عاشق سفر

برنامه ریزی برای سفر اروپا - قسمت چهارم

خرید دلار

برای خرید یورو به بانک ملی رفتم  یک کاغذ زده بودند که برای تهیه ارز مسافرتی باید  پاسپورت – ویزا – بلیط اوکی شده و فیش پرداخت عوارض خروج از کشور داشته باشید(عوارض هوایی 55 و زمینی 11 هزار تومان). زنگ زدم به آژانس و بلیط و پاسپورتها را گفتم برایم با پست بفرستند آژانس هم مدارک را با پست تی ان تی فرستاد که پس کرایه زده بود. بعد هم  به بانک رفتم که با پرداخت 55000 تومان بابت  عوارض خروج از کشور هوایی برای هر نفر و پر کردن یک فرم بعلاوه کپی از مدارک خواسته شده به ازای هر نفر 2000 دلار و برای سه نفرمان 6000 دلار گرفتم  البته یورو میخواستم که تمام کرده بودند و مجبور شدم دلار بگیرم هر دلار 1062 تومان . این اولین باری بود که برای سفرهایم ارز دولتی میگرفتم همیشه دلار را از بازار تهیه میکردم.

ارز مسافرتی با کاپوتاژ

قابل توجه دوستانی که با ماشین شخصی به ترکیه یا ارمنستان مسافرت میکنند. بانک ملی با کاپوتاژ به شخص راننده 2000 دلار ارز مسافرتی میدهد  یک نفر آمده بود برای اینکار که متصدی بانک از او برگه کاپوتاژ – کارت ماشین و پاسپورت راننده  را خواست (البته تا آنجایی که من متوجه شدم ) بعد هم مثل بقیه یک فرم درخواست ارز پر کرد و 2000 دلار ارز دولتی گرفت.

کارت اعتباری

بانک ملی کارت اعتباری ویزا کارت به نام شخص هم صادر میکرد که البته 45  الی 60 روز طول میکشید تا صادر شود  که خیلی بدرد من میخورد اما به سفر اروپایمان که یک هفته بیشتر نمانده نمیرسید . البته یک نوع ویزا کارت بدون نام هم داشتند که 2000 دلار موجودی داشت و یک ساعته صادر میشد که فکر کنم دیگر جزء کارتهای دبیت محسوب میشد نه اعتباری.

اجاره اتومبیل در اروپا

خیلی دوست داشتم در اروپا ماشین اجاره کنم پس از تحقیق و پرس و جو به این نتیجه رسیدم که بدون کارت اعتباری  درشکه هم نمیشود در اروپا اجاره کرد یک آقا به نام فرزین ساکن برلین و یک آقای  دیگر به نام بابک مقیم شهر کلن آلمان تبلیغ اینترنتی برای اجاره اتومبیل با راننده زده بودند که به هر دو ایمیل زدم  که اگر ممکنه بدون کارت اعتباری یک ماشین بدون راننده برای مان تهیه کنید که دو روز بعد  یک ایمیل از طرف فرزین دریافت کردم که بعد از گرفتن شماره موبایلم با من از برلین تماس گرفت و گفت که بدون کارت اعتباری میتواند به ما ماشین اجاره دهد هر 24 ساعت 29 یورو و 300 یورو هم بابت  ودیعه برای ماشین اپل آسترا 2010  که قرار شد دو روز قبل از رسیدن به برلین تماس بگیرم تا ماشین را تحویلمان دهد.  برایم خیلی خبرخوبی  بود حدود یک هفته در اروپا ماشین خواهیم داشت. (سایت شرکت فرزین)

خودروهای کم مصرف در موسسات اجاره اتومبیل اروپا

 اگر کارت اعتباری تهیه کرده بودم موسسات فراوانی در اروپا بودند که براحتی انواع خودرو را با هزینه هایی مابین 30 تا 70 یورو برای هر شبانه روز اجاره میدادند که یکی از خودروهای کم مصرف آنها بنام  فولکس واگن پولو با مصرف یک گالن بنزین(هر گالن کمتر از 4 لیتر) 73 مایل طی میکند  (هر مایل حدود 1600 متر است) که باور نکردنی است. یعنی هر 100 کیلومتر 3.3 لیتر.

 قیمت بنزین در اروپا

قیمت هر لیتر بنزین بدون سرب در کشورهای اروپائی متغیر بوده و مابین 1.2 تا 1.7 یورو برای هر لیتر می باشد. و کلا قیمت بنزین  در کشورهای شرق اروپا ارزانتر از کشورهای غرب اروپا میباشد. کشورهای استثنا لوکزامبورگ ، اتریش و اسپانیا هستند که قیمتی حدود 1.3 یورو در لیتر دارند.(منبع)

نام کشور

قیمت بنزین به یورو

Denmark

1.682

Greece

1.66

Netherlands

1.655

France

1.57

Portugal

1.562

Italy

1.561

Germany

1.558

Sweden

1.557

Belgium

1.555

Finland

1.549

Ireland

1.517

United Kingdom

1.506

Slovakia

1.461

Czech Republic

1.441

Malta

1.41

Hungary

1.337

Spain

1.335

Latvia

1.286

Austria

1.284

Poland

1.283

Luxembourg

1.279

Lithuania

1.271

Romania

1.265

Slovenia

1.255

Bulgaria

1.237

Cyprus

1.219

Estonia

1.2

پیوندهای مفید:

توصیه های رانندگی در اروپا

تجربیات رانندگی در اروپا

نرخ عوارض جاده ای در اروپا

نرخ بنزین در کشورهای اروپایی

+ محمد ; ۸:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/۱٩
comment نظرات ()

سفرنامه شهرام عزیز به پراگ - قسمت اول

توضیح محمد - عاشق سفر: این سفرنامه را شهرام عزیز خیلی وقت پیش برایم ارسال کرده بود که متاسفانه تا تنظیم و آماده شد سایت قبلی مسدود شد با عرض پوزش فراوان از شهرام عزیز و تشکر بابت زحمتی که برای نوشتن این سفرنامه کشیده اند برای استفاده دوستان قرار داده میشود.

انتخاب پراگ:

در فروردین سال 89 به همراه مادر عزیزم برای دیدن بستگان به آلمان سفر کردیم که معمولا این وقت سال به دلیل شروع تعطیلات مدارس موقعیتی برای دیدن سایر شهرهای اروپا برایم دست می داد. در حال تحقیق بودیم که بین اسپانیا و چک یکی را برای مسافرتی کوتاه انتخاب کنیم که من به طور اتفاقی فقط بخاطر توصیفاتی که در اینترنت از پراگ دیده بودم پیشنهاد سفر به چک را دادم.

تجربه ای از این کشور نداشیم در اینترنت هتل  Mamaison Hotel Riverside رو پیدا کردیم. از طریق تلفن به هتل زنگ زدیم و از طریقه پرداخت هزینه اقامت مطمئن شدیم. قبل از انتخاب چند چیز رو در نظر گرفتیم: (البته چک نسبت به سایر کشور های اروپائی ارزانتر بود)

- امکانات هتل (هرچند چون تجربه ای از چک نداشتیم نمی دونستیم بهش اعتماد کنیم یا نه!؟) همانطور که گفتم پراگ از نظر هتل نسبتا ارزان بود.

- موقعیت هتل:در اکثر شهر هائی که بافت تاریخی دارند ،امکان استفاده از ماشین شخصی برای دیدن از قسمت قدیمی شهر نیست.سعی کردیم هتل به جاهائی که میخوایم ببینیم نزدیک باشه.

- دسترسی به اینترنت در اتاقها(البته از شانس ما اینترنت قطع بود و برای استفاده از اون باید به لابی هتل می رفتیم.

- پارکینگ: راستش در سفر های قبلی مخصوصا به پاریس و رم  فهمیدیم که گرفتن پارکینگ خیلی مهمه.البته هزینش رو جدا هتل حساب کرد که شبی 25یورو بود.

قبلا گفتم که انتخاب پراگ کاملا اتفاقی بود ولی بعدا فهمیدیم که چه شانسی آوردیم.سفر ما همزمان شد با شروع فعالیت آتشفشانی در ایسلند که باعث دردسر زیادی در اروپا شد و البته بی سابقه بود.در همین وقعیت جالب اینجاست که صدر اعظم آلمان برای برگشتن از پرتقال به کشورش با اتومبیل و گاهی با بالگرد،  دو روز در راه بود! و نیروی دریائی انگلیس برای برگرداندن مردم که اکثرا به اسپانیا رفته بودن ، ناو جنگی فرستاد!

هتل در کنار رودخانه ولتاوا

مقدمات سفر:

برای سفری چهار روزه برنامه ریزی کردیم و وسایل لازم رو برداشتیم. یک خودرو کم مصرفتر هم اجاره کردیم .  مسیر سفر رو در google mapتعیین کردیم و البته دستگاه مسیریاب.

نقشه کشور چک رو روی گوشی نوکیا خودم ریختم و همچنین محل هتل رو در اون ذخیره کردم.قصدم از این کار تست مسیریاب گوشی تلفن بود که بسیار هم خوب کار کرد.(در ادامه مسیر وقتی از مرز چک گذشتیم دستگاه مسیر یاب از کار افتاد! و از گوشی برای مسیریابی استفاده کردیم.)

مرز آلمان و چک

آغاز سفر:

از شهر کلن تا پراگ 694کیلومتر تعیین شد که این مسیر را در حدود 7ساعت می توان طی کرد.ساعت 8صبح با باک پر از بنزین به راه افتادیم .مسیر از اتوبان a3  تا نزدیکی شهر نورمبرگ و از آنجا به سمت مرز جمهوری چک ادامه داشت.اتوبانهای آلمان و مناظر اطراف به ما آرامش می داد. با اینکه اوایل بهار بود ولی زمینهای اطراف به خوبی سرسبز شده بودند. کم کم به مرز چک نزدیک شدیم و فقط با عبور از یک خط فرضی به کشور چک رسیدیم.یک فضای سرپوشیده که احتمالا روزی مرز دوکشور را جدا می کرده مشاهده می شد.برای اخذ برچسب که برای عبور خودرو های سایر کشور ها الزامی است از اتوبان خارج شدیم.(این برچسبها برای مدت 2هفته،2ماه و یا یک سال خواهد بود وعدم نصب این برچسب جریمه زیادی دارد که تا 600یورو می رسد . تحقیق در این زمینه قبل از سفر با ماشین از جریمه شدن جلوگیری می کند.)

یک فضای سرپوشیده که احتمالا روزی مرز دوکشور آلمان و چک را جدا می کرده

در پمپ بنزین نزدیک مرز امکان تبدیل یورو به ارز رایج کشور چک (کرون چک ) نیز وجود داشت که چون از نرخ آنها مطمئن نبودیم از این کار صرف نظر کردیم.از طریق اتوبان 5 به سمت شهر بعدی به راه افتادیم.در مسیر تابلو ها با کلمه های  عجیب به چشم می خورد که علیرغم استفاده از حروف لاتین برایمان قابل خواندن نبود و همچنین  دیگر کیفیت اتوبان به خوبی آلمان نبود.به میزانی بنزین داشتیم که در چک نیاز به استفاده از پمپ بنزین نباشد.

 در ادامه باید از شهر plzen می گذشتیم و با رسیدن به آن تا حدودی جا خوردیم چون خبری از شهرهای زیبا نبود و گوئی به دوران حکومت کمونیستها وارد شده ایم.ساختمانهای قدیمی و کثیف در همه جای شهر دیده می شد ولی معماری خاص خود را داشت و شکوه خود را تا حدی حفظ کرده بود.مقداری به هیجان ما افزوده شد!

شهر plzen

شهر plzen

دوباره وارد اتوبان شدیم تا با طی کردن 100کیلومتر باقی مانده به شهر پراگ یا به قول خودشون Prahaبرسیم. با اینکه تعطیلات در اکثر ایالات آلمان شروع شده بود ولی خبری از ترافیک نبود.ظاهرا هیچ کس قصد دیدن شهر طلائی رو نداشت!

و ... پراگ زیبا:

حدود 1ساعت بعد به پراگ رسیدیم، مسیر یاب گوشی به راحتی مارو به هتل راهنمائی کرد. در کنار هتل محل پارک روبازی بود که همه فضاش پر شده بود.به هتل وارد شدیم  از مسئول پذیرش موضوع پارکینگ رو پیگیری کردیم که یک جای پارک برامون خالی کردند. از اتاق بازدید کردیم ، خیلی خوب بود و با پر کردن یک فرم به اتاق خودمون رفتیم. برای نهار خوردن بیرون رفتیم البته از کارمندان هتل آدرس چندتا رستوران رو گرفتیم و البته  نقشه جاهای دیدنی شهر رو گرفته بودیم. همه کارکنان بسیار مودب بودند و با کمال میل راهنمایی می کردند.(بخوبی به زبان انگلیسی مسلط بودند و ظاهرا علاقه ای به استفاده از زبان روسی نداشتند هر چند که مهمانان زیادی از روسیه داشتند.جالب اینجاست که روسها هم به زبان خود صحبت می کردند! حتی یک بار مسئول رستوران هتل که از روسی صحبت کردن امتنا می کرد با اکراه مجبور به پاسخگوئی به یک مسافر روس شد.می توان فهمید که هنوز عقده بهار پراگ در سینه مردم این کشور وجود دارد.)

قبلا هم در اینترنت دیده بودیم که در این شهر هیچ رستورانی ایرانی وجود نداره و فقط افغانها رستوران دارندو همچنین عربها.بعد از نهار مقداری در شهر گشت زدیم و واقعا زیبا بود پراگ.  

لیست بلندی برای بازدید داشتیم که امکان دیدن همه آنها نبود.پراگ دارای بخش جدید و قدیم هست که به خوبی بخش قدیمی نگهداری شده و کاملا تمیز و شیک بود.رودخانه والتاوا نیز زیبائی خاصی به شهر بخشیده هرچند ظاهرا گاهی طغیان می کنه و بخشی از شهر رو زیره آب می بره.راستی این پراگ شهر کافکا نیز هست که بهش افتخار می کنند.

شروع بازدید از شهر:

آسیاب آبی در نزدیکی رودخانه


+ محمد ; ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٤/۱٦
comment نظرات ()

برنامه ریزی برای سفر اروپا - قسمت سوم

ماجراهای GPS

در چند سفری که اخیرا داخل کشور داشتم از جی پی اس خودرویی استفاده کردم که سخنگو بود و خیلی خوشم آمد این شد که تصمیم گرفتم برای سفرهای خارج از کشور هم از این سیستم استفاده کنم اما کدام سیستم بهتر است دو گزینه در مقابلم قرار داشت یا یک  جی پی اس خودرو میخریدم یا از همین جی پی اس هایی که بر روی گوشی موبایل نصب میشوند  تهیه میکردم.

سونی اریکسون مردود در قدم اول

واقعیتش تا  قبل از سفر فوق از جی پی اس استفاده عملی نکرده بودم و اطلاعات من در حد صفر بود خوب از موبایل شروع کردم گوشی من n73 نوکیا بود که چند سال پیش خریده بودم که ظاهرا جی پی اس روی آن نصب نمیشد   خوب یک گوشی سونی اریکسون اکسپریا مینی خریدم اما جی پی اس آن خیلی کند بود و نقشه ها و برقراری اتصال آن با ماهواره های جی پی اس انجام نمیشد. که بعد از چند ماه آنرا فروختم .

GPS خودرویی آیده آل برای سفرهای داخل کشور

بعد رفتم یک سیستم جی پی اس خودرو خریدم با مارک آرم که نقشه کل ایران را به همراه نقشه شهرهای بزرگ را داشت و سخنگو بزبان فارسی بود. که آنرا در چند سفر امتحان کردم در شهر تهران مخصوصا خیلی کمک کننده بود مخصوصا سخنگو بودن آن باعث میشد بدون نیاز به نگاه کردن صفحه مونیتور دستگاه مسیرها را براحتی پیدا کنیم.

GPS خودرویی نا کارآمد برای خارج از کشور

هنگام خرید جی پی اس خودرو یک شرط با فروشنده گذاشته بودم که با توجه به در پیش داشتن سفر اروپا حتما باید نقشه اروپا را هم روی آن برایم نصب کنند و حتی شرکت فروشنده گفت که این کار هزینه ای حدود 60 تا 90 هزار تومان دارد و من هم  قبول کردم اما بعد از دو هفته شرکت اعلام کرد خرید نقشه ها حدود یک ماه زمان میبرد و خودشان هم از نظر فنی برای نصب همزمان نقشه ایران و اروپا بر به مشکل خورده اند. خوب با اینکه دستگاه حدود دو هفته پیشم بود آنرا پس دادم و شرکت هم بدون اعتراض پولم را برگرداند.

زنده باد GPS نوکیا

چند بار تبلیغ نصب جی پی اس کل دنیا بر روی گوشی های نوکیا را در پاساژ موبایل فروشها دیده بودم این شد که پرس وجو های فراوان انجام دادم و بالاخره یک گوشی نوکیا مدل C7 به قیمت 365000 تومان خریدم. و دادم نقشه های چند کشور اروپایی مثل اسپانیا، فرانسه، آلمان، اطریش و ... را روی آن ریختند نقشه ایران را هم که خودش داشت و جالب اینکه جی پی اس آن سخنگو به زبان فارسی بود. سرعت اتصال آن به ماهواره ها با اینکه به پای جی پی اس خودرویی نمیرسید اما خوب و راضی کننده بود. یک پایه هم برای نصب گوشی داخل خودرو گرفتم و چند بار از جی پی اس گوشی مثل چی پی اس خودرویی استفاده کردم که قابل قبول و درست عمل کرد.

در تور اروپایمان از شهرهای بارسلونا – پاریس- برلین و وین بازدید خواهیم داشت که قبل از سفر نقشه های آنها را روی گوشی ام مرور کردم و نقاط دیدنی مهم آنها را روی نقشه علامت گذاری کردم امیدوارم که جی پی اس گوشی ام در عمل حالگیری نکند. البته بعد از سفر حتما نتیجه آنرا اینجا خواهم نوشت.

+ محمد ; ۸:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/۱٤
comment نظرات ()

برنامه ریزی برای سفر اروپا - قسمت دوم

 کوله باری از مدارک

لیست مدارک درخواستی بلند بالا بود و باید به زبان انگلیسی  ترجمه رسمی  با مهر دارالترجمه و بدون مهر دادگستری تهیه میشد. و اصل همه مدارک به همراه کپی آنها بر روی کاغذ  آ 4 باید روز مصاحبه آماده ارائه باشند.

1- کپی شناسنامه  شخص و همسر

2- دو قطعه عکس رنگی

3- پر کردن فرم درخواست ویزا

4- مدارک شغلی شخص و همسر

5- مدارک  سوابق بیمه

6- سند مالکیت خانه یا زمین و ..

7- گذرنامه قدیمی و جدید شخص + کپی از تمام صفحات

8- گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان

9- پرینت بانکی 3 ماهه اخیر به ازاء هر نفر 20 میلیون تومان و برای خانواده 40 میلیون تومان موجودی باید داشته باشید.

10- ارائه تائیدیه رزرو هتل

11- بلیط هواپیما

12- بیمه  درمانی آکسا برای طول مدت سفر

نقره داغ از نوع دارالترجمه ای

برای ترجمه مدارک سه نفره با مدارکی که بعدا سفارت اضافه تر از ما خواست حدودا یک میلیون تومان فقط هزینه دارالترجمه پرداخت کردیم !!!!.. البته وسواسی که برای تهیه مدارک اضافه تر به خرج میدادم مزید بر علت شد.

به سفارت اطریش خوش نیامدید!!!

ساختمان سفارت اطریش یک خانه بزرگ و نیمه قدیمی با حیاطی بزرگ در کوچه پس کوچه های نیاوران است ساعت مصاحبه ما در سفارت اطریش 9 صبح بود اما روز موعود تا ساعت 11 منتظر ماندیم و همه مراجعین  باید در مقابل درب ورودی داخل کوچه منتظر میماندند تا آنها را صدا بزنند که تا حدودی بی ادبانه بود چون خود سفارت وقت تعیین کرده بود و تاخیر از جانب خودشان بود نه مراجعین و مامور سفارت که یک آقای جوان ایرانی بود فقط یک شماره  را یادداشت میکرد و میگفت داخل  کوچه منتظر باشید و درب را می بست بدون آنکه داخل کوچه صندلی یا جایی برای نشستن  وجود داشته باشد با وجود آنکه بیش از نیمی از مراجعین خانم  بودند و بعضی ها هم مثل ما بچه همراه داشتند.

بعد دو ساعت انتظار سرپا شماره ما را صدا زدند بعد از ورود همون آقای ایرانی از ما خواست موبایلمان را در کمدی قرار دهیم و کلید آنرا برداریم بعد در مقابل یک باجه پنجره مانند قرار گرفتیم که مشخص بود ضد گلوله است و بخاطر مسائل امنیتی حتی سوراخ برای عبور صدا نداشت و یک آقای ایرانی دیگر با میکروفن با ما صحبت میکرد. ایشان اسممان را پرسید و به ازای هر نفر یک شماره به ما داد بعد از یک دروازه پره ای  عبور کردیم که تا سقف  کشیده شده بود و از داخل باجه کنترل میشد. بعد وارد یک سالن کوچک شدیم که سه تا باجه شیشه ای شبیه قبلی داشت که سه تا خانم با حجاب اروپائی نشسته بودند آنجا هم حدودا یک ربع ساعت منتظر شدیم تا شماره ما را اعلام کردند.

مصاحبه به سبک مچ گیری!!

متصدی باجه دوم یک خانم ایرانی جوان  با موهای طلایی بود و از روی یک لیست اسم ها را میخواند و من مدارک مربوطه را  داخل سینی متحرک پائین شیشه قرار میدادم و او با استفاده از یک اهرم سینی را بطرف خودش میکشید و مدارک را بر میداشت. بعد از کنترل تعدادی از مدارک را پس داد و اصل مدارک را هم نخواست البته همراهم بود کپی بیمه های آکسا را خواست که فراموش کرده بودم کمی اخمهایش را در هم کشید و چیزی نگفت. بعد از ما خواست منتظر بمانیم.  

بعد از یک ربع ساعت دیگر انتظار دوباره شماره ما را صدا زدند اینبار یک خانم اطریشی که مشخص بود کاردار سفارت است در کنار همان خانم ایرانی قبلی قرار گرفت آنها نشسته و ما ایستاده. در پشت همان باجه شیشه ای ضد گلوله و با رعایت همه مسائل امنیتی. و با میکروفن با ما صحبت میکردند. این فضای مصاحبه ما در سفارت بود.  خانم کاردارچند تا سوال پرسید و خانم ایرانی ترجمه میکرد.

گفتا... گفتم...

1- چرا میخواهید به اطریش بروید؟ ...   چون از زیبائیهای اطریش زیاد شنیده ام ...

2- از وین چه میدانید؟...  میدانم که وین شهر موزه ها و پایتخت فرهنگی اروپاست....

3- چند تا جای دیدنی شهر وین را نام ببر...  (کمی مکث کردم خوب اسم خاصی در ذهنم نبود) فقط میدانم که وین پر از ساختمانهای باستانی و دیدنی است و قدم زدن در شهر مثل گردش در یک موزه روباز است...

چند تا لعنت بر خودم فرستادم من اطلاعات عمومی ام خوب است و اگر بجز وین هر پایتخت اروپایی دیگری بود چند تا از دیدنی های آن را ردیف میکردم اما صادقانه بگویم که تا حالا هیچ بنا یا ساختمان شاخصی در وین توجه ام را جلب نکرده بود ظاهرا جوابم قانع کننده نبود  میدانستم در تمام پایتخت های اروپائی کلیسای جامع شهر معمولا شاخص است و در مورد وین حتما چند ساختمان برای اجرای موزیک وجود دارد اما به نام نمیشناختم پس ترجیح دادم نام نبرم

4- از سالزبورگ چه میدانید؟....  میدانم که یک شهر زیبا در کنار یک دریاچه است و یکی از تاپ  ترین شهرهای توریستی اروپا ست....

5- از کجا شنیده ای ؟ ...  سایت لانلی پلانت  سالزبورگ را جزو 10 مقصد برتر توریستها  در اروپا انتخاب کرده است....

6- این سایتی که میگوئید چیست؟ یک موسسه خیلی مشهور است که کتابهای توریستی برای شهرهای مختلف منتشر میکند.

7- خوب اینرا در کتابش نوشته بود؟ ....  نه در سایت اینترنتی اش دیده ام....

8- در پرینت بانکی تان در روزهای اخر مبالغ درشتی به حسابتان واریز شده است اینها از کجا آمده است؟ ... از حسابهای دیگرم جمع کرده ام و به حساب ریخته ام... خانم کاردار هم روی یک برگه که کسور مدارک را مینویسند نوشت که مدارک سایر حسابهایی را که میگوئید طی دو هفته آینده همراهتان بیاورید.

با اینکه مدارک مالی دیگری در پرونده ام داشتم که خیلی بیشتر از سقف خواسته شده بود این ایراد دیگر عجیب بود این موضوع را گوشزد کردم اما خانم ایرانی با تحکم حرف خود را تکرار کرد.

اولین ویزای شنگن در پاس مان

هفته بعد پرینت سایر حسابها را ترجمه کردم و تحویل سفارت دادم 10 روز بعد زنگ زدند که ویزای من و خانمم حاضر است ولی بچه هنوز حاضر نیست کمی دچار استرس شدیم که مبادا برای دخترمان ویزا صادر نشود اما خوشبختانه چند روز بعد دوباره از سفارت تماس گرفتند که ویزای بچه هم آماده است. و با این تفاصیل اولین ویزای شنگن در پاس هایمان خورده شد.

+ محمد ; ٩:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/۱۳
comment نظرات ()

برنامه ریزی برای سفر اروپا - قسمت اول

شروع ماجرا

مدتها بود که سعی داشتم که برای سفر به اروپا برنامه ریزی کنم اما هر بار به دلیلی به هم میخورد تا اینکه سال 1390 دیگر عزم را جزم کردیم حتما برای تابستان سفر اروپا را انجام دهیم از اواخر فروردین به یک آ‍ژانس مسافرتی که آشنا بود سپردیم که یک تور اروپای معتبر که از دو هفته کمتر نباشد برایمان ترتیب بدهد اما مرتب وعده هفته بعد و بعدتر را میداد تا اینکه از نیمه اردیبهشت هم گذشتیم گرفتن ویزای شنگن و مصاحبه و تهیه مدارکی که لازم است دلهره زمان ناکافی را در ما ایجاد میکرد تا اینکه یک تلفن جهت ماجرا را عوض کرد.

تور آمریکا میل دارید؟

در سفر نوروز 1390 به ترکیه مان با یک خانواده آذری آشنا شدیم که تجربیات سفر متعددی داشتند و چند روزی را با هم در هتل ونیز شهر آنتالیا گذراندیم که خیلی خوش گذشت. در اواسط اردیبهشت تلفنی که با هم صحبت میکردیم خیلی تمایل داشتیم که با هم دوباره برنامه سفری دیگر را بریزیم و گفت که برای آمریکا یک تور 20 روزه گذاشته اند اما شرط آن داشتن دو بار مهر ویزای شنگن در پاسپورت ها است. که ما نداشتیم اما آدرس آژانس مربوطه را داد که شخصا سوال کنم. و گفت که تا حالا دو بار با انها به اروپا سفر کرده اند.

لطفا فعلا بفرمائید اروپا ؟!

به آژانس مربوطه زنگ زدم گفت چون ویزای شنگن ندارید سفر آمریکا امکان پذیر نیست اما برای اروپا یک تور دارند که اواخر تیر ماه انجام میشود و از ما خواست ثبت نام کنیم. که ما هم پذیرفتیم.در مرحله نخست از ما کپی پاسپورتها را خواستند که فرستادیم.

هزینه های تور دو هفته ای به اروپا

مبلغ تور هم  به نسبت منصفانه بود با این مشخصات که تور 14 روزه بارسلونا - پاریس - برلین - وین در هتل های 4 ستاره هر نفر حدود چهار میلیون و پانصد هزار تومان و بچه بدون تخت 70 درصد مبلغ بزرگسال. کل مسیرها هم هوایی طی میشد همین تور را آژانس مارکوپولو با تفاوتهایی جزئی نفری هفت میلیون تومان میگفت. تاریخ حرکت هم 27 تیر ماه 1390 با هواپیمائی اطریش.

چرا سفارت اطریش؟

از طرف  آژانس به ما اطلاع دادند که نیمه خرداد نوبت مصاحبه ما در سفارت  اطریش است و انتخاب سفارت اطریش از طرف آژانس بدلیل راحتی صدور ویزای شنگن برای اولین بار بود اما عیب بزرگ سفارت اطریش این بود که باید کلی مدارک ترجمه رسمی شده همراه خودمان میبردیم و این یعنی کلی هزینه.!! نگرانی ما از عدم صدور ویزای شنگن مان بود چون داشتیم خانوادگی آنهم برای بار اول میرفتیم. پس ارزش ریسک کردن نداشت که از طریق سفارت آلمان که نیازی به ترجمه نداشت اقدام کنیم.

+ محمد ; ٧:٢٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/۱٢
comment نظرات ()

عاشق سفر و نوشتن

سلام به دوستان عزیزم

بالاخره بعد از چند ماه سرگردانی و بی وبلاگی(پس از مسدود شدن عاشق سفر در بلاگفا) موقتا به پرشین بلاگ خانه کشی کردم البته اگر اینجا هم مهمان کشی نکنند. به هر حال این دفعه حواسم جمع است که از مطالب بک آپ بگیرم.

هر چند وبلاگ نداشتم اما مسافرت برقرار بود نوروز 1390 یک سفر زمینی دیگر (برای پنجمین بار) به ترکیه داشتیم. و برای اواخر تیر ماه 1390 هم یک سفر دو هفته ای به اروپا در پیش داریم که اولین سفر ما به اروپاست. سفر به ترکیه را فعلا سعی میکنم بنویسم و نوشتن از دردسرهای سفر به اروپا باشد برای فرصتی دیگر.

+ محمد ; ٦:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٤/٢
comment نظرات ()