به اروپا - پاریس 2

حمام آفتاب در ساحل رودخانه سن!!!

بعد از خروج اتوبوس ما از پارکینگ زیرزمینی موزه لوور، تور داخل شهر شروع شد ابتدا اطراف موزه لوور گشتی زدیم و بعد از روی رودخانه سن گذشتیم. به ابتکار شهرداری پاریس مقداری ماسه دریائی در ساحل رودخانه ریخته بودند تا مردم با حال و هوای کنار دریا، حمام آفتاب بگیرند.

ماسه های دریائی در سمت چپ رودخانه سن جهت حمام آفتاب مردم پاریس

تور داخل شهرمان بسرعت دو ساعت طول کشید و ساختمانهای زیادی از داخل اتوبوس به ما نشان داده شد و فقط در سه یا چهار محل، توقف کوتاه 10 دقیقه ای داشتیم. البته تعداد مناطق دیدنی شهر پاریس آنقدر زیاد است که حتی تور لیدرهای خبره هم ممکن است همه آنها را ندیده باشند.

گوژپشت منجی نتردام!!!

کلیسای نتردام در جزیره ای داخل رود سن ساخته شده است حتما داستان گوژپشت نتردام را شنیده اید اما جالبتر انگیزه ویکتور هوگو برای نوشتن این داستان است، قرار بوده کلیسای نتردام را خراب کنند و بجای آن کلیسای جدیدی بسازند ویکتور و عده ای دیگر از روشنفکران پاریس هم عصرش مخالف اینکار بوده اند و و برای جلب نمودن توجه مردم فرانسه به این بنا، داستان گوژپشت نتردام را نوشت و طوری این داستان با این کلیسا پیوند خورد که حکومت از خراب نمودن این بنا صرفه نظر نمود

کلیسای نوتردام - با داستان گوژپشت نتردام نجات یافت - پاریس

کلیسای پانتئون

 کلیسای پانتئون در پاریس هم داستانی دارد از این قرار: لوئی پانزدهم در سال 1744 سخت بیمار میشود او نذر میکند که اگر زنده بماند کلیسائی بزرگ بسازد که حاصلش کلیسای پانتئون میشود بعدها مقبره بزرگان و مشاهیر هنری و علمی فرانسه تبدیل میگردد مثل ویکتور هوگو ، ولتر ، امیل زولا ، میرابو ، پی یر و ماری کوری ، ژان مولن - قهرمان نهضت مقاومت فرانسه در جنگ جهانی دوم که زیر شکنجه آلمانها در گذشت - البته باقی مانده اجساد بعضی از آنها سالها بعد از مرگشان، به این محل منتقل شده اند مثل جسد آلکساندر دوما که در سال 2002 به این مکان منتقل شد.

مقبره های دو نفر استثنائا ایستاده و روبروی یگدیکر در این معبد قرار گرفته اند ولتر و ژان ژاک روسو.

کلیسای پانتئون - آرامگاه مشاهیری چون ویکتور هوگو، امیل زولا، مادام کوری و ...

 

یکی از اتوبوسهای توریستی شهر پاریس

توضیحات احسان:نزدیک پانتئون علاوه بر باغ لوکزامبورگ خیابانی وجود دارد بنام  موفتار که از قدیمی ترین و معروفترین خیابانهای پاریس است پر از رستورانها و کافه های اصیل پاریسی که بافت قدیمی خودش رو حفظ کرده.ضمنا دانشگاه سوربن هم بسیار نزدیک پانتئون است وکل این منطقه دانشگاهی و روشنفکریست.بعضی از کافه ها پاتوق نویسنده ها و فیلسوفان بزرگ مقیم  پاریس بوده وبعضا کتابخانه هایی غنی در این کافه ها هست که بسیار جالبه.

پی نوشت: در ساحل رودخانه سن یک کمپینگ وجود دارد بنام Camping De Paris که تا مرکز شهر پاریس 15 دقیقه فاصله دارد که از چادر خواب تا کلبه ویلائی اجاره میدهد این مورد برایم جالب بود چون معمولا کمپینگ ها در اروپا معمولا 10 الی 20 کیلومتر از شهرها، دور هستند. - منبع

+ محمد ; ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٩
comment نظرات ()

سفر به اروپا - پاریس 1

آماده گم شدن در پاریس!!!

ساعت ده شب به پاریس رسیدیم و ما خودمان را برای گم شدن آماده کرده بودیم چون تور لیدرمان در برلین به ما گوشزد کرده بود : "ممکن است در پاریس گم شوید چون نزدیک هتلتان چندین تونل وجود دارد که جی پی اس در آنها کار نمیکند و خود ما چند بار برای رسیدن به آن هتل با جی پی اس، با ماشین شخصی گم شده ایم. شما اگر پیدا نکردید یک تاکسی کرایه کنید که او جلو برود و شما دنبالش تا به هتل برسید."

هتلمان در پاریس هتل Pullman بود که در محله لادفس قرار داشت که منطقه تجاری پاریس محسوب میشود که پر از برج و آسمانخراش است. در ایران این هتل را در جی پی اس موبایلم علامت زده بودم و حالا در پاریس منتظر بودم برای پیدا کردن آن به دردسر بیفتیم جی پی اس ما را برد و برد تا جائی که گفت شما به مقصد رسیده اید من هم توقف کردم اما هتلی دیده نمیشد دور و بر را خوب نگاه کردیم اما از سردر ورودی هتل خبری نبود بسختی یک تابلو را پیدا کردیم که نوشته بود پارکینگ هتل پولمن. هتل یک برج 20 طبقه بود و ما درست پشت آن ایستاده بودیم. و ما بدون آنکه حتی یک تقاطع را اشتباه برویم از خارج شهر پاریس به هتل رسیده بودیم.

برج 20 طبقه هتل پولمن در محله لادفنس پاریس


معمای جی پی اس و تونلهای پاریس

برخلاف تصور خودمان و تور لیدرمان، جی پی اس ما در تونلهای پاریس و بقیه کشورهای اروپائی کار میکرد تونل های پاریس در بسیاری از موارد همان زیر دو شاخه میشد و احتمال اشتباه رفتن زیاد بود اما با کمال تعجب، جی پی اس در تمام موارد چه داخل تونل و چه بیرون آن برای یافتن مسیر ما را راهنمائی میکرد. که برای خود ما هم سوال بود چطور ارتباط ماهواره ای برقرار میماند؟!!! احتمال اول این بود که در تونل ها دستگاه مخصوصی برای برقرار ماندن ارتباط جی پی اس قرار داده اند و احتمال دیگر اینکه تونلها به اینترنت بیسیم رایگان مجهز بودند. قبلا یکبار در تونل نواب، جی پی اس خودرویی را آزمایش کرده بودم که فورا ارتباط قطع شد و بعد از خروج از تونل ارتباط برقرار شد اما در پاریس ارتباط جی پی اس موبایل حتی برای یکبار در تونلها قطع نشد.

هتل پولمن، خیلی راحت و تمیز بود و حسابی خستگی سفر زمینی مان در رفت. در پاریس 4 شب هتل توسط تورمان رزرو داشتیم و همسفران تورمان هم شب با هواپیما از برلین به پاریس رسیده بودند. و مابقی برنامه های تور را در پاریس، با آنها همراه میشدیم. قرار بود فردا تور رایگان داخل شهر پاریس داشته باشیم.

تور رایگان داخل شهر پاریس 30 یورو!!!

تور داخل شهرمان رایگان بود اما تور لیدرمان یک تور موزه لوور، هر نفر 30 یورو را قبل از تور رایگان قرار داده بود که همه مجبور شوند هر دو را انتخاب کنند. خوب پذیرفتیم.

دوان دوان در موزه لوور

بازدید از موزه لوور نصف روز طول کشید آنهم دوان دوان فقط موفق به دیدن حدود یک سوم موزه شدیم موزه لوور یک ساختمان سه طبقه قدیمی است که یک طبقه دیگر زیر آن در حال ساخت است و ظاهرا آنقدر تعداد آثار موزه لوور زیاد است که شمار زیادی از آنها بسته بندی و در انبارها و خارج از دید عموم قرار دارند.

حیاط موزه لوور - رفت و آمدها و ورودی موزه همه زیر همین حیاط است - پاریس

تابلوهای نقاشی خانه غولها

یک تور لیدر خانم که ایرانی بود و پروانه تور لیدری رسمی برای شهر پاریس داشت مسئول توضیح به گروه ما شد ابتدا ما را به یک سالن برد که نقاشی های خیلی بزرگی بدیوار آویزان بود که هر کدام از آنها داستان و توضیح مخصوص و طولانی داشت.

تابلو عروسی در کنعان در حضور عیسی مسیح - موزه لوور - پاریس

خوشحالی مونالیزا !!!

یکی از نقاشی ها مونالیزا بود که ازدحام زیادی برای عکس گرفتن از آن وجود داشت و یک عالمه دوربین و دست در هوا دیده میشد که برای عکس گرفتن هجوم آورده بودند و مونالیزا هم پشت شیشه ضد گلوله اش ، با لبخندی کم رنگ آنها را نگاه میکرد طبق توضیحات تور لیدرمان، که خیلی در کارش حرفه ای بود مونالیزا فقط بعد از دزدیده شدنش و بخاطر جنجال مطبوعاتی مشهور شد اگر نه از نظر هنری، آثار ارزشمندتر از آن در این موزه فراوان است.

بخشی از ازدحام برای عکسبرداری از لبخند مونالیزا - موزه لوور - پاریس

 

بوسه زنده کننده الهه عشق بر یک شاهزاده یونانی - موزه لوور - پاریس

 

در حال تقدیم یک پروانه به معشوق - متاسفانه نام اثر را پیدا نکردم - موزه لوور - پاریس

بخش ایران موزه لوور

از بخش موزه ایران هم بازدید کردیم. بزرگی جثه بعضی از مجسمه ها ناخودآگاه این سوال را به ذهن می آورد که چطور اینها را از ایران تا اینجا بدون آسیب دیدن حمل کرده اند.( توضیحات و عکسهای بخش ایران موزه لوور در فارسی ویکی پدیا

مجسمه های گاو بالدار آشوری - بخش ایران موزه لوور - پاریس

دنیای زیر زمینی موزه لوور

در زیر حیاط موزه لوور فضای بسیار بزرگی بعنوان سالن انتظار و گیتهای ورود به موزه و بخش بزرگی هم به فروشگاهها و غذاخوری اختصاص یافته بود که ما غذا را در یک سالن خوردیم که دور تا دور آن غرفه های فست فود و رستوران بود.

زیر هرم و حیاط موزه لوور فضای بزرگی وجود داشت

 

نمونه ای از غذاهای فست فود در فضای زیر موزه لوور

و در همان زیرزمین جایگاههایی برای پارک اتوبوسها و تاکسها و سوار نمودن توریستها در نظر گرفته شده بود که ظاهرا برای جلوگیری از مخدوش شدن نمای خارجی موزه لوور در اثر ازدحام اتوبوسهای توریستی بود. بعد از سوار اتوبوس شدن راهی تور داخل شهر شدیم.

پی نوشت 1: هزینه ورود به موزه لوور بدون تور 10 یورو برای یک روز کامل بوده و اضافه بر آن، اولین یکشنبه هر ماه میلادی ورود به موزه برای عموم رایگان میباشد. همچنین یک پلیر با گوشی هایی هر کدام 6 یورو اجاره داده میشود که فضاهای داخل موزه را به زبانهای مختلف (غیر فارسی) توضیح میدهد  - منبع

پی نوشت 2: در انتهای بازدید از موزه تور لیدرمان پرسید بخش ایران را میخواهید ببینید یا بخش مصر؟ ما هم بخش ایران را انتخاب کردیم اما ظاهرا بخش مصر بزرگتر بوده و فراعنه مومیائی جالبی داشته که ما ندیدیم.

+ محمد ; ٥:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۸
comment نظرات ()

سفر به اروپا - از آمستردام تا پاریس

شهر آنتورپ

در نصف روزی که آمستردام بودیم این شهر را پر جنب و جوش و زیبا یافتم. حدود ساعت 2 بعدازظهر بطرف شهر بروکسل را افتادیم فاصله این دو شهر 200 کیلومتر است به ذهنم رسید که از بین شهرهای مسیر، وارد یکی از شهرهای بزرگ هم بشویم که آنتورپ بلژیک را انتخاب کردیم که 150 کیلومتر تا آمستردام فاصله داشت. برای ورود به مرکز شهر از همان ابتدا بر به مشکل خوردیم چون بسیاری از خیابانها را بخاطر مسابقات دوچرخه سواری بسته بودند. مجبور شدیم دوباره به اتوبان برگردیم و از چند کیلومتر جلوتر وارد مرکز شهر شویم ولی آنجا هم اکثرا اطراف قسمتهای توریستی شهر آنتورپ را بخاطر مسابقه دوچرخه سواری بسته بودند. و ما چند تا عکس از دور از جاهای دیدنی شهر انداختیم و بطرف شهر بروکسل براه افتادیم.

مرکز شهر آنتورپ در شمال بلژیک - این آقای پلیس راه سمت چپ را بخاطر مسابقه دوچرخه سواری بسته - کلیسای انتهای کوچه Cathedral of Our Lady است که ظاهرا قرار بوده مناره آن دو قلو باشد - توضیحات کامل - نقشه محل

بروکسل شهر بازی

بعد از 50 کیلومتر به شهر بروکسل پایتخت بلژیک رسیدیم. از شانس خوب دختر کوچولوی ما که حسابی حوصله اش سر رفته بود از کنار یک شهربازی گذشتیم و اینبار نوبت او بود تا کمی بازی کند. شهر بازی در وسط یک بلوار پهن قرار داشت و با وجود بزرگی هر کدام از وسایل بازیشان، مشخص بود که موقتا در روز تعطیل یکشنبه آنجا برپا شده اند چون کامیونهای بزرگی برای جابجائی در محوطه پشتی وسایل بازی پارک بودند.

یکی از وسایل بازی در شهر بازی موقت شهر بروکسل

محله عربهای شهر بروکسل

بسختی جای پارک ماشین در دو خیابان آنطرفتر پیدا کردیم که هنگام قدم زدن در خیابان متوجه شدیم اکثریت ساکنان آن محله عرب و مهاجر هستند. چند تا جوان عرب کنار خیابان برای خودشان بلال کباب میکردند همانجا از یک مغازه کافی نت یک شارژر فندکی موبایل خریدم 7 یورو که فروشنده آن هندی بود. چند عرب در همان خیابان داشتند با صدای بلند دعوا میکردند و چند نفر هم دورشان جمع شده بودند. البته امیدوارم این موضوع تصادفی بوده و کار هر روزه عربها در آن محله نباشد.

 

دروازه پیروزی بروکسل در پارک Jubelpark - شبیه این دروازه در برلین هم وجود داشت

 

Royal Palace  یا کاخ سلطنتی شهر بروکسل - نقشه گوگل محل

شهر کوچک Mons

در شهر بروکسل چند ساعت بیشتر نبودیم و بطرف پاریس راه افتادیم. در راه پاریس و 30 کیلومتر مانده به مرز فرانسه، از کنار شهر کوچک Mons  عبور کردیم که از داخل اتوبان چند کلیسا و ساختمان قدیمی جلب توجه میکرد یک گردش کوتاه در این شهر هم داشتیم و چند عکس انداختیم.

30 کیلومتر مانده به مرز فرانسه - شهر کوچک Mons


30 کیلومتر مانده به مرز فرانسه - شهر کوچک Mons

عوارض اتوبان در فرانسه

نفهمیدیم کی از مرز بلژیک به فرانسه گذشتیم چون هیچ علامتی ندیدیم. حتی فکر میکردیم شهر Mons در جنوب بلژیک جزء خاک فرانسه است. بهرحال در ابتدای ورود به فرانسه یک عوارضی وجود داشت که بلیط ورود به اتوبان را باید دریافت میکردیم و در انتها با تحویل آن مبلغ 12 یورو عوارض پرداخت کردیم.البته این مبلغ بستگی به طول اتوبان و فاصله ورود و خروج از آن داشت. و بعدا از پاریس تا مرز سوئیس 18 یورو دیگر در چند مرحله عوارض دادیم

از این باجه های اتوماتیک زرد یک بلیط بیرون کشیدیم تا گیت باز شود - نزدیک مرز بلژیک به فرانسه - نقشه محل عوارضی


نزدیک شهر پاریس بلیط ها را به همراه 12 یورو به این باجه ها تحویل دادیم. نقشه محل عوارضی

کولی ها در فرانسه

در یکی از فروشگاههای بین راه بعد از ورود به فرانسه، تعدادی کولی عرب در حالی که چادرشان را بدور کمر و سرشان پیچیده بودند شبیه همانها که در ایران فال میگیرند سعی داشتند به مسافران دستبند بدل بجای طلا بفروشند و خیلی کنه بودند. 

بعدا در پاریس و در خیابان شانزه لیزه ، تعدادی از دختران عرب، را دیدیم که با روسری و مانتو در حالی که کف دستانشان را به هم چسبانده بودند و در حالی که سعی میکردند صورتشان دیده نشود روی زمین نشسته و در حال گدایی بودند. بخاطر وقایع انقلاب کشورهای عربی شمال آفریقا اینطور بنظر میرسید که اینها اهل آنجا هستند.

پی نوشت: در بلژیک شهر توریستی زیبائی در 100 کیلومتری شمال غربی بروکسل وجود دارد بنام Brugge یا Bruges  که بدلیل کانالهای آب متعددش به ونیز بلژیک مشهور است که متاسفانه ما این شهر را ندیدیم. - نقشه محل

+ محمد ; ٥:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٧
comment نظرات ()

سفر به اروپا - آمستردام

ایستگاه Amstel Station

نزدیک ظهر به شهر آمستردام رسیدیم. در ابتدای شهر وارد یک فروشگاه شدم و سراغ صرافی شهر را گرفتم یک خانم فروشنده مودب، آدرس ایستگاه راه آهن شهر Amstel Station را به من داد و گفت حتی روزهای تعطیل هم باز هستند و در فاصله نزدیکی هم قرار دارد. و کروکی آنجا را روی یک کاغذ برایم کشید. آدرس را راحت پیدا کردم و داخل سالن انتظار ایستگاه راه آهن یک صرافی باز بود و من هزار دلار را 630 یورو چنج کردم.

موزه علمی نمو NEMO به شکل یک کشتی نصفه - نقشه گوگل محل

سرمای زمستانی در مرداد ماه

بعد به مرکز توریستی و دیدنی شهر رفتیم. که پر از ساختمانهای قدیمی و آپارتمانهای رنگارنگ بود. هوا بارانی بود و باد ملایمی هم میوزید که در تنمان احساس سرما ایجاد میکرد با این وجود به شوق دیدن شهر آمستردام، ماشین را در یکی از خیابانها پارک کردیم و چتر را برداشته و پیاده در قسمتهای توریستی شهر و لابلای فروشگاههای آن به گردش پرداختیم. بعضی از توریستها بارانی های بلند شفافی روی لباسشان پوشیده بودند.

آپارتمانهای رنگارنگ آمستردام

رستوران حلال

ظهر هم نهار را در یک رستوران عربی خوردیم که با خط عربی نوشته بود "حلال". منوهای رستوران عربی عکس غذاها را هم داشت از آشپز پرسیدم خودش کدامیک را پیشنهاد میکند چند تا از غذاها را معرفی کرد که ما دو تا از آنها را انتخاب کردیم که خوشمزه بود و حدود 20 یورو شد.

آپارتمانهای رنگارنگ آمستردام

 

گردش در میان مناطق دیدنی شهر آمستردام با راهنمائیهای GPS

آمستردام، ونیز هلند

 آمستردام پائینتر از سطح دریا قرار گرفته و یک کانال بزرگ از آب دریا مانند رودخانه از وسط شهر میگذرد و برای کنترل سطح آب دریچه هائی ساخته شده که کانال های زیادی از کانال اصلی در لابلای کوچه های شهر کشیده شده که برای جابجائی و حمل و نقل استفاده میشود. داخل بعضی از کانالها قایقهایی پارک شده بود که رستوران و حتی محل اقامت بود

محل سوار شدن به اتوبوس دریائی - مرکز شهر آمستردام - هلند

پی نوشت: نرسیده به شهر آمستردام و در 20 کیلومتری جنوب شرقی آن یک شهر خیلی کوچک در کنار اتوبان وجود دارد بنام Naarden که فراموش کردیم برویم با آنکه از چند ده متری شهر و از داخل اتوبان از کنارش عبور کردیم. این شهر کوچک و قدیمی داخل یک خندق ستاره ای شکل ساخته شده و تنها با سه جاده به خارج وصل میشود. این سبک شهر سازی منحصر بفرد میباشد. خیلی دوست داشتم این شهر را هم ببینم.

شهر ناردن Naarden در 20 کیلومتری آمستردام - منبع از ویکی پدیا - نقشه گوگل

+ محمد ; ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٦
comment نظرات ()

سفر به اروپا - از برلین تا آمستردام 4

شهر Twello - یک قدم تا بهشت...

فاصله هنگلو تا آمستردام 160 کیلومتر است و فردا صبح قبراق و پر انرژی بطرف آن راه افتادیم آنقدر از سبک خانه های شهر هنگلو خوشمان آمده بود که نتوانستیم جلوی کنجکاوی خود را بگیریم و بعد از 60 کیلومتر که از شهر هنگلو دور شدیم وارد شهر کوچک Twello شدیم.

جاده ای که از اتوبان ما را بطرف شهر توللو برد - شرق هلند

واقعا زیبائی و سرسبزی و نظم شهر مسحور کننده بود. مزارع و جنگل اطراف شهر، خانه ها ویلائی، باغچه های زیبا و گلکاری شده جلوی خانه ها، خیابانها خط کشی مرتب، و دارای لاین مخصوص دوچرخه، شهر خلوت و ساکت و باران نم نم  و هوای بهاری. در کنار هم فوقالعاده زیبا و رویائی بود درست مثل خواب. چنین فضا و زیبائی را در سفرمان هیچ جای دیگری تجربه نکردیم بجز در شهرهای کوچک کنار دریاچه های سوئیس.

شهر توللو در شرق هلند

شهر توللو در شرق هلند

شهر توللو در شرق هلند

یک آسیاب بادی هم در مرکز شهر قرار داشت و راه آهن هم از داخل شهر میگذشت. چند بار داخل شهر چرخیدیم و سرشار از انرژی به طرف آمستردام راهی شدیم.

آسیاب بادی در مرکز شهر توللو در شرق هلند

 

دقت شگفت انگیز نقشه های جی پی اس در اروپا

برایم جالب بود که نقشه تمام شهرها و روستاها با تمام جزئیات، خیابانها و کوچه ها، اتوبانها و جاده های فرعی در جی پی اس موبایل وجود داشت و صدای فارسی آن هم، بدون اشتباه ما را راهنمائی میکرد.

شما از سرعت مجاز سریعتر میرانید!!!

جی پی اس فراتر از توقع ما عمل میکرد و حتی سرعت غیر مجاز ما را هم اعلام میکرد " شما از سرعت مجاز سریعتر میرانید" این صدا بارها در اروپا، من را متوجه سرعت زیادم مخصوصا در جاده های فرعی و در مناطق مسکونی میکرد و با نمایش یک دایره سرعت مجاز را نمایش میداد و تا موقعی که به محدوده مجاز سرعت بر نمیگشتم دایره قرمز و سرعت ماشین را نشان میداد و در این میان دختر من هم با صدا دم میگرفت. من هم با عذر خواهی از جی پی اس و دخترم سرعتم را کاهش میدادم.

هم جی پی اس هم پلیر هم موبایل هم دوربین هم ...!!!

برای داخل ماشین یک سی دی موزیک mp3 از ایران گلچین کرده بودم اما پلیر ماشین مزدایی که رنت کرده بودیم دی وی دی پخش نمیکرد و ورودی فلش مموری هم نداشت . اوائل با رادیو، خودمان را سرگرم میکردیم اما کم کم خسته کننده شد. فکری به ذهنم رسید چرا از پخش FM موبایلم استفاده نکنم. تعداد زیادی موزیک در حافظه گوشی ام داشتم. موبایل را در حالت پخش FM گذاشتم و طول موج رادیو را با آن تنظیم کردم اینطوری صدای موزیک گوشی در باندهای ماشین پخش میشد. و همزمان جی پی اس گوشی را هم روشن کردم اینطوری موبایل هم کار جی پی اس را میکرد هم پلیر. و در حین پخش موزیک هر جا که جی پی اس میخواست صحبت کند موزیک اتوماتیک نگه میداشت و بعد از اتمام فرمایشات جی پی اس، موزیک مجددا ادامه پیدا میکرد. ما که کلی سورپرایز شدیم. به شوخی به خانمم میگفتم که این گوشی موبایل فقط مانده بنشیند جای من رانندگی کند. راه را که او نشان میدهد سرعت غیر مجاز را که هشدار میدهد موزیک هم برایمان پخش میکند یکهو بیاید رانندگی هم بکند.

بعدا در پاریس وقتی حافظه دوربین عکاسی مان پر شد با دوربین موبایل کلی عکس و فیلم گرفتیم که کیفیت قابل قبولی داشتند.

اتوبانهای رایگان هلند

چون نمیدانستیم که اتوبانهای هلند نیاز به برچسب دارند یا نه، از یک پمپ بنزین سوال کردیم که متصدی فروشگاهش توضیح داد که فقط ماشین های بزرگ نیاز به برچسب عوارض اتوبان دارند و برای ماشینهای کوچک رایگان است.

پی نوشت: هنگام استفاده از پخش FM موبایلتان برای جلوگیری از تداخل امواج رادیوهای محلی با فرکانس پخش اف ام ، آنتن روی سقف ماشین را جدا کنید تا از پخش صدای واضح داخل باندهای ماشین تان لذت ببرید.

+ محمد ; ۸:٢٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٥
comment نظرات ()

سفر به اروپا - از برلین تا آمستردام 3

شبهای سفید هلند؟!!!

وقتی به مرز هلند رسیدیم به سختی میشد حدس زد کجا از مرز گذشتیم فقط یک پارکینگ بزرگ کامیون و یک سایه بان فلزی ظاهرا نشان از عبور ما از مرز میداد و همچنین یک تابلو که آرم کشورهای شنگن بر روی آن درج شده بود. ساعت 9.5 شب هوا هنوز روشن بود و این سفیدی شب تا حدود ساعت ده و بیست دقیقه شب ادامه داشت. در برلین و بارسلون ساعت 9 هوا تاریک میشد. و این موضوع عجیب بود روشنائی هوا در حد گرگ و میش بود قبلا در مورد شبهای سفید سنت پترزبورگ شنیده بودم. که در نیمه مرداد ماه هوا تا پاسی از نیمه شب روشن است اما سنت پترزبورگ هزاران کیلومتر با اینجا فاصله دارد. بعد از خروج از هلند دیگر در هیج جا این موضوع تکرار نشد.

شبهای سفید در مرز آلمان به هلند - روشنائی هوا در ساعت 10 شب اول مرداد

شهر Hengelo

ساعت 10.30 شب هوا دیگر تاریک شده بود و ما تصمیم گرفتیم شب را در نزدیکترین شهر شب را سر کنیم. تابلو شهر Hengelo را انتخاب و بدنبال هتل وارد شهر شدیم. سبک ساختمان سازی و نور پردازی شهر خیلی رویائی بود و زیبائی کشور هلند را برخ میکشید.

آدرس منطقه ای از شهر را به جی پی اس دادم که تراکم مناطق دیدنی شهر بیشتر بود چون معمولا در این مناطق، هتلهای ارزان قیمت بیشتر است. (معمولا در نقشه های جی پی اس جاهای دیدنی را با ستاره های قرمز نشان میدهند). جی پی اس هم ما را به میدان اصلی شهر راهنمائی کرد که یک برج ساعت و یک کلیسای قدیمی زیبا قرار داشت و چند رستوران و کافی شاپ هم در همان اطراف صندلی های خود را بیرون چیده و بخاطر باران ملایم چادرهایی بزرگ روی آنها کشیده بودند تقریبا همه آنها شلوغ بودند و اکثر مشتریان آنها را جوانان آلمانی تشکیل میدادند که تعطیلات آخر هفته را از آنجا میگذراندند. روی هر میز یک ظرف حاوی مشعلی کوچک سوسو میزد که شاید برای گرم کردن غذا بود. خیلی دوست داشتم از آن فضا یک عکس بیاندازم اما تابلوهای کوچک عکسبرداری ممنوع، منصرفم کرد. از آن همه شلوغی و نشاط صبح فردا خبری نبود و همه جا خلوت و ساکت شده بود.

چند رستوران در شهر Hengelo نزدیک میدان اصلی شهر

در طبقه دوم یکی از رستورانها یک هتل بود بنام Stravinsky که قدیمی اما تمیز بود که شبی 72 یورو قیمت داشت، دلار و تخفیف هم قبول نمیکرد. برای مقایسه قیمت هتلهای دیگر، گشتی در خیابانهای اطراف زدم شهر توریستی و زیبائی بود بازار اصلی شهر هم نزدیکمان بود. هتل دیگری با شرایط قبلی در آن اطراف پیدا نکردم. و شب را در همان هتل گذراندیم.(رزرو هتل در اروپا) پارکینگ نزدیک هتل ظاهرا آخر هفته ها رایگان بود و ما بسختی جای پارک پیدا کردیم و جالب آن بود که در تمام مدت جای پارک معلولین خالی بود و هیچکس آنجا پارک نمیکرد.

شهر هنگلو - هتلstravinsky در طبقه دوم این ساختمان قرار داشت

+ محمد ; ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٥
comment نظرات ()

سفر به اروپا - از برلین تا آمستردام 2

عبور از شهر هانوفر

بعد از تهیه یورو بنزین بدون سرب با اکتان 95 زدیم هر لیتر 1.65 یورو. و دیگر ضرورتی نداشت وارد شهر هانوفر شویم پس بدون خارج شدن از اتوبان از داخل شهر گذشتیم و بطرف مرز هلند راه افتادیم.

ساعت 7 عصر بود که ما به شهر Bad Oeynhausen در نزدیکی شهر بیلفیلد رسیدیم و در یک برگر کینگ که کنار یک مجتمع فروشگاهی بزرگ بود شام خوردیم که حدود 10 یورو شد. در شهرهای اروپا، در برگر کینگ، مک دونالد و KFC یک بسته جهت بچه ها مرسوم بود بنام Happy meal که حاوی یک ساندویچ کوچک، یک پاکت چیپس سیب زمینی و یک اسباب بازی بود که بچه ما را کلی سرگرم میکرد.

سرسره برگر کینگ

در فروشگاههای مجتمع هم چرخی زدیم و خرید مختصری کردیم ظاهرا فصل حراجشان بود. اما ساعت 8 که شد فروشگاهها یکی یکی تعطیل کردند.

یک مجتمع فروشگاهی در شهر Bad Oeynhausen

اتوبانهای عشق سرعت... 300 کیلومتر در ساعت

بسیاری از اتوبانهای آلمان محدودیت سرعت ندارند بجز اتوبانهای ایالت برلین. بعد از خارج شدن از آن ایالت، اتوبانهای سرعت آزاد شروع شد. تقریبا همه ماشینها با سرعت 120 الی 130 کیلومتر در ساعت حرکت میکردند البته کسی خط سرعت را اشغال نمیکرد. و گاهی یک ماشین با سرعت برق از کنارمان میگذشت و طی چند ثانیه از نظر محو میشد فکر کنم 250 یا 300 کیلومتر سرعت داشتند چون سرعت ما 120 کیلومتر بود. بعضی موتورسوارهای حرفه ای با موتورهای لاستیک پهن خود با سرعت از کنارمان رد میشدند. ضمنا در بعضی قسمتها بدلیل تعمیرات یا ترافیک تابلوهای دیجیتال محدودیت سرعت را 120 و غیره نشان میداد اما کمی بعد همان تابلوها روی علامت محدودیت سرعت خط میکشیدند یعنی سرعت آزاد.

از هانوفر بطرف مرز هلند - اتوبانهای سرعت آزاد

دموکراسی از نوع پمپ بنزینی

نحوه بنزین زدن هم جالب بود چون هیچ متصدی در پمپ بنزینها وجود نداشت و بعد از بنزین زدن باید به فروشگاه جنب پمپ بنزین میرفتیم و با گفتن شماره پمپ، هزینه بنزین را پرداخت می کردیم، البته بالا سر هر پمپ یک دوربین مداربسته وجود داشت. معمولا هر پمپ بنزین تعداد زیادی پمپ داشت و میشد ماشین را بعد از بنزین زدن چند دقیقه پای پمپ رها کرد و بعد از خرید متفرقه از فروشگاه ، پول آنها و بنزین را یکجا حساب کرد و در اکثر کشورهای اروپائی این متداول بود البته یکی دو مورد استثنا هم بود که اول پول میدادی بعد بنزین میزدی. که دقیقا یادم نیست اما فکر کنم در سوئیس و بلژیک بود.

عوارض جاده ها در اروپا

استفاده از اتوبانها در آلمان و هلند و بلژیک برای خودرو سواری رایگان بود اما در فرانسه و ایتالیا گیتهای عوارضی متعددی داشتند که بسته به طول راه عوارضی حدود 5 تا 12 یورو داشتند. در سوئیس و اطریش و چک باید برچسبهای عوارض جاده را در پمپ بنزین های مرز ورودی میخریدیم و روی شیشه جلو نصب میکردیم. که اعتبارهایی از 10 روزه، یک ماهه و یکساله داشتند که قیمتهای آن به ترتیب 34 - 9 و 12 یورو برای سوئیس - اطریش و چک بود. که قیمت این برچسبها در سوئیس واقعا تعجب برانگیز بود چند بار از فروشنده پرسیدم آیا برچسب برای ماشین کوچک سواری 34 یورو است؟ با تاکید گفت بله، بله. در کل ما در هر کدام از کشورهای فرانسه، سوئیس و ایتالیا بین 30 تا 35 یورو عوارض دادیم.

+ محمد ; ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۳
comment نظرات ()

سفر به اروپا - از برلین تا آمستردام 1

خرید در برلین

ساعت  8 عصر گشتی با ماشین در برلین زدیم و همانطور که قبلا نوشتم همه فروشگاهها  در این ساعت در اروپا تعطیل میکنند. اما یک فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی بنام پنی   PENNYباز بود جالبی این فروشگاه این بود که همه اجناسش زیر یک یورو قیمت داشتند . و بندرت اجناسی با قیمتهای بالای 2  یورو پیدا میشد. این فروشگاه هم تا ساعت 9 شب باز بود. بجز این فروشگاه فروشگاههای زنجیره ای دیگری در آلمان وجود داشت که در تعدادی دیگر از کشورهای همجوار شعبه داشتند شامل – ALDI – LIDL – NETTO و  PLUS   که  هر کدام هزاران شعبه در اروپا دارند. و از نظر قیمت رقابت نزدیکی با هم دارند. از نظر پوشاک هم در خیابان فروشگاههای معروف زنجیره ای لباس مثل زارا شعبه داشتند ولی قیمتها بالا بود.

برنامه سفر زمینی  دور اروپای کوچک

برنامه ما در روزهای باقیمانده سفرمان  عبور از شهرهای برلین ، آمستردام، برکسل ، پاریس، زوریخ، میلان، ونیز، وین، پراگ، برلین بصورت زمینی و  پس از تحویل ماشین، پرواز از برلین به وین و بعد تهران بود. که جمعا از 8 کشور عبور میکردیم بارسلون را هم که در ابتدا رفته بودیم . که تعداد کشورهایمان به 9 کشور میرسید. یعنی ما از همسفرهایمان 5 کشور را بیشتر میدیدیم.

نقشه سفر دور اروپای کوچک ما

از دست دادن یک روز پر ارزش

البته خیلی دوست داشتم ماشینی را که در برلین اجاره کرده بودیم را در وین تحویل دهیم اما شرکت به ما گفت امکانش وجود ندارد. این موضوع باعث میشد که یکروزمان صرف رانندگی از وین به برلین شود .

بطرف آمستردام

در قسمت اول سفرزمینی مان قرار بود که از برلین بطرف شهر آمستردام برویم و شب را در یکی از شهرهای کوچک میانه راه در خاک هلند سر کنیم. بعد از شروع سفر زمینی مان احساس  میکردم تازه سفرمان شروع شده ، احساس آزادی میکردم. قبلا بارها و بارها مسیرهای متفاوتی را برای سفر زمینی به اروپا در رویا طراحی  کرده بودم  و چقدر لذت بخش است که رویای انسان به حقیقت بپیوندد. چقدر خوب شد که از تور جدا شدیم و اختیارمان را دست خودمان گرفتیم. من که حسابی برای سفر زمینی و روبرو شدن با ناشناخته های سفر و حل کردن مشکلات آن، سرم درد میکرد

اتوبان برلین به هانوفر

بخاطر مشتی دلار...

فاصله برلین تا آمستردام  650 کیلومتر بود. و با آنکه یک شب دیگر در هتل پالاس شهر برلین اتاق رزرو داشتیم چک اوت کردیم و اتاق را تحویل دادیم و راه افتادیم. روز شنبه بود و همه جا تعطیل بود و از جمله صرافی ها، و بخاطر مشغول بودن در تورهای داخل شهر و اجاره ماشین فرصت چنج کردن دلارها را از دست داده بودیم و ما 40 یورو بیشتر نداشتیم و میدانستم که چنج کردن دلارها میتواند به چالشی جدی برایمان تبدیل شود. البته مزدا دو ماشین کم مصرفی است (6.4 لیتر در 100 کیلومتر) و باک ما هم نصفه بود پس به امید یافتن صرافی در جاهای توریستی شهر بزرگ بعدی  یعنی هانوفر از برلین خارج شدیم.

مسابقات فرمول یک در اتوبان!!

ابتدای اتوبان برلین به هانوفر و نزدیک شهر پتسدام در یک طرف اتوبان شبیه استادیوم های ورزشی ، صندلی های  زیادی چیده شده بود که مربوط به مسابقات فرمول یک بود که قبلا در این اتوبان برگزار میشده اما بخاطر حوادث زیاد به محل دیگری منتقل شده است.(ویکی پدیا)

سکوی تماشاچیان فرمول یک، در بزرگراه AVUS در برلین - محل

اتوبانهای سرسبز

اطراف جاده پر از جنگل و مزارع سرسبز بود  و هر 20 کیلومتر یک مجموعه پمپ بنزین، فروشگاه ، رستوران و پارکینگ در کنار اتوبان قرار داشت که دستشوئی های تمیزی داشت که اکثرا باید 1 یورو برای ورود پرداخت میکردی.

یک خبر بد...

بعد از حدود 130 کیلومتر وارد شهر کوچک و زیبایی بنام Burg شدیم و از یک پمپ بنزین و فروشگاه  پرسیدم آیا دلار قبول میکنند؟ و فروشنده گفت نه و تا روز دوشنبه هم همه بانک ها و صرافی ها تعطیل هستند. کمی دلمان خالی شد اگر دو شب را از دست میدادیم همه برنامه های سفرمان بهم میریخت.

شهر کوچک و زیبای Burg - مابین برلین و هانوفر

و ما به بازی برگشتیم...

هنوز هم برایم خیلی عجیب بود که چرا پمپ بنزینها، فروشگاهها و حتی هتلهای اروپایی دلار قبول نمیکردند. برای همین به چند فروشگاه و پمپ بنزین دیگر هم سر زدم تا اینکه در نزدیکی شهر هانوفر، یکی از فروشگاههای کنار اتوبان که دستگاه خودپرداز کارتهای اعتباری داشت فروشنده اش گفت که اگر از فروشگاهشان خرید داشته باشیم دلار قبول میکند. و هر 100 دلار را هم 81 یورو حساب میکند قیمتش خیلی عالی بود در ایران قیمت 70 یورو بود . با خوشحالی سه تا 100 دلار را طی سه مرحله خرید خرد کردیم که حدود 30 یورو غذا و خوراکی خرید کردیم و 210 یورو هم برایمان باقی ماند.

 

بالاخره در این فروشگاه 300 دلار چنج کردیم - 20 کیلومتر مانده به شهر هانوفر آلمان

 

همان فروشگاه - 20 کیلومتر مانده به شهر هانوفر آلمان

 

گیت ورود به دستشوئی همان فروشگاه - نفری 0.70 یورو - سمت چپ کنار عکس دولفین، برای بچه های کوتاهتر از بلندی دروازه، ورود رایگان میباشد

+ محمد ; ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٢
comment نظرات ()